Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
EITHER/ORCHESTRA & GUESTS: Live in Addis, Ethiopiques št. 20 (Buda Musique, 2005) (3401 bralcev)
Nedelja, 1. 2. 2009
Bogdan B



Bogdan Benigar predstavlja dvajseto edicijo znamenite serije Ethiopiques, bostonski orkester Either/orchestra, ki se pogljablja predvsem v dediščino etiopskih godbenih zapuščin ... (v celoti!)
* Poslušalstvo Radia Študent je že dodobra navajeno na odlične izdaje iz serije Ethiopiques, ki jo za založbo Busa Musique pripravlja najboljši poznavalec etiopskih godb Francis Falceto. Tokrat ne bomo priča novemu odkritju iz zakladnice tradicionalnih ali popularnih etiopskih godb, temveč še enemu izmed mnogih, zdaj že vedno bolj markantnih sodelovanj med etiopskimi in tujimi glasbeniki.

Takih je bilo do zdaj kar nekaj. Predvsem imam v mislih sodelovanje nizozemskih freepunkrockerjev The Ex s saksofonistom Getachevom Mekuriom ter dveh francoskih zasedb Le Tigre des Platanes iz Toulousa in skupine Badume iz Bretanje, ki jo poznamo malo manj, bo pa za to toliko več priložnosti v prihodnje, saj sta si vodilna živeča etiopska pevca Mahmoud Ahmed in Alemayehu Ashete za svojo skupno evropsko turnejo v letu 2010 izbrala prav skupino Badume.

Ameriški odnos do etiopske popularne glasbe smo doslej spoznavali le prek tam živečih etiopskih zvezdnic, pevk Aster Aweke, ki je kraljevala po svetovnih odrih pred slabimi dvajsetimi leti in Gigi, ki pa je bila doslej uspešna samo diskografsko, medtem ko na njeno koncertno uveljavitev še čakamo. Zato je toliko bolj dobrodošlo spoznanje, da se je prav zaradi ljubezni do etiopskih godb ponovno sestal manjši bostonski orkester Either/Orchestra, ki je deloval med letoma 1986 in 1997. Takrat je saksofonist Russ Gershon, vodja zasedbe, orkester zaradi novega očetovstva razpustil.

Gershon je sicer prvič prišel v kontakt z etiopsko glasbo leta 1988 prek albuma Mela Mela Mahmouda Ahmeda, ki ga je dve leti prej izdala belgijska založba Cramdisc, kasneje pa je izšel še v zbirki Ethiopiques. Šest leta kasneje, leta 1994, pa je Mark Sandman iz skupine Morphine prijatelju Gershonu prinesel še album Ethiopian Groove: The Golden 70's. Po Gershonovih besedah je album postal hit v okolju Cambridge, v zvezni državi Massachussets. Izkazalo se je, da je prav ta album vzpodbudil Gershonovo razmišljanje o prenovi Either Orchestra z mlajšimi glasbeniki in tako je po krajšem odmoru prenovljen orkester leta 1999 posnel skladbo Ethiopian Suite, ki je doživela lep odziv na koncertnih odrih, kasneje pa tudi po radijskih postajah. Skladbo je Gershon namreč uvrstil na album More Beutiful than Death, ki je izšel leta 2000. Skladbo je prek radia slišalo nekaj vplivnih Etiopcev v ZDA in novice so kmalu prišle do Francisa Falceta, ki je Either/Orchestra povabil na Etiopski glasbeni festival v Adis Abebi, januarja 2004. Rezultat tega povabila je pred nami. 13 komadov posnetih na tem festivalu in izdanih kot dvojni CD pod številko Ethiopiques 20. Skupaj uro in tričetrt odlične godbe deseterice Američanov in njihov impozantnih gostov v zasedbi: Bahta Gebre Heywet, vokal; Getatchew Mekuria, tenorski saksofon; Mulatu Astatqe, tolkala in vibrafon, Tsedenia Gebre-Marqoos, vokal ter Michael Belayneh, vokal.

Naj bo današnjih šest komadov s prvega cedeja le uvod v nadaljnjo predstavitev albuma v drugih oddajah tega radia, saj si ta, lahko rečemo, še ena izmed zgodovinskih izdaj, to vsekakor zasluži. Danes bomo slišali nekaj znanih in manj znanih tem etiopskih avtorjev v poglobljenih aranžmajih Russa Gershona kot tudi Mulata Astatqeja. Oddajo pa bo zaključil prelep tradicionalni komad Soul Tezeta.

Either/Orchestra iz Bostona in gostje iz Etiopije v živo v Adis Adebi.

pripravil Bogdan Benigar



Komentarji
komentiraj >>