Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SOS! SEGREGACIJA (3287 bralcev)
Petek, 20. 3. 2009
APR



V Sloveniji se je v ponedeljek odprla prva trgovina, namenjena socialno deprivilegiranim slojem dežele pod Alpami. Pred fotografskimi objektivi so se obrazi podjetnikov in politikov sicer postavljali ob tako imenovanem novem dosežku slovenske civilne družbe, toda vprašanje se postavi, kaj tovrstne trgovine povedo o socialnih nalogah...
V Sloveniji se je v ponedeljek odprla prva trgovina, namenjena socialno deprivilegiranim slojem dežele pod Alpami. Pred fotografskimi objektivi so se obrazi podjetnikov in politikov sicer postavljali ob tako imenovanem novem dosežku slovenske civilne družbe, toda vprašanje se postavi, kaj tovrstne trgovine povedo o socialnih nalogah in socialni pravičnosti, ki bi jih morala opravljati država? Pojav socialne segregacije ni stvar, ki bi izbruhnila ob aktualni gospodarski krizi. Zato je toliko bolj problematično dejstvo, da udeleženci v javni razpravi zagotavljajo, da s tovrstnimi projekti ne podpiramo povečevanja socialnih razlik med prebivalci.

S sogovorniki smo skušali osvetliti in pojasniti, zakaj naj bi socialna država potrebovala tovrstne trgovine. Zadruga SOS je zgolj prva organizacija, ki je odprla prvo takšno trgovino, ki je odvisna od volje velikih gospodarskih subjektov, pač koliko bodo donirali in kakšno robo. V teh trgovinah se še zdaleč ne da kupiti vseh stvari, saj ponujajo zgolj najbolj nujne potrebščine. Podobno linijo trgovin načrtuje tudi predsednik neodvisnih sindikatov Slovenije Rastko Plohl. Na vprašanje o odprtju SOS zadruge v Ljubljani in o projektu, ki ga vodi sam, je povedal naslednje:









Kaj pa Plohl odgovarja na mnenje, da tovrstne trgovine povečujejo socialne razlike:









Za razliko od večine je profesorica Gabi Čačinovič Vogrinčič s fakultete za socialno delo o odpiranju trgovin povedala več kritičnih misli, s katerimi je obsodila slovensko in svetovno socialno politiko:









V nadaljevanju smo se s predstojnico katedre za teorijo in metodo pomoči pogovarjali o subvencioniranju nakupov za socialno ogrožene in možnosti univerzalnega temeljnega dohodka:









Za mnenje smo povprašali tudi predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušana Semoliča, ki je o odpiranju socialnih trgovin povedal naslednje:









Poskušali smo dobiti tudi odzive in načrte večjih trgovcev in proizvajalcev hrane. Pisno izjavo smo dobili zgolj od Droge Kolinske, ki v aktualnem projektu SOS Zadruge ne sodeluje.

In kaj o trgovinah za revne meni domača politična klika? Besedo podpore damo najprej Zdenki Cerar iz LDS-a, ki se je, socialno ozaveščena, pojavila tudi na otvoritvi prve tovrstne trgovine:









Spregovoril pa smo tudi z SDS-ovo Alenko Jeraj:









Generalni direktor direktorata za socialne zadeve na ministrstvu za Delo, družino in socialne zadeve Davor Dominkuš je o poziciji ministrstva pri tovrstnih socialnih trgovinah povedal:









Na vprašanje, če se strinja s kritiko, da socialne trgovine spodbujajo naraščajoče socialne razlike, pa Dominkuš odgovarja:











Po najbolj črnogledih statistikah slaba petina prebivalstva živi na robu revščine zaradi struktur, ki jih neprostovoljno silijo v socialno bedo. Gre predvsem za simptom, ne pa za rešitev. In ta simptom se bo kazal tako, da se bodo morali nekateri izpostavljati očem javnosti in morebitnih bogatunskih sosedov, ki se med tem razvajajo v kao luksuznih šopingih preko ceste.

Po SOS štacunah sta kultivirala Igor in Nejc.





Komentarji
komentiraj >>