Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tedenska napoved; 12. - 15. maj 2003 (5339 bralcev)
Ponedeljek, 12. 5. 2003
lucija



Ponedeljek, 12.5. ob 14hUniverzitetni info blok (Katja Ž. in Lucija G.)
Torek, 13.5. ob 14h: Tokrat lahko prisluhnete Katjinemu negodovanju nad neresnostjo študentskih poslancev na pretekli seji Študentskega zbora
Sreda, 14.5. ob 14h Lucija G. se bom neusmiljeno lotila raznoraznih majskih študentskih igrarij, potem pa vas bomo še brcnili v rit (oziroma v ušesa) in vas spodbudili k sodelovanju na letošnjem Memefestu
Četrtek, 15.5. ob 14h Kakšna so po novem pravila za izvajanje študentskih anket o pedagoškem delu učiteljev in sodelavcev na Univerzi v Ljubljani bo poizvedovala Lucija G. ODPADE!!
Ponedeljek, 12.5. ob 14h: Univerzitetni info blok

Kot nalašč, da študente odvrnejo od učenja za izpite, ki jih čakajo v prihodnjih tednih, se v je v teh dneh zvrstilo mnogo študentskih aktivnosti. Največja kulturno-zabavna “pijanka” za mlade na prostem, Škisova tržnica, je v sredo od poldneva naprej na Tivolsko telovadišče privabila okoli 15 tisoč obiskovalcev. Organizatorja tega študentskega dogodka, Zveza študentskih klubov Slovenije in Študentska organizacija Univerze v Ljubljani, sta na dveh prizoriščih želela pričarati sproščeno poletno vzdušje.

Študenti so lahko sredi izpitnega obdobja in sredi prestolnice uživali v kampu in na plaži. V dnevnem programu se je predvsem s pijačo in jedačo predstavilo 40 študentskih klubov, tako da se je lahko zgodnjim obiskovalcem že kmalu po poldnevu vrtelo v glavi. Mnogo iger, druženja in pestro dogajanje na odru z mnogo nastopajočimi se je končalo v jutranjih urah, za seboj pa so študenti na stadionu pustili ogromne kupe praznih steklenic in kozarcev.

Živahno pa je bilo tudi v soboto na Kongresnem trgu, kjer so se v popoldanskih urah zbrali zagovorniki legalizacije marihuane. Udeleženci Marihuana marša so se sredi Ljubljane predajali opojni substanci, med poležavanjem po travi in plesanjem pa jih je zabavalo več glasbenih skupin. Pobudniki shoda so bili: obe študentski organizaciji, Konoplja.org, Drogart, Zveza študentskih klubov, Radio Študent, Mladi forum, Mladi liberalni demokrati in študentski klubi. Namen manifesta je bil povečati strpnost do uporabe konoplje. Udeleženci so podpisovali apel za omilitev zakonodaje na področju gojenja in uživanja te droge. Podobno peticijo so lahko podpisali tudi na lanskem shodu – lani ga je podprlo več kot 3 tisoč udeležencev. Tak shod tudi po svetu ni nobena redkost - v začetku maja poteka namreč v več kot 200 mestih po vsem svetu.

Študentskega kina nimamo več, smo si pa zato lahko po študentskih cenah ogledovali Politično nekorekten filmski festival, ki je potekal prejšnji teden v Metelkovi mestu. Festival naj bi nasprotoval političnemu in ekonomskemu interesu obstoječih filmskih festivalov. Predvajanje politično nekorektnih filmov je bilo namreč popolnoma odvisno od prostovoljcev in sponzorskih prispevkov, vstopnine pa trikrat cenejše kot v modernih multikinodvoranah. Cilj organizatorjev je bil predstaviti filme o resničnih dogodkih v takšnem političnem in družbenem okolju, ki so človeško bitje oropali njegovega dostojanstva in sprožili kršitev človekovih pravic. Obiskovalci so tako lahko za ves teden pobegnili iz običajne hollywoodske filmomanije.

