Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BritOFF TAKO IMENOVANE ANTENE DR. JANEZA DRNOVŠKA (3433 bralcev)
Četrtek, 23. 4. 2009
tadejla



SEDMA URA
... ječa, bogatenja urana, vabilo za ječo, Tomo Križnar ...
OSMA URA
... Hrvaška, Slovenija, Olli Rehn in svetniški lik ...
DEVETA URA
... volitve no. 1, tigri, Somalija, prostovoljstvo, ...
DESETA URA
... volitve no. 2, Turčija vs. Armenija, RKS, ...
SEDMA URA

Na osem let zapora obsojena ameriško-iranska novinarka Roxana Saberi se zaenkrat še ne more nadejati osebne intervencije predsednika Mahmuda Ahmadinedžada. V enem izmed intervjujev je namreč pribil, da se ne vmešava v odločitve sodišč in izrazil prepričanje, da je obsojenka deležna lepega ravnanja. Pritožba obrambe zoper sodbo naj bi bila podana v roku enega tedna.

Bolj kot usoda posameznikov pa Ahmadinedžada verjetno zaposluje vprašanje jedrskega programa in držav, ki se ne morejo sprijazniti z obstojem le tega. Če iz Izraela prihajajo odkrite grožnje o možnosti letalskega napada na objekte za bogatenje urana, pa se administracija Združenih držav Amerike zaenkrat drži toplo – hladne taktike. Zunanja ministrica Hillary Clinton je tako pojasnila, da načrtujejo morebitne ostre sankcije, če bi Iran zavrnil oziroma sabotiral pogajalski proces. V mandatu Busha mlajšega med obema državama ni bilo neposrednih pogovorov glede omenjene tematike.

Venezuelsko sodišče je Interpolu posredovalo zahtevo po aretaciji opozicijskega voditelja Manuela Rosalesa, ki je pred obtožbami o korupciji zbežal v Peru. Tožilci mu očitajo, da si je v času guvernerstva v zvezni državi Zulia žepe nabasal s 60.000 dolarji sumljivega denarja. Rosales, ki je bil na zadnjih predsedniških volitvah Chavezov protikandidat, za obtožbami predvidljivo vidi politično preganjanje, zato je v Peruju zaprosil za azil.
Iz zahodnosudanske pokrajine Darfur se je vrnil aktivist in popotnik Tomo Križnar. Tja je odpotoval v začetku marca, da bi staroselskim skupnostim v pokrajini predal telekomunikacijsko opremo, med drugim tudi tako imenovano anteno dr. Janeza Drnovška. Ker se tuji novinarji izogibajo Sudana in celo sosednjega Čada, bo oprema Darfurcem omogočila, da seznanijo tujo javnost s trenutnimi razmerami. Po Križnarjevih besedah se namreč genocid nadaljuje, mednarodna skupnost pa se ne zgane, saj varuje svoje kapitalske interese.

OSMA URA

Olli Rehn je Hrvaški in Sloveniji predstavil najnovejši kompromisni predlog za reševanje mejnega vprašanja, ki bi odpravil podalpsko blokado hrvaških pristopnih pogajanj z Evropsko unijo. Kljub ne pretirani zgovornosti vpletenih je znano, da naj bi o mejni črti odločal mednarodni arbitražni tribunal, o stiku Slovenije z odprtim morjem pa naj bi se odločalo na podlagi mednarodnega prava, dobrososedskih odnosov in ob upoštevanju načela pravičnosti.

Arbitražno telo naj bi sestavljalo pet članov, prizadeti državi bi izbrali vsaka svojega, skupaj pa še ostale tri. Če se ne bi mogli dogovoriti, kar je hipotetično najbolj verjetno, bi o njihovih imenih odločil predsednik Mednarodnega sodišča v Haagu. Parlamenta obeh držav naj bi se po načrtu tudi zavezala, da bosta odločitev arbitraže sprejela.

