Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF predsedniških težav, oporišč in indoktriniranih vojakov (1166 bralcev)
Sreda, 4. 2. 2009
tadejla



OB SEDMIH
... NE za Združene države Afrike ...
OB OSMIH
... Obama se opravičuje, pojasnjuje, itd. ...
OB DEVETIH
... Evropski parlament za sprejem Guantanamovcev ...
OB DESETIH
... Oporišča in indoktrinirani vojaki ...
OB SEDMIH

Kolumbijski uporniki FARC so po nedeljski izpustitvi štirih talcev gostoljubje odpovedali še enemu izmed dveh ducatov političnih talcev, ki jih zadržujejo. Bivši pokrajinski guverner Alan Jara je bil izpuščen po skoraj osmih letih v istem predelu džungle kot nedeljski izpuščenci, kasneje pa je grajal predsednika Alvara Uribeja, da ničesar ne stori za osvoboditev talcev. „Očitno mu država v vojni ustreza,“ je še dodal.

Šefi afriških držav so na zasedanju v Etiopiji zavrnili predlog predsedujočega Afriški uniji polkovnika Gadafija po večji integraciji držav. Nekakšne Združene države Afrike po zgledu Evropske unije bi bile po njihovem mnenju nepraktična zadeva, ki bi rezultirala zgolj v dodatni birokraciji. Očitno razočaranega Gadafija so potolažili z obljubo, da bodo vseeno preučili mogoče zakonske posledice predloga.

V nemškem Wiesbadnu bodo potekali šeststranski pogovori o iranskem jedrskem programu, za katerega varuhi islamske revolucije vseskozi poudarjajo, da je miroljubne narave. Drugačnega mnenja so predvsem ZDA, Velika Britanija in Francija, dodatno pa jih je napsihirala še nedavna izstrelitev prvega doma izdelanega iranskega satelita. Uporabljena tehnologija naj bi namreč lahko pomagala pri razvoju balističnega izstrelka. Šesterica naj bi pretresla tudi morebitne neposredne pogovore med ZDA in Iranom, ki jih obljublja Obama.

Vse tri največja ameriška avtomobilska podjetja poročajo o občutnem padcu prodaje v januarju, pri čemer jih verjetno še bolj jezi dejstvo, da istočasno Subaru in Hyundai beležita porast prodanih plehastih škatel. GM in Chrysler sta že v decembru prejela sedemnajst in pol milijard dolarjev težko državno pomoč, Ford pa je zabeležil rekordno lanskoletno izgubo dobrih štirinajst milijard zelenih.

OB OSMIH

Barack Obama je priznal, da je zamočil pri nominaciji Toma Daschleja za zdravstvenega ministra in Nancy Killefer za novoustanovljeno funkcijo nadzornice proračunske porabe. Oba sta se funkciji odpovedala po tem, ko so na dan prišle obtožbe o njunih težavah z neplačevanjem davkov, kar se ne sklada najbolj z Obaminimi govorancami o novi odgovornosti. Predsednik je pridno obljubil, da se kaj podobnega ne bo ponovilo.

Barack Obama se je odzval tudi na mednarodne kritike o klavzuli „Kupuj ameriško“ v osemsto milijard dolarjev vrednem svežnju pomoči, namenjene za ekonomsko okrevanje. Klavzula poskuša zagotoviti, da bodo v projektih plačanih s tem denarjem, uporabljeni zgolj domače surovine in produkti. Evropska unija je že izrazila nestrinjanje s tovrstnim protekcionizmom in napovedala sprožitev spora pri Svetovni trgovinski organizaciji. Obama pravi, da v času zmanjševanja svetovnega trgovanja noče nove trgovinske vojne.

Predsednikovo ženo pa je razveselila novica o preimenovanju plastičnih punčk ameriškega proizvajalca, ki ne bosta več nosili imen Obaminih hčerk. Prva dama je uporabo imen svojih potomkinj označila za neprimerno, sedaj pa ceni odziv podjetja. Torej: namesto Malia in Sasha uživajte z Mariah in Sydney.