Tudi v Mariboru študenti ne bodo prikrajšani za številne kulturne prireditve, saj se danes zvečer pričenja največji kulturni dogodek v teh krajih, “Štukfest”. Organizator, Študentsko kulturno društvo je za letošnjo prireditev zbralo slogan Maj je moj. Do 27. maja, ko bo Vlado Kreslin z Beltinško bando prireditev zaključil, bodo na štirih različnih prizoriščih nastopili umetniki iz različnih držav. Letos bo poudarek predvsem na etnični glasbi.

Ljubljanske majske igre so v polnem teku. Študentski svet stanovalcev študentskih domov bo tudi ta teden pripravil mnogo športnih popoldnevov za najrazličnejše športne navdušence. Danes je v Rožni dolini organizirano igranje briškule, badminton, moški nogomet, v Mestnem logu pa namizni tenis in v Akademskem kolegiju odbojka. Jutri zvečer se boste lahko rekreacije željni v urah pred spanjem iz Rožne doline podali na Rožnik. Na svoj račun pa bodo v četrtek prišli tudi stanujoči v Mestnem logu v okviru prireditve Dan Mestnega loga. Majske igre ljubljanske študente kratkočasijo že en teden, zaključna prireditev pa bo naslednji četrtek za Bežigradom.

Čeprav se maja študentje zabavajo, morajo dijaki 4. letnika pošteno garati, saj se bliža matura. Spomladanski del splošne mature se je pričel v ponedeljek s pisanjem eseja iz slovenščine oziroma italijanščine ali madžarščine. V skorajda poletnih dneh se je ob listu papirja in s kopico rezervnimi pisali ob sebi pošteno namučilo malo manj kot 10 tisoč bodočih brucev v 81 gimnazijah. Letošnje literature je malo, je pa zato toliko bolj obsežna – Dostojevski Zločin in kazen in Bartolov Alamut. Letošnja novost pri pisanju interpretativnega ali razpravljalnega eseja je pet dodatnih točk, če je dijak ustvarjalen in izviren. Pri drugih predmetih se zrelostni preizkus začne 31. maja s pisnim izpitom iz tujega jezika, zadnji ustni izpit pa bo 30. junija. Z rezultati bodo bodoči bruci obveščeni 14. julija. Tiste, ki bodo uspešni, do oktobra čaka zaslužen oddih.

Na strokovnem svetu Republike Slovenije pa se prav v teh dneh odločajo, kako bo v prihodnosti potekal program poklicne mature, ki se je prvič izvajal lansko šolsko leto. Ta program opravljajo dijaki srednjih šol, gimnazijci pa gimnazijo zaključujejo s splošno maturo. Poklicna matura vključuje več šol kot splošna, saj je lani več kot 11 tisoč dijakov maturiralo na 157 šolah. Populacija poklicne mature je ocenjena za mnogo bolj heterogeno, kar je velik problem pri organizaciji načina dela. Da se vsi vpišejo na fakulteto z enakim znanjem, mora svet za poklicno in strokovno izobraževanje v prihodnosti v različnih programih uskladiti obsege ur, namenjenih istemu maturitetnemu predmetu.

Mariborska univerza ima od ponedeljka naprej KONČNO novega rektorja. Ivan Rozman je šesti rektor štajerske univerze, doslej pa so ga študenti poznali kot dekana fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Senatu je obljubil enotni model študija, bolj pogoste študijske izmenjave, evropsko usmerjenost univerze in predvsem krepitev njene povezanosti z gospodarstvom. Študentom se tako po obljubah pišejo boljši časi, čas pa bo prinesel, ali se bodo te obljube uresničile. Rozman med drugim obljublja tudi popolno depolitizacijo univerze.

Vse študentske zabave je v tem tednu za vas obiskala Katja Ž., v nadaljevanju pa sledi še nekaj kratkih napovedi, ki jih je zbrala Lucija G.

