Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
MENJAVA VISOKEGA PREDSTAVNIKA MEDNARODNE SKUPNOSTI V BOSNI IN HERCEGOVINI (3203 bralcev)
Petek, 13. 3. 2009
Matej Š.



Ta teden je Evropska Unija imenovala novega posebnega odposlance za Bosno in Hercegovino, ki je hkrati tudi visoki predstavnik mednarodne skupnosti v tej državi. Slovaški diplomat Miroslav Lajčak, ki je bil na tem mestu od julija 2007, je namreč spakiral kovčke in se iz problematične balkanske države rajši preselil v udoben naslanjač zunanjega ministra svoje domovine. Evropska Unija je na prazno mesto delegirala avstrijskega diplomata, sicer tudi koroškega Slovenca, Valentina Zdravka Inzka.
Ta teden je Evropska Unija imenovala novega posebnega odposlance za Bosno in Hercegovino, ki je hkrati tudi visoki predstavnik mednarodne skupnosti v tej državi. Slovaški diplomat Miroslav Lajčak, ki je bil na tem mestu od julija 2007, je namreč spakiral kovčke in se iz problematične balkanske države rajši preselil v udoben naslanjač zunanjega ministra svoje domovine. Evropska Unija je na prazno mesto delegirala avstrijskega diplomata, sicer tudi koroškega Slovenca, Valentina Zdravka Inzka.

Združene države Amerike so sprva imele glede predloga Evropske Unije nekatere pomisleke, saj so si na tem mestu želeli močnejšo politično osebnost ter bolj uglednega in karizmatičnega diplomata. Spomnimo samo, da v svojem programu nova ameriška administracija posveča več pozornosti stanju v Bosni in Hercegovini, ki je že več let na mrtvi točki, predvsem zaradi močne notranjepolitične razdeljenosti po liniji nacionalne pripadnosti. Kar seveda predstavlja potencialno grožnjo stabilnosti v državi. Tako je moral Valentin Inzko na dodatna zaslišanja v Washington, kjer pa je očitno prepričal skeptike in bo skoraj zagotovo potrjen tudi na zasedanju Sveta za zagotavljanje miru v Bosni in Hercegovini, konec tega meseca.

Pozitivnih referenc za novo, težavno delovno mesto Inzku vsekakor ne primanjkuje. V njegovem izobrazbenem rezimeju je vpisan študij prava, srbohrvaščine in ruščine ter diplomatska akademija na Dunaju. Vpogled v njegove delovne izkušnje pa nam med drugim pokaže mesto prvega avstrijskega veleposlanika v Sarajevu po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, veleposlanika pri Združenih narodih, nazadnje pa tudi veleposlanika v našem glavnem mestu. Poslušajmo tako za začetek mnenje o verjetnem novem visokem predstavniku s strani njegovega prijatelja in predsednika koroške Enotne Liste, Vladimirja Smrtnika:









Valentina Inzka pozna tudi predsednik Slovenskega društva za mednarodne odnose Jožef Kunič, ki je o Inzku in težavni nalogi, ki ga čaka, povedal naslednje:









Slovesne besede za rojaka in dobrega znanca pa ne padejo na plodna tla v državi, kjer bo Inzko v bodoče najverjetneje služboval. Kot smo že omenili je deytonski mirovni sporazum iz leta 1995 končal krvavo vojno, vendar je njegova ustavna podlaga za politični sistem Bosne in Hercegovine že dolgo časa glavna ovira pri njenih evropskih aspiracijah. Številne reforme, ki so potrebne za izpolnjevanje pristopnih pogojev, namreč povsod trčijo na vseprisotne delitve in nasprotovanja med tremi konstitutivnimi državami. Populistični nacionalizem je, kot se zdi, močnejši kot kdajkoli po vojni, katero je v prvi vrsti sam generiral. Država je leglo organiziranega kriminala in korupcije, ki se širita pod varnim zavetjem zakonsko neusklajenih medentiteskih in medkantonalnih pristojnosti. Tudi verski ekstremizem vseh vrst, aroganca političnih elit vseh vrst in njihovo obračunavanje z novinarji in medijsko svobodo se zdijo nekaj povsem vsakdanjega.

Predvsem pa si v Bosni in Hercegovini od novega visokega predstavnika želijo, da ne bi bil v ničemer podoben dosedanjemu, Miroslavu Lajčaku. Predvsem kar se tiče njegove neodločnosti in pasivne vloge, ki jo je igral, kljub velikim pooblastilom in nedvomnim anomalijam, s katerimi se je soočal v svojem mandatu. O delu Lajčaka in pričakovanjih glede novega visokega predstavnika smo se pogovarjali z novinarjem sarajevkega dnevnika Oslobođenje, Farukom Borićem:









Odkrito kritičen do dosedanjega visokega predstavnika je bil tudi predstavnik opozicijske Socjaldemokratske partije Bosne in Hercegovine, Damir Mašić, s katerim smo opravili malo daljši pogovor:









Mašić je komentiral tudi nekatere druge aktualnopolitične probleme, s katerimi se trenutno sooča Bosna in Hercegovina, in s katerimi se bo vsekakor ob nastopu svoje funkcije moral soočiti tudi novi visoki predstavnik Inzka.









Valentina Inzke na novem delovnem mestu vsekakor ne čakajo nič kaj lahki časi. V Bosni in Hercegovini bo pričakan z velikimi pričakovanji. V prvi vrsti, da bo čisto nasprotje svojih predhodnikov, ki niso vedeli kaj naj z velikimi pooblastili, ki so jih imeli na voljo. Videli bomo ali bo Inzki uspelo krmariti po razburkanem morju političnih interesov in vseeno spraviti Bosno in Hercegovino z mrtve točke, okoli katere tava že vse od konca najbolj krvave vojne po razpadu Jugoslavije. Tisti, poslušalci naše postaje, ki jih tema zanima, vsekakor lahko pričakujejo nadaljevanje.

Novega visokega predstavnika mednarodne skupnosti je kultiviral Matej Š.


Komentarji
komentiraj >>