Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Inavguracija Obame (3364 bralcev)
Petek, 23. 1. 2009
urh, boris, igor



Zaradi inavguracije prvega temnopoltega predsednika Združenih držav Amerike Baracka Obame je marsikdo po svetu še vedno opijanjen, politični analitiki in špekulanti pa neskončno modrujejo o spremembah in možnostih, kjer pa velikokrat ostanejo povsem nedoločeni. Tudi mi bomo ta dogodek, ki ga nekateri vidijo kot največjega na svetu, pa čeprav gre samo za formalnost, vzeli v drobnogled v Kultivatorju.
INAVGURACIJA OBAME

Zaradi inavguracije prvega temnopoltega predsednika Združenih držav Amerike Baracka Obame je marsikdo po svetu še vedno opijanjen, politični analitiki in špekulanti pa neskončno modrujejo o spremembah in možnostih, kjer pa velikokrat ostanejo povsem nedoločeni. Tudi mi bomo ta dogodek, ki ga nekateri vidijo kot največjega na svetu, pa čeprav gre samo za formalnost, vzeli v drobnogled v Kultivatorju. Sam Obamov govor ob inavguraciji sicer ni bil tako goreč, kot smo jih lahko videli v predvolilni kampanji, morda tudi zato, da ljudje ne bi pričakovali preveč.

Sicer je Obama že naročil zaprtje Guantanama, kar je bila nujna gesta po sestopu Georgea Busha. Prepovedal je tako imenovano mučenje, s katerim se izsiljuje priznanje. Vendar glede na ekipo, ki jo je zbral okoli sebe, na zunanjepolitičnem področju ne gre pričakovati večjih sprememb. Medtem seveda veliko Američanov najbolj zanima, kako se bo Obama soočil s finančno krizo, in v tem aspektu vanj polagajo največja upanja. V namen inavguracije Obame smo se udeležili razprave, ki jo je v sredo zvečer pripravil Forum 21 v Cankarjevem domu. Tam smo gostom na koncu postavili nekaj vprašanj, dokler Ivo Vajgl, ki je vodil debato, dogodka ni prekinil. Poslušajmo najprej, kaj je imel o Obami in pričakovanjih povedati bivši dopisnik Dela v Združenih državah Amerike Mitja Meršol.









No, resnici na ljubo je tudi Berlusconi postal pripadnik elite šele po dolgoletnem delu in komolčarjenju, pa zato še nima neke »dodatne dimenzije ali širine«.

Simptomatičen je odnos Obame do Pakistana, kjer je v imenu tako imenovane varnosti pripravljen uporabiti silo – kar se sicer z občasnimi preskoki čez mejo že dogaja -, če se tamkajšnja vlada ne bo v zadostni meri spopadla z antiameriškimi aktivisti. Naš kolega Boris je ravno to v navezavi z mednarodnim pravom vprašal ameriškega novinarja in publicista Michaela Bensona.









Kako pa na Obamovo potezo, da zapre Guantanamo, na morebitne spremembe odnosa ZDA do mednarodnega prava in na možnosti, da bodo ti, ki so pravice po zloglasnih zaporih kršili, sedli pred zatožno klop, gledajo na Amnesty International Slovenija, nam bo povedala Metka Naglič.









Vrnimo se nazaj na razpravo in poslušajmo, kaj je imela o pričakovanjih in morebitnih spremembah po osemletni arogantni vladavini Busha povedati v Združenih državah rojena publicistka Erika Johnson Debeljak.









Odpravnik poslov ambasade ZDA v Ljubljani je navdušen nad Obamo, saj naj bi dal nov zagon, prav tako pa v njegovi izvolitvi vidi pomemben kulturni in antirasistični dogodek preko luže. Toda roko na srce, rasizma še dolgo ne bodo odpravili. Pri napovedih o prihodnjem delu Obame pa ostaja previden:









Po razpravi smo pred snemalno napravo dobili še Jožeta Mencingerja, s katerim smo spregovorili o finančnih aspektih, ki jih lahko prinese prihod Obame.









Upanje na velike spremembe se je tako po Obamovem nastopu sprevrglo v previdnost, ki nakazuje, da so visokoleteče besede Obame v nekaterih pogledih lahko tudi prekleto podobne besedam Busha. Evforija med ljudmi pa je tako kot še marsikatera druga nesmiselna.

Kultivirali so Igor, Boris in Urh.




Komentarji
komentiraj >>