V jutrijšnji oddaji “Kaj pa Univerza” lahko prisluhnete Katjinem negodovanju nad neresnostjo študentskih poslancev na pretekli seji. Naslednja redna seja Študentskega zbora, 18. po vrsti pa se bo zgodila v sredo ob petih popoldan na Biotehniški fakulteti. Po seji se bodo neresni poslanci udeležili še aktivnosti projekta v okviru majskih iger, "Biotehniška fakulteta se igra". Mi pa se bomo raznoraznih majskih igrarij neusmiljeno lotili v naši sredini oddaji.

Ravno tako v sredo bo na oddelku za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete na Zavetiški 5 ob enih popoldan potekalo predavanje z naslovom “The Somali Peace conference in Kenya, 2002/2003”, dan kasneje pa bo direktor Instituta za socialno antropologijo v Halleju, profesor doktor Günter Schlee predaval še na Filozofski fakulteti. Ob 19.40 boste lahko prisluhnili predavanju z naslovom: “Purity and Power in Islamic Contexts: Strategies of Exclusion“.

Na Visoki upravni šoli pa se lahko prav tako v četrtek ob desetih dopoldne udeležite Seminarja o študiju v Avstraliji. Seminar organizirata Veleposlaništvo Avstralije na Dunaju in Služba za mednarodno sodelovanje Univerze v Ljubljani.

Današnji Univerzitetni info blok pa sta si zamislili Katja Ž. in Lucija G.

Torek, 13.5. ob 14h: Neresnost študentskih poslancev (Katja Ž.)

Četrtkova seja študentskega zbora na arhitekturni fakulteti bi skeptikom študentske politike sprva lahko vrgla dobro kost za glodanje, saj sproščeno vzdušje ni bilo v skladu z resnostjo poslanskih nalog. Poslanci, katerih sejnina znaša slabih devet tisočakov, so svoje naloge vzeli skladno s spomladanskim vzdušjem - sproščeno, morda neresno in s stalnimi duhovitimi pripombami peščice od njih.

Prav neresnost in nedisciplina poslancev sta bila razlog, da je predsednik študentskega zbora Gregor Bajc že pred časom predlagal opominjanje poslancev. Prvi opomin je le opozorilo, ob drugem opominu se neresnemu študentskemu poslancu vzame polovica sejnine, če pa Bajc poslanca opozori še tretjič, mu sejnine sploh ne izplačajo. Kot motenje seje se razume pogovarjanje, sprehajanje po dvorani, pogovarjanje po mobitelu, pitje alkohola ali neutemeljeno zapuščanje dvorane.

Ukrepi se slišijo strogi, vendar do sedaj na sejah še nihče ni prejel drugega opomina, čeprav je vzdušje na trenutke res neresno. Skrajni Bajčevi ukrepi so prinesli najrazličnejše replike poslancev – od takih, da nismo v osnovni šoli, do ravno nasprotnih. Torej, da bi ravno starost in poslanski mandat morala biti razlog za resnost na sejah študentskega zbora. Bajčev ukrep je po glasovanju ostal – izglasovalo ga je 13 poslancev, 11 jih je bilo za ukinitev opominov, šest pa jih ni vedelo, ali so seje zabava ali delo.

Obsežno in predvsem dolgo razpravo je povzročila med študenti vedno aktualna tematika študentskih bonov. Tokrat malo drugače. Študentski poslanec iz Fakultete za računalništvo in informatiko je predstavil projekt “bonomat”, ki ga je nekaj poslancev obljubljalo že v svoji volilni kampanji.

Pozitivne lastnosti tega novega načina kupovanja bonov so predvsem negotovinsko plačevanje, krajše čakalne vrste, na dolgi rok pa bi to pomenilo tudi manjše stroške za ŠOU. Nakup spominja na nakup vstopnic za kino - študent bo preko mobitela vstopnice naročil, na terminalu pa jih nato dvignil bodisi študentsko izkaznico ali pa ŠOU kartico. Sedanji sistem nakupa bonov bi, ko bo sklep sprejet, nadgradili do 15. junija, vendar pa prvega bonomata to študijsko leto študenti še ne morejo pričakovati.

