...Francija v NATO...
...Azerbajdžan po stopinjah Chaveza...
...Varuhinja človekovih pravic zaradi neizpolnjevanja zakonov pri ministrici za lokalno samoupravo...
...ZDA bo Mehiki pomagala v boju proti narko kartelom...
OFF NAPOVEDNIK
V Gambiji so si v lovu na čarovnice podali roke plemenski vrači, člani policije in obveščevalne službe. Paravojaške enote pod vodstvom plemenskih vračev so obkoljevale vasi in več kot 1000 ljudi nasilno internirale v taborišča, kjer so jih nekaj dni silili piti halucinogene zeliščne zvarke, se kopati v zeliščih, pretepali so jih in silili k priznanju čarovništva. Incident je povzročila smrt predsednikove tete, katere vzrok naj bi bil čarovništvo. V procesu iskanja čarovnikov sta dve osebi umrli, velika večina pa je imela hude prebavne motnje.
Iz domačih logov pa vest o 68-letnem traktoristu iz okolice Brežic, ki je gnojevko namesto za gnojenje polja uporabil kar za pranje osebnega avtomobila, seveda ne svojega. Kasneje je še fizično napadel policista, ki je zaradi smrdečega incidenta z njim želel opraviti postopek.
OFF PROGRAM
Francija rešuje zagato prihajajočega vrha NATA, ko naj bi se sprejeli dve novi državi v pakt, a ena od članic, kot nam je dobro znano, onemogoča sprejem druge nove. Ker je statistika primarnega pomena in ker Nicolas Sarkozy ne bo mediiral v sporu, je zadevo rešil enostavno – Francija se bo priključila NATU kot polnopravna članica na šestdesetem vrhu pakta v Strasbourgu prihodnji mesec. Kljub oporekanju opozicije, več nekdanjih predsednikov vlade in civilne družbe, je parlament Sarkozyjev predlog sprejel s 329 glasovi za in 238 proti.
Jabolko ne pade daleč od drevesa. Predsednik Azerbajdžana Ilham Aliyev si, po zgledu svojega očeta, dolgoletnega vodjo države Heydara Aliyeva, prav tako želi voditi ljudstvo v nedogled. Stranka, ki ji pripada Yeni Azerbaijan, je predlagala možnost večkratnega potegovanja za mandat predsednika. O tem, poleg novih restrikcij v javnih občilih, na referendumu glasujejo Azerbajdžanci. Opozicijske stranke nasprotujejo predlogu, pozivajo državljane k bojkotu referenduma, a po predvidevanjih neodvisnih opazovalcev bo ta uspel, saj je Aliyev izjemno priljubljen, predvsem na račun manipulacije podobe svojega očeta in zunanjih sovražnih elementov, ki naj bi skozi privatne medije vnašale nemir v družbo.
Združeni narodi ocenjujejo, da je več kot tretjina prebivalstva Severne Koreje, oziroma devet milijonov ljudi, podhranjena. Na severnem delu polotoka deluje pet nevladnih skupin, odgovornih za humanitarno dobavo hrane, a je uradni Pjongjang vsem izdal prepoved nadaljnjega dela, brez kakršne koli obrazložitve. Prav tako je ameriško zunanje ministrstvo dobilo depešo, ki preklicuje potrebo po prehrambni pomoči s strani ZDA, medtem pa je Severna Koreja zaprla mejo z Južno Korejo in prestop onemogočila več sto delavcem v skupni z industrijski zoni. Zapiranje Severne Koreje naj bi bilo povezano s prihajajočo izstrelitvijo satelita, ki je po mnenju zahoda lahko prav tako preizkus delovanja raket daljšega dometa.
ZDA sicer z Mehiko ne najdejo sorodnega jezika, kar se tiče prostotrgovinskega sporazuma, med drugim je mehiškim prevoznikom prepovedan prevoz po ameriškem teritoriju, a deželi sta si bližje pri vojaških oziroma varnostnih vprašanjih. Problemi s preprodajo drog iz Mehike v ZDA naj bi postali grožnja ameriški nacionalni varnosti do mere, da se mora ta aktivnejše spopasti z narkokarteli. Pogovori bodo potekali do konca tedna, a se vsi strinjajo, da je ključna številnejša prisotnost oboroženih sil ZDA na meji z Mehiko.
Državna sekretarka Združenih držav Amerike Hillary Clinton je Sudanskemu predsedniku Omarju al Bashirju zagrozila, da bo osebno odgovoren za smrt vsakogar, ki bo umrl v begunskem taborišču. Al-Bashir je kot protiukrep Haaški obtožnici za vojne zločine iz države izgnal 13 humanitarnih agencij. Po besedah Clintonove je ta ukrep ogrozil življenja 1,4 milijona ljudi. Generalni sekretar Združenih narodov Bar Ki-moon pa izraža naraščajočo zaskrbljenost zaradi napadov na uslužbence Združenih narodov, ki so od obtožnice predsednika Al Bashirja v porastu.
Turčija napoveduje novo izgradnjo jezu za potrebe pridobivanja električne energije severno od Sirije na reki Tigris. Skupina Alternativni forum gradnji nasprotuje. O razlogih nam bo več povedal Erdzan Aydoja, organizator foruma:
Evropski parlament je predstavil komunikacijsko strategijo za junijske evropske volitve. Temeljno sporočilo, ki sta ga poudarila podpredsednika parlamenta Alejo Vidal-Quadras in Metchild Rothe je to, da lahko s sodelovanjem na volitvah vsi vplivamo na odločitve in končno izbiro med več možnostmi. To fantastično zamisel - v svojem originalnem pomenu te besede – dodatno podkrepita s sloganom: »Ti odločaš«. Parlamentarna kampanja je kampanja institucije in je nestrankarska ter ne izpostavlja nobene politične možnosti. Tako tudi ne anarhizma.
Zdenka Čebašek-Travnik, varuhinja človekovih pravic, je na rednem sestanku z ministri, tokrat ministrico za lokalno samoupravo, Zlato Poštajner, problematizirala izvajanje zakonov, ki določajo članstvo Romov v občinskih svetih nekaterih krajev po Sloveniji. Več o problematiki nam bo povedala varuhinja sama.
Off sta pripravila Matej in Darko
Komentarji
komentiraj >>