Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFFpodmornic (3170 bralcev)
Torek, 24. 2. 2009
Matej J



...Varčevalni ukrepi v podpis javnemu sektorju in vladi...
...Delegacija EU v ZDA zaradi tehničnih vprašanj glede Guantanama...
...Mednarodno kazensko sodišče odločilo, kdaj odločiti o sudanskem predsedniku...
...Podpredsednica Zimbabveja želela prodati tone zlata v Evropo...
...Srbija ne more nadaljevati poti proti EU zaradi (ne)sodelovanja s Haagom...



OFF NAPOVEDNIK

Predsednika vlad dveh sosednjih dežel »iščeta« dialog v Mokricah - da bo mokro, ni dvomiti. So pa bivši bratje iz bivše Juge poskrbeli za plan B. Če predsednikoma ne bo uspelo najti tega dialoga ki ga »iščeta«, so nam na pomoč prihiteli Črnogorci. V ravno pravšnjem momentu so nam namreč podarili podmornico in nas s tem vojaško opremili.

Skoraj dvajsetmetrska podmornica, izdelana v osemdesetih, bojda še funkcionira. Zaenkrat jo nameravajo postaviti v vojaški muzej v Pivki, a če pogovori ne bodo uspešni, zna končati v Piranskem zalivu.

OFF PROGRAM

Glavni tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča Luis Moreno-Ocampo je že poleti vložil zahtevo po aretaciji sudanskega predsednika Omarja al-Bashirja, ki naj bi se soočil z obtožbami izvajanja genocida nad etničnimi skupinami Furov, Masalitov in Zaghawov ter mnogih zločinov proti človeštvu. Sodišče je po mesecih odločilo, da bo v začetku prihodnjega meseca presodilo o pozivu tožilstva. Uradna Kitajska, egiptovski vodja Hosni Mubarak in sudanska opozicijska stranka Umma nasprotujejo aretaciji Bashirja, češ da bi ta še bolj razvnela strasti sprtih strani in da je kljub vsemu eden od porokov za mir. Jap.

Do prihodnjega leta naj bi bil Guantanamo zaprt. Dasiravno ZDA še nimajo izdelanega plana, so evropski ministri že iskali skupna stališča, prihodnji mesec pa bosta notranji minister Češke Ivan Langer in evropski komisar za pravosodje, svobodo in varnost odpotoval v ZDA na tehnične pogovore glede procesa. Evropejci sledijo pozivu podpredsednika ZDA Joeja Baidena, to je da morajo za »tiste v Guantanamu prevzeti odgovornost tudi drugi«. Od skupno 250 zapornikov, naj bi jih EU sprejela šestdeset.

Medtem pa je iz Guantanama včeraj izpuščeni Mohamed Binjam obnovil tudi pomisleke glede sodelovanja Evrope in ZDA na manj prijetnih področjih. V njegovem primeru naj bi bile oblasti Velike Britanije vseskozi seznanjene s »srednjeveškim mučenjem« v Guantanamu in celo same prikrivale dokaze. Obetal naj bi se sodni proces proti angleškim oblastem.

Zunanji ministri EU še vedno niso dosegli stične točke glede vzpostavitve misije za preučitev sodelovanja Srbije s haaškim sodiščem. Srbija naj bi začela proces priključevanja EU z lanskim podpisom sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju, a je slednje zamrznila Nizozemska, ki meni, da je sodelovanje uradnega Beograda z omenjenim sodiščem nezadostno. Proces je na mrtvi točki, EU nima iniciativ, misija, ki pa jo je predlagal Beograd kot izhod iz nastale situacije, pa se zaradi notranjih trenj Unije še nekaj časa ne bo ustanovila.

Prva podpredsednica Zimbabveja Joyce Mujuru, ki je pozicijo obdržala tudi po prenovljeni politični strukturi, ko si oblast delita Morgan Tsvangirai in Robert Mugabe, naj bi v Evropo prek hčerke skušala prodati več kot tri tone in pol zlata. Takoj ko je novica prišla na dan, je transakcijo prekinila in se s tem izognila pregonu. Njeni tuji bančni računi pa so že mesece zamrznjeni, tako kot še od drugih dvesto članov Mugabejeve elite.

V Zimbabveju naj bi policija in vojska te dni tudi pospešeno prisilno lastninila kmetije, pretežno belih lastnikov. To naj bi bili še zadnji poskusi grabljenja, preden se Tsvangirai dokončno ustali v novi vlogi.

Hans-Gert Pöttering, predsednik Evropskega parlamenta, se z delegacijo poslancev mudi na Bližnjem vzhodu. Obiskali bodo Egipt, Jordanijo, Izrael in Gazo, zaradi katere so se odpravili na pot. Tam preučujejo posledice izraelskega napada. Predsednik Izraela Shimon Peres je Pötteringu dejal, da simpatije, ki jih goji EU do Hamasa, preprečujejo nadaljevanje mirovnega procesa. Dodal je, da tako Evropa kot širša mednarodna skupnost onemogočata njihove napore k vzpostavitvi miru, s tem da izražata podporo in razumevanje prebivalcem Gaze. To, kot je dejal Peres, dejansko pomeni izražanje razumevanja za Hamasov teror. Pöttering mu je odgovoril, da na območju vladata lakota in pomanjkanje drugih osnovnih potreb ter da EU verjame v mirno razrešitev spora.

Vlada in sindikati javnega sektorja naj bi danes podpisali sporazum o varčevalnih ukrepih. Več nam bo povedal Branimir Štrukelj, predsedujoči Konfederaciji sindikatov javnega sektorja:









Sodišče v Murski Soboti je s soglasjem »Javnega sklada za regionalni razvoj in razvoj podeželja« preklicalo javno dražbo nepremičnin Art centra na Goričkem do datuma 30. 4. 2009. S tem odlokom je omogočeno pristojnim vladnim službam, da v tem času najdejo konkretno rešitev in poravnavo dolga do sklada. Govorili smo z direktorjem Art centra, Julijem Borštnikom.









Zna biti, da se starejšim v vladni koaliciji delo s predsednikom vlade upira, morda gnusi ali pa - bolj realno gledano - dvomijo o trdnosti in trajnosti te koalicije. Morda je to razlog pri DeSUS-u. Karl Erjavec bo namreč nosilec liste na volitvah v parlament Evropske unije. Več nam bo povedal generalni sekretar stranke Pavel Brglez:










Komentarji
komentiraj >>