Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF Zastave in kredita (3659 bralcev)
Sreda, 25. 2. 2009
Nejc M.



... Barack Obama nagovarja kongres, Roland Burris se ne da in bi bil še naprej senator...
... Rusi in Iranci testirali prvo rusko jedrsko elektrarno v Iranu...
... Prepovedan kurdski jezik v turškem parlamentu prekinil televizijski prenos ...
... Italijanska poslanska zbornica dokončno in končno potrdila prispevek za slovensko manjšino...
OFF NAPOVEDNIK

Srbijo preplavlja avtomanija, ki spominja na zlate čase kragujevške Zastave, njenih stoenk, sto osemindvajsetk in ostalih top izdelkov jugoslovanske avtoindustrije.

Dve desetletji kasneje je Zastava ob sodelovanju FIATA in pomoči vlade ponovno hit. Ta je namreč v začetku meseca odobrila subvencioniranje kreditov za avtomobile domače proizvodnje in med Srbi sprožila nepričakovano veliko zanimanje za domačo Zastavo 10 oziroma Fiat Punto, ki ga po licenci torinskega podjetja izdelujejo v Kragujevcu.

S subvencioniranim kreditom si Srbi tako lahko »nova kola« privoščijo za slabih 100 evrov obroka na mesec, zastavo višjega razreda z vsemi potrebnimi in nepotrebnimi priteklinami pa še za trideset evrov več. Dovolj poceni, očitno, da so pri Zastavi samo v ponedeljek prodali 310 omenjenih avtomobilov. Še večji porast pa pričakujejo, ko bo omogočen tudi nakup staro za novo.

Za vse šparovne in željne novejšega pa Zastava bojda že za konec marca napoveduje punto druge generacije.

OFF PROGRAM

Medtem ko je, ameriški predsednik Barack Obama v patriotskem in tipično ameriškem duhu nagovoril kongres in obljubljal skoraj katarzično prenovo naroda ob aktualni finančni krizi, pa v senatu njegov demokrati še naprej neuspešno iz njega podijo Rolanda Burrisa.

Naj spomnimo, Burris je bil v senat imenovan s strani bizarnega Roda Blagojevicha, ki je pred tem skušal senatorsko mesto prodati na dražbi. Toda, če so bili demokrati Burrisovo imenovanje s strani Blagojevicha še pripravljeni požreti, pa mu nikakor ni oprostijo, da je bil v senat imenovan zaradi dobrega znanstva z Blagojevichem in za katerega je tudi zbiral denar. Rolanda Burrisa je k odstopu nazadnje pozval »drugi demokrat v senatu«, Richard Durbin, a se Burris za njegove in pozive ostali strankarskih kolegov ne zmeni. Več o ostalem aktualnem dogajanju v ZDA pa poročevalka Radia Študent Lidija Poljaček:









Sodišče za vojne zločine v Sierra Leoneju je pred razsodbo v primeru treh domnevnih vojnih zločincev. Isso Sesaya, Morrisa Kallona in Augustine Gbao obtožnica bremeni posilstev, pohabljenja in pobojev civilistov med državljansko vojne, ki se je začela leta 2004. Vsi obtoženi so pred tem letoma 1991 in 2001 služili v Združeni revolucionarni fronti – RUF, kasneje pa v kriminalni navezavi sodelovali z nekdanjim liberijskim predsednikom Charlesom Taylorjem v boju za nadzor nad diamantnimi polji v Sierra Leoneju. Proti Taylorju še vedno teče proces na posebnem sodišču za področje Sierra Leoneja pod protektoratom Združenih narodov.

V strelskem obračunu v bangladeški prestolnici Daka je bil po zadnjih podatkih ubit najmanj en človek, osem pa je bilo ranjenih. Spopadi so se vneli potem, ko je na sedežu obmejnih varnostnih sil, skupina pripadnikov sil zaradi spora glede plačila za talce vzela več častnikov. Ugrabitelji tako zahtevajo boljše plačilo, ob tem pa pričakujejo tudi umik vojske, ki je v obračunih posredovala in pomilostitev. Vlada je ob tem zahtevo po umiku vojske že delno izpolnila in vojake pozvala, naj se vrnejo v vojašnico.

