...Lastninjenje kmetij v Zimbabveju...
... Binjam Mohamed izpuščen iz Guantanama...
...Severna Koreja osvaja nebo...
...Priporočila Pentagona Guantanamu o socialni interakciji zapornikov...
...EU brez misije za Srbijo...
...Italijanskim policistom na pomoč romunski...
7.00
Še preden naj bi Morgan Tsvangirai, predsednik vlade Zimbabveja, do nedavnega vodja opozicijskega Gibanja za demokratsko prenovo, dodobra poprijel za premierske vajeti, naj bi vladajoča struktura Roberta Mugabeja poskrbela še za zadnje lastninjenje kmetij v lasti belcev. Tako naj bi na včerajšnji dan policisti, v sodelovanju z vojaki in centralno banko, zasegli 77 kmetij.
Iraški nacionalni muzej odpira vrata po šestih letih. Ob napadu na Irak leta 2003, tako imenovane zavezniške sile naj ne bi imele mandata varovati muzeja, od koder je v nekoliko dneh izginilo tri četrt eksponatov. Slaba četrtina se je povrnila, vrata muzeja so se odprla, Iračani pa že sanjajo o vzpostavitvi nove slavne zgodovine.
V primeru, da ste pozabili: ob Sarkozyjevih naporih vzpostavitve Unije za Sredozemlje, so se nekatere vzhodne članice EU zganile in predstavile idejo vzhodnega partnerstva, kar naj bi bila prednostna naloga češkega predsednikovanja EU. Govori se, da naj bi pomembnejši članici te unije postali Rusija in Turčija.
Hrvaški premier Ivo Sanader je v sporu s Slovenijo bogatejši za podporo francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja. Ta je predstavil stališče Francije, da dvostranski spor ne more biti razlog za blokado vstopa Hrvaške v NATO in Evropsko unijo. Hrvaška tiskovna agencija HINA poroča, da je vir v uradnem Parizu novinarjem potrdil francosko podporo hrvaške kandidature. Sarkozy bo do konca leta tudi obiskal Hrvaško.
8.00
Binjam Mohamed, ki je bil leta 2002 aretiran v Pakistanu, nato odpeljan v Maroko, Afganistan in končno na Guantanamo, je na prostosti. Britanski zunanji minister David Miliband se širokousti, da je njegov izpust rezultat »zahteve po vrnitvi in sledi intenzivnim pogajanjem z ameriško vlado«, dasiravno Mohamed zaenkrat nima papirjev, ki bi mu omogočali stalno bivanje v kraljestvu, kjer ima status begunca. V Guantanamu naj bi ga mučili na »srednjeveški način«, kot pravi pa je tudi britanska stran dodobra seznanjena z zlorabami.
Nizozemska že nekaj časa ovira Srbska prizadevanja k približevanju EU. In bo tudi vztrajala, vse dokler ne bo Srbija popolnoma predana sodelovanju s Haškim tribunalom. Vzpostavila naj bi se misija EU za preučitev vprašanja, a se evropski parlamentarci niso uspeli dogovoriti o vzpostavitvi le-te.
Severna Koreja sledi Iranu v osvajanju vesolja. Tudi Korejci bodo na nebu imeli svoj satelit, izstrelili pa ga bodo z raketo daljšega dometa, kar je že razlog za mrke komentarje iz ZDA, saj so te rakete multifunkcionalne in prav gotovo niso vzpostavljali tolikšno tehnologijo zgolj za izstrel satelita.
9.00
Dogovor izpred tedna dni med uradnim Islamabadom in severno-zahodno provinco Afganistana Swat v primežu Talibanov je obstal. Tako se področju, kjer so bili prebivalci priča hujšim vojaškim spopadom zadnja leta, obeta mirna prihodnost. Talibani so že izpustili več političnih zapornikov in vojakov, prebivalci pa bodo v okviru dogovora podvrženi šeriatskemu in ne civilnemu pravu.
Italijanski zunanji minister Franco Frattini se je družil z romunskim kolegom Cristianom Diaconescom, zaključek pogovorov pa je bil, da so odnosi med državam »odlični«. To mnenje italijanska javnost v iskanju grešnih kozlov sicer ne deli, še posebej zaradi javnih statistik, ki se pojavljajo v naslovnicah medijev, kot na primer podatek, da Romuni zagrešijo enkrat več kaznivih dejanj, kot domorodni Italijani. Tako je v zaporih trenutno nastanjenih nekaj manj kot tri tisoč Romunov, za te si Italija prizadeva, da bi kazni prestajali v rodni državi, obenem pa je Frattini pozval Diaconescuja naj čim prej pošljejo več romunskih policistov v pomoč italijanskim.
Guantanamo bo še nekaj časa deloval. Pentagon priporoča, da vodstvo zapora v tem času zapornikom dovoli več druženja in rekreacije. Predvsem druženje med zaporniki je pomembno, saj kontakt med posamezniki najbolje ohranja psihično ravnovesje posameznika, ki naj bi bilo med večino zapornikov okrnjeno.
10.00
Na Tajskem ponovno protestirajo. Tokrat so za protivladni shod, ki naj bi postal dvodnevni »sit-in« pred vladno palačo, odgovorni privrženci Združene demokratične fronte proti diktatorstvu oziroma Rdeče majice. Zahteve protestnikov so obratne od tistih izraženih decembra, ko je Ljudskemu zavezništvu za demokracijo uspelo zrušit vlado Thaksina Shinawatrijevih zaveznikov. Tokratni protestniki, Shinawatrijevi privrženci, zahtevajo odstop vlade, češ, da ni legitimna saj na parlamentarnih volitvah ni zbrala večine, potrebne za sestavo vladne koalicije. Protestira jih 15 000, varuje pa 5000 – 3000 policistov in 2000 vojakov.
Penzion F je nova dramska igra na avstrijskem parketu, ki greje kri še bolj, kot F, ki je seveda zloglasni Fritzl, sploh zaradi naravnanosti igre, ki nima tragičnih dramskih vložkov temveč v glavnem komične. Kot pravi ustvarjalec Hubsi Kramar, gre za igro, ki brije norca iz medijev, ki so poročali o zloglasnem Fritzlu, da pa še zdaleč ni dokončana ampak, da se bo razvijala nadalje v paraleli z medijskim poročanjem o sodnem procesu proti Fritzlu, ki se prične prihodnji mesec. Kramarju so že grozili s smrtjo, seveda pa so se potrudili tudi s sabotažo premiere, saj so nepridipravi v preobleki moralistov trgali plakate in zalepili vhodno ključavnico v gledališče.
Afganistan postaja žarišče naporov ZDA. Te so dognale, da bi uveljavljanje Iraške strategije omogočilo hitrejšo vzpostavitev »reda« v deželi. Strokovnjaki se že oglašajo s komentarji češ, da Iraška strategija, že tako neuspešna, ni primerna za Afganistan, kjer je zgodovina odnosov med raznimi področji, infrastruktura, zavest o centralni oblasti in tako dalje, popolnoma drugačna.
Komentarji
komentiraj >>