Cena enega bonomata bi bila okoli milijon tolarjev, od česar naj bi vsaj polovico pokrili s sponzorskim denarjem. Bonomat naj bi bil tako sprva le dopolnilna dejavnost prodajalnam z boni, ki mesečno prodajo 800 tisoč bonov. Čakalna vrsta bi se iz 3 in pol minut predvidoma zmanjšala le na 30 sekund. Predlagatelji projekta so torej bonomat predstavili do zadnje podrobnosti, poslanska vprašanja pa so se nato bolj ali manj ponavljala.

Študenti poslanci so bili najbolj skeptični glede trditve, da bi bonomat skrajšal čakalne vrste – po besedah enega izmed njih se pri nekaterih tudi čakanje na bankomatu razvleče iz 30 sekund na 10 minut. Zdelo se je, kot da nekateri ne poslušajo ali pa z nevmesnimi pripombami želijo biti dvorni norčki. Vsak, ki se je nekaj spomnil, je želel s svojim smislom za humor pozabavati ostale v dvorani. Na govorniškem odru je bilo slišati tudi zadržke za uvedbo bonomata. Kot recimo, da je prednost plačilnih nakupnih mest, da simpatična gospodična s kupcem vedno vzpostavi stik. Zakaj bi torej buljil v ekran? In kaj bo s študenti, ki delajo na prodajnih mestih, če bodo bonomati prevladali? Ne bodo imeli denarja za študij!

Takšne in podobne izjave so najprej sprožile salve smeha, nato pa so tisti, bolj resni, že začeli živčno pogledovati na uro. Da ne bomo poslušalcem narisali napačne slike – med vsemi replikami, vprašanji in medklici je bilo tudi nekaj zelo konstruktivnih, ki pa so šli v velike podrobnosti. Celo prevelike, če vemo, da projekt še ni ugledal luči sveta. Na primer: kako bo sistem z nakupovanjem preko mobitela preverjal, ali ima kupec status študenta ali ne, kaj se bo zgodilo, ko bo zmanjkalo barve ali papirja itd. Morda bi bilo ob vseh težavah z boni res najbolje narediti tak sistem, kot ga je predlagal eden izmed poslancev: v Zagrebu naj bi bilo namreč urejeno tako, da študent svoje kosilo plača neposredno s posebno kartico.

Ko so prišli do tretje točke dnevnega reda, predstavitve Zavoda K6/4, je bila dvorana bolj prazna kot prej, a še vedno sklepčna. Na tem mestu naj omenimo, da se sejnina poslancu ne izplača v celoti, če je ta odšel s seje predčasno. Poenostavljeno povedano, pomemben je odstotek časa, ko je bil na seji, in tak odstotek celotne sejnine študent prejme. Če upoštevamo, da je bila to letos že 17. seja, na vsaki pa lahko prejmejo največ 8600 tolarjev, niti ni tako malo.

Direktor zavoda K6/4 Boris Hafner Jež je na kratko predstavil dejavnosti zavoda v preteklem letu: brucovanje, Rock otočec, koncerte, klub K4, galerijo Kapelico in Kiber pipo. Zaenkrat sta se nehala izvajati projekta plesni studio Intakt in Študentski kino. Poslanci so direktorja najbolj kritično zaslišali glede delovanja kluba K4. Klub, v katerega prenovitev so lani vložili 35 milijonov tolarjev, je bil kamen spotike predvsem zaradi visoke cene najema, ta znaša okoli 100 tisoč tolarjev, in programa, ki ne ustreza okusu širše množice ljudi. Hafner Jež je obe stvari dosledno obrazložil: cena najema komaj pokrije stroške varnostnikov, tehnika in garderoberk, ki so zaradi zaupanja vedno stalni. Program kluba pa je prva stvar, na kar so pozorni – prva dejavnost vseh ostalih ljubljanskih klubov je namreč gostinstvo.

