Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Winnetou OFF (3449 bralcev)
Sreda, 15. 4. 2009
Urh



... somalijski pirati ponovno napadli ameriško ladjo ...
... Savdska Arabija se premika v smeri regulacije mladoletnih porok ...
...pogovor Pahorja z zvezo svobodnih sindikatov Slovenije...
... ustavna komisija Državnega zbora ponovno o izbrisanih ...

NAPOVEDNIK

Finančna kriza med drugim ogroža hrvaški turizem, čemur na HTV-ju namenjajo enourne oddaje, saj jih je strah izpada dohodka. So pa prišli vsaj do novih idej. Tako bo del ponudbe nacionalnih parkov Starigrad-Paklenica in Plitviška jezera Winnetou. Zasnova izhaja iz dejstva, da je bil Winnetou in Old Schatterhand v dolini smrti zadnji izmed desetih filmov nemško-francosko-jugoslovanske koprodukcije o Winnetouju, ki so ga leta 1968 posneli med hrvaško obalo in Plitviškimi jezeri.

Vse za turizem torej. V tem imenu naj bi postavili po Winnetouju celo indijanski rezervat, pa čeprav avtor knjige Karl May ni imel pojma o domorodnih prebivalcih Severne Amerike. Vendar skrb za atrakcijo to zaobide, konec koncev večina turistov ve več o Karlu Mayu kot pa na primer o Apačih. Imajo pa to srečo, da imajo kanjon reke Zmanje, ki je priročen za snemanje filmov o divjem zahodu in izmišljevanje mitov. Zato se bo tudi vas imenovala Winetouland, medtem ko bo ta budalaščina sama na sebi ostala neimenovana, oziroma takole: turistična atrakcija! Samo da pride denar in nič več nas ne zanima.

OFF PROGRAM

Pirati ob Somalijski obali so napadli ameriško tovorno ladjo Liberty sun, ki prevaža pomoč v obliki hrane, vendar je niso bili sposobni zavzeti. Šlo pa naj bi tudi za maščevanje smrti treh kolegov, ki so jih vojaki Združenih držav umorili dva dni nazaj pri reševanju ugrabljenega kapitana. Napad je bil izveden z raketami in streli iz avtomatskih pušk. Ladja po prihodu sil Združenih držav Amerike nadaljuje svojo pot v Kenijo, in sicer proti drugemu največjemu mestu v tej državi, Mombasi.

Savdska Arabija bo kot kaže vendarle začela z zakonsko regulacijo poročanja mladoletnih deklic. Povod za prvi korak v tej smeri je zadnji kontroverzni primer na sodišču v mestu Unaiza, ki je obravnavalo poroko med 60-letnim moškim in 8-letno deklico. Sodišče, ki je zadevo obravnavalo po pritožbi dekličine matere, poroke sicer ni razveljavilo, je pa postavilo pogoj, da ne sme priti do spolnih odnosov pred dekličino puberteto. Savdske oblasti so pokazale pripravljenost, da zaustavijo samovoljnost staršev, ki se dogovarjajo za poroke svojih mladoletnih otrok, niso se pa odločno izrekle, da bodo tovrstne prakse popolnoma ukinili. Za ilustracijo trenutne situacije se vrnimo na prejšnji primer, ko naj bi oče s prodajo hčerke za poroko načrtoval odplačilo svojih dolgov.

V Indiji bi se moralo začeti sojenje edinemu preživelemu osumljencu za lanski napad v Mumbaju, a je bil začetek ponovno preložen. Tokrat je bil vzrok v obtoženčevi odvetnici, ki ji je sodišče zaradi konflikta interesov prepovedalo voditi obrambo. Odvetnica naj bi v tem primeru namreč zastopala tudi eno izmed prič. Obtoženi, 21-letni Mohamed Adžmal Amir Qasab, je sicer pakistanski državljan, vendar tuji odvetniki ne morejo zastopati svojih strank pred indijskimi sodišči. Pakistan bo tako lahko svojemu državljanu zgolj izbral indijskega odvetnika. Qasabu v primeru obsodbe grozi smrtna kazen, sojenje pa spremljajo strogi varnostni ukrepi, saj je indijska javnost še vedno zgrožena nad dogodki iz lanskega novembra, med drugim pa s prstom kaže tudi na oblasti, ki jih niso bile sposobne zaščititi.

Več tisoč ljudi se danes zbira na Merseysidu v Liverpoolu v spomin šestindevetdesetim žrtvam navijačev njihovega nogometnega kluba, ki so umrli v tragediji pred dvajsetimi leti na stadionu Hillsborough. Žrtve so bile poteptane do smrti med polfinalno tekmo angleškega FA pokala med Liverpoolom in Nottingham Forestom, v Sheffieldu, 15. aprila 1989. Kljub številnim spominskim in komemorativnim obeleževanjem, ki se dogajajo ob vsaki obletnici te tragedije, družine žrtev še vedno neuspešno zahtevajo temeljito preiskavo dogodkov in odkritje krivcev, ki so jih povzročili.

Novi visoki predstavnik mednarodne skupnosti v Bosni in Hercegovini, Valentin Inzko, se prvič od začetka svojega mandata podaja na uradni obisk v prestolnico Republike Srbske, Banjaluko. Sestal se bo z vsemi najvišjimi predstavniki entitetskih oblasti in političnih strank. Tako ga bodo sprejeli predsednik Rajko Kuzmanović s podpredsednikoma Adilom Osmanovićem in Davorjem Čordašom, premier Milorad Dodik, predsednik Narodne skupščine Igor Radojčić ter voditelji treh drugih vplivnih strank entitete, PDP-ja, SDS-a in DP-ja. Predvsem slednje je sprožilo špekulacije, da želi Inzko s podporo opoziciji v Republiki Srbski oslabiti oblast problematičnega in arogantnega premierja Milorada Dodika.

V letu 2008 naj bi bili prispevki držav članic Evropske unije skoraj enaki dogovorjeni porabi za leto 2008, medtem ko je razlika med odhodki in prihodki 1,79 milijarde evrov na podlago proračunskih 115,771 milijarde. Tako bo Slovenija dobila nazaj 5, 2 milijona evrov. Presežek se po pravilih Evropske unije vrne državam članicam na podlagi kriterija velikosti bruto naciolnalnega prihodka. Le-ta se seveda z leti zmanjšuje, če je znašal leta 2001 še 15 milijard evrov, je tokrat 1,79 milijarde.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je imela bližnje srečanje s predsednikom slovenske vlade Borutom Pahorjem, govora pa je bilo o protikriznih ukrepih vlade. Več o srečanju, njegovih zaključkih in protivladnih protestih nam bo povedal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Dušan Semolič.









Izvršilni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije, SVIZ, se je odločil pridružiti solidarnostni akciji zbiranja sredstev za pomoč ljudem v stiski. SVIZ bo tako humanitarnim organizacijam namenil 4500 evrov za nakup prehrambenih paketov. O tem in o podpori SVIZA Zvezi svobodnih sindikatov nam je več povedal glavni tajnik SVIZA, Branimir Štrukelj:









Člani ustavne komisije v parlamentu so nadaljevali razpravo o predlogu ustavnega zakona o izbrisanih, ki ga forsira opozicija. Polemika je bila polarizirana, govorili pa smo s članico komisije in poslanko stranke Zares, Cveto Oražem Zalokar.









Off sta pripravila Matej in Urh.


Komentarji
komentiraj >>