Nekdanji finski predsednik in »diplomatski supermen« Martti Ahtisaari je izrazil zaskrbljenost nad zaostrenimi razmerami v indonezijski provinci Aceh. Ob bližajočih se parlamentarnih volitvah je Nobelov nagrajenec za mir k prisostvovanju na volitvah pozval mednarodne opazovalce. Mirovni dogovor iz leta 2005, ki je končal spopade med uporniki in indonezijsko vlado, namreč še vedno ni v celoti izpolnjen. Ahtisaari, ki je pri mirovnih pogajanjih sodeloval, je poudaril, da provinca nujno potrebuje učinkovit pravosodni sistem. Lokalna policija na tem območju ni več zmožna zagotoviti varnosti ob vse pogostejših izbruhih nasilja.

Ruski in iranski predstavniki so testirali delovanje prve ruske jedrske elektrarne na iranski tleh. S testom, ki je imitiral bogatenje urana naj bi gradnja nuklearke v Bušerju prišla v zaključno fazo, zares pa naj bi začela, po napovedih, delovati koncem leta. Elektrarno so Rusi začeli graditi že leta 1995, delo pa se je različnih, predvsem političnih, razlogov za vleklo. Delovanje nuklearke v Bušerju skrbi predvsem paranoični zahod, ki v tem vidi bližnjico do jedrske bombe, Iran pa neuzirajoč se na zahodni strah, do leta 2021 napoveduje šestih novih jedrskih elektrarn.

Ugleden kurdski politik Ahmet Turk je v turškem parlamentu nepričakovano svojo stranko nagovoril v kurdskem jeziku, zaradi česar je bil nemudoma prekinjen prenos na državni televiziji. Čeprav Kurdi tvorijo kar eno petino prebivalstva v Turčiji, je bila raba kurdskega jezika v javnosti prepovedana vse do leta 1990, ker so ga oblasti smatrale za grožnjo enotnosti države, še vedno pa je prepovedan v državnih institucijah in v uradnih dokumentih. S kljubovanjem zakonu o prepovedi uporabe kurdskega jezika je Turk požel stoječe ovacije. Turkova stranka DTP je bila obtožena podpihovanja separatizma in ji zaradi tega grozi ukinitev. Kurdska javnost je dejanje politika označila za pogumno.

Predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering in delegacija Euromeda je zaključila z obiskom na Bližnjem vzhodu. Tam so se z visokimi uradniki pogovarjali o možnostih za trajno rešitev krize, Pöttering pa je po srečanju poudaril, da je izraelsko-palestinski spor mogoče končati z ustanovitvijo dveh držav in patetično napovedal boj proti vojni in terorizmu.

Ženski lobi Slovenije je eden izmed pobudnikov kampanje Evropskega ženskega lobija »50-50«. Ta z vzporedno predvolilno kampanjo želi informirati in osveščati javnost o politiki EU glede enakosti spolov ter pritiska na parlamentarne stranke.
Akcijo osveščanja in informiranja bodo dopolnile okrogle mize, na katerih bodo gostovale kandidatke za evropske poslanke na letošnjih evroparlamentarnih volitvah.

Italijanska poslanska zbornica je dokončno potrdila odlok, ki slovenski manjšini v Italiji dodeljuje prispevek v višini milijon evrov, na potrebo katerega so zamejci dolgo opozarjali. Kaj pridobljena sredstva pomenijo za manjšino smo se pogovarjali s predsednikom Slovensko kulturno-gospodarske zveze v Trstu, Rudijem Pavšičem:









V Italiji pa se mudi tudi slovenski zunanji minister Samuel Žbogar. Minister se bo v Rimu sestal z italijanskim kolegom Francom Frattinijem, ker pa na ministrsko srečanje ne more iti lačen, bo še prej kosil s slovensko senatorko Tamaro Blažina. Kaj pa od Žbogarjeve poti na zahod pričakuje Rudi Pavšič, ki se je z ministrom sicer sestal že včeraj:









Izdajanje dopolnilnih odločb izbrisanim, ki so med že zagotovili status, je v polnem teku. Ministrstvo za notranje zadeve je v preteklih dneh tako odposlalo 52 dopolnilnih odločb. Ministrica Katarina Kresal je na pogovoru s predsednikom državnega sveta Blažem Kavčičem ob tem ponovila, da je v teku priprav poseben zakon, ki bo individualno obravnaval vse tiste, ki teh odločb ne bodo prejeli, ponedeljkova interpelacija pa je ne bo ustavila pri izpolnjevanju ustavne odločbe.

Stranka mladih Slovenije ministra Karla Erjavca poziva k odstopu. O razlogih za poziv nam bo več povedal predsednik SMS-a Darko Krajnc:









OFF sta pripravila Nejc in Danijela.


Komentarji
komentiraj >>