Seja se je s predstavitvijo Zavoda K6/4 končala, na dnevnem redu pa je neobravnavana ostala predstavitev Zavoda za mladinski turizem. Seja je namreč trajala več kot tri ure, poslancem pa se je mudilo na zabavo ali pa za knjige – nekateri so jih iz torbe povlekli že med sejo. Le eden je bil tak, ki je želel dokončati dnevni red. A so ga preglasili.

Med neresnimi študentskimi poslanci je sedela Katja Žižek.

Sreda, 14.5. ob 14h: Majske igre - igre brez meja ali pitje brez meja?

Tudi letošnji maj je v znamenju študentskega športa. Študentski svet stanovalcev Študentskih domov v Ljubljani in Zavod za šport ŠOU v Ljubljani sta že organizirala nekaj bolj ali manj športnih prireditev, nekaj pa jih še bosta.

7. maja je tako v športnem parku Ilirija v okviru ŠKIS-ove Tržnice prvič potekalo zabavno ekipno prvenstvo v balvanskem plezanju, študenti pa so se lahko športno izobraževali na raznih športnih delavnicah. Organizatorji so poskrbeli tudi za to, da ne bi izumrl najpopularnejši slovenski šport, zato so redarji na vhodu vsem vstopajočim pregledovali nahrbtnike in iz njih pobirali vsakovrstne tekočine, celo plastenke z vodo, ki je potem na sami Tržnici menda ni bilo moč dobiti. Je bilo pa zato toliko več piva. Nič hudega, voda menda še za v čevelj ni dobra.

Majske igre, tako imenovana predizpitna relaksacija, pa se nadaljujejo. Športne dejavnosti so vse bolj množične in postajajo ne le športna ampak tudi družabna in zabavna srečanja. Osrednja športna disciplina je seveda tudi letos predvsem na spremljajočih prireditvah nagibanje steklenice.

Majske igre so največji projekt Študentskega sveta stanovalcev Študentskih domov v Ljubljani. Zametki Majskih iger segajo v leto 1983, ko so na dan mladosti organizirali prve enodnevne Igre brez meja na zelenici pri telovadnici v študentskem naselju v Rožni dolini, kjer je sedaj teniško igrišče. Letošnje so tako že pete po vrsti.

Včeraj se je zgodil tradicionalni skupinski pohod na Rožnik, kateremu je sledilo zdaj tudi že tradicionalno bolj ali manj skupinsko bruhanje. No ja, predstavnica študentskega sveta stanovalcev, Mirjana Gotal, meni da mediji s tem ko prikazujejo samo tiste, ki pregloboko pogledajo v kozarec, delajo krivico ostalim.

/////////////////////////////////////////////////////////////
MD / 67 (7:34)
Vtoč.: Torej že od začetka ...
Iztoč.:.... se veliko naučimo, ne.
/////////////////////////////////////////////////////////////

Do zaključka majskih iger se bodo zvrstile še majske igre študentskih družin, dan mestnega loga, kjer bodo spet pekli vola, ki bi morda bolj sodil na tako imenovane kmečke igre. Obeta se tudi etno večer z različnimi folklornimi skupinami in za konec sledi še zadnje sproščanje predizpitne napetosti, 21. maja za Bežigradom.
Katerokoli disciplino si boste že izbrali, športno ali nešportno, pretiravati nikjer ni dobro.

Majskih igrarij se je lotila Lucija G., v nadaljevanju oddaje Kaj pa Univerza je sledilo še nekaj besed o letošnjem Memefestu, mednarodnem študentskem festivalu širjenja idej, v pogovoru z organizatorko, Tino Mehle.



Četrtek, 15.5. ob 14h: Kakšna so po novem pravila za izvajanje študentskih anket o pedagoškem delu učiteljev in sodelavcev na Univerzi v Ljubljani? (Lucija G.)


Komentarji
komentiraj >>