Predsednik Šrilanke Mahinda Rajapaksa je v govoru ljudstvu napovedal dokončen poraz Tamilskih tigrov v nekaj dneh in pozval vse, ki so zaradi vojne zapustili državo, naj se vrnejo. Vladne sile in uporniki se soočajo z vse večjimi pritiski po sklenitvi premirja, ki bi omogočilo dostavo pomoči in evakuacijo civilistov iz v vojno pahnjenega severovzhoda države. V preteklem dnevu je bilo v bojih ubitih 52 civilistov.

OB DEVETIH

Brazilska policija je s kakimi dvestotridesetimi uniformiranci zasedla barakarsko naselje Manguinhos v Sao Paulu, potem ko se je celo noč spopadala z besnimi mladeniči. Nasilje je izbruhnilo potem, ko so ob poizkusu aretacije policisti ubili osumljenca. Predsednik Lula da Silva je medtem ob obisku enega izmed slumov v Rio de Janeiru napovedal izgradnjo petsto tisoč nizko cenovnih stanovanj.

Talibanski borci so na severozahodu Pakistana v napadu na varnostno postojanko ugrabili trideset policistov. Vojaške enote, ki so odhitele na pomoč odtujenim, so zaradi teme reševanje prekinile. Sicer pa v dolini Swat že dalj časa potekajo operacije proti vse močnejšemu talibanskemu gibanju.

Tri poslanske skupine v Evropskem parlamentu, socialisti, liberalci in krščanski demokrati, so članice unije pozvale, naj sprejmejo del zapornikov iz Guantanama, ki zaradi lastne varnosti ne morejo biti poslani v svoje domovine. Na ta način naj bi članice pomagale ZDA pri zaprtju taborišča. Albanija je edina izmed evropskih držav, ki je doslej ponudila zatočišče. Sprejela je pet Ujgurov, katere bi na Kitajskem verjetno čakalo preganjanje zaradi domnevnega separatizma.

OB DESETIH

Predsednik Kirgizije Kurmanbek Bakijev je v zahvalo Rusiji za več kot dve milijardi dolarjev pomoči napovedal zaprtje ameriškega oporišča v okolici glavnega mesta Biškek. Napoved je prišla v zagatnem času za ameriško vojsko, saj je to njihova edina postojanka v centralni Aziji, služila pa je predvsem za podporo operacijam v Afganistanu, kjer Obama načrtuje okrepitev vojaške prisotnosti. Sladko pa se smeje Rusiji, ki je dosegla pomembno simbolno zmago v pehanju za povrnitev vpliva v bivših sovjetskih republikah.

Prvič po 2. svetovni vojni pa si bodo oporišče v Franciji postavili nemški vojaki. Petsto vojakov bo del francosko-nemške brigade, ustanovljene leta 1989, pozicionirani pa bodo verjetno nekje na vzhodu Francije ob meji z Nemčijo. Kanclerka Angela Merkel vidi skupno brigado kot simbol francosko-nemške složnosti in kot temelj širše evropske obrambne in varnostne politike. No, takšne širše implementirane strategije so pred dobrimi šestdesetimi leti Nemcem že skoraj uspele.

Poveljnik bivše uporniške maoistične vojske v Nepalu je zanikal govorice, da vlada, ki jo sedaj vodijo prav maoisti, načrtuje zamenjave v vrhu vojske. Spor med poveljnikom vojske in ministrom za obrambo je privrel na dan zaradi množice bivših upornikov, ki se želijo pridružiti redni vojski, ta pa se jih otepa zaradi njihove, kot pravi general Katuwal, politične indoktriniranosti.

Vlada Silvia Berlusconija je vendarle odobrila dodaten milijon evrov za slovensko manjšino v Italiji, tako da sredstva ne bodo zaostajala za prejetimi v letu 2008. Vsega skupaj bodo slovenska združenja kasirala 5,13 milijona evrov sredstev, ki so predvidena z zaščitnim zakonom za manjšino.

BritOFF je uredil Tadej.


Komentarji
komentiraj >>