Glede na prejšnje izkušnje lahko po zgovornosti vpletenih kekcev sodimo, ali sta prijateljski državi zadovoljni s predlogom. Gostobesednejši je bil tokrat hrvaški zunanji minister Gordan Jandroković, ki pravi, da predlog v veliki meri upošteva njihova znana stališča. Njegov slovenski kolega Samuel Žbogar ni hotel dajati izjav, ministrstvo je izjavilo le, da bo predlog podrobno preučen.

Vlada bo na današnji seji obravnavala predlog novele zakona o policiji, ki med drugim ureja tudi nov postopek za imenovanje prvega moža modrih angelov. Ministrstvo za notranje zadeve si menda na tako zahtevnem položaju želi skorajda svetniški lik, zato za kandidate predlaga višje standarde.

DEVETA URA

Volitve v Južnoafriški republiki je zaznamovala visoka udeležba, zato so se pred volišči vile dolge vrste, zmanjkovalo pa je tudi glasovnic. Po prešteti slabi petini glasov močno vodi Afriški nacionalni kongres Jacoba Zume s 60 odstotki glasov, opozicijsko Demokratično zavezništvo pa jih je pobasalo 20 odstotkov. Odpadniški Ljudski kongres, sestavljen iz bivših članov Nacionalnega kongresa, se mora zaenkrat zadovoljiti s približno osmimi odstotki.

Varnostni svet Združenih narodov je Tamilske tigre pozval, naj odložijo orožje in dovolijo evakuacijo civilistov z vojnega območja. Nič kaj diplomatski ni bil tudi predsednik Varnostnega sveta, Mehičan Claude Heller, ki je gibanje označil za teroristično.

Oglasil se je tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki-moon in posvaril pred prezgodnjo napotitvijo mirovnih enot v Somalijo. Namesto tega naj mednarodna skupnost najprej pomaga doseči politično spravo med sprtimi stranmi, dvigne pa naj se tudi finančna podpora za enote Afriške unije, ki so že v državi in za vzpostavitev somalskih varnostnih sil. V ta namen se je na donatorski konferenci v Bruslju zbralo dvesto milijonov evrov, v ozadju pa tiči tudi paranoja pred piratskimi napadi v Adenskem zalivu.

V organizaciji Slovenske filantropije poteka že deseti Festival prostovoljstva mladih. Od 20. pa do 26. aprila bo v štiriindvajsetih krajih po Sloveniji potekalo osemintrideset različnih prireditev, osrednja bo danes v Ljubljani. Na Prešernovem trgu boste lahko detektirali več kot osemdeset prostovoljskih organizacij, posebna delavnica pa bo namenjena tudi borbi proti predsodkom do Romov v okviru kampanje Dosta.

P.S. Današnji dogodek je zaradi dežja prestavljen za štirinajst dni.

DESETA URA

V stoštiridesetih volilnih okrožjih dvanajstih indijskih zveznih držav poteka druga runda splošnih volitev. Moči merita predvsem vladajoča Kongresna stranka in hinduistična nacionalistična stranka Bharatiya Janata. Zaradi precejšnje izenačenosti obeh blokov bi lahko pomembno vlogo pri oblikovanju nove vlade odigrale manjše levičarske in lokalne stranke. Prejšnji krog volitev so zaznamovali napadi maoističnih upornikov, tokratna zvezda pa je Rahul Gandhi, nova faca iz dinastije Gandhi.

Odnosi med Turčijo in Armenijo, ki jih obremenjuje turški pokol Armencev med letoma 1915 in 1917, se počasi vendarle normalizirajo. Ob posredovanju Švice sta državi dosegli dogovor o časovnem poteku spravnih korakov. Za začetek naj bi se odprle meje, ki jih je Turčija zaprla leta 1991 in na ta način podprla Azerbajdžan v njegovem sporu z Armenijo glede Gorskega Karabaha.

Rdeči križ Slovenije bo v jebenih časih finančne krize vodil nov predsednik. Dosedanji šefe Borut Miklavčič je namreč postal minister za zdravje, za nasledstvo pa se bosta potegovala predsednik komisije Rdečega križa za zbiranje sredstev Miro Bogataj in nekdanji generalni direktor Carinske uprave Franc Košir.

BritOFF je upedenal Tadej.


Komentarji
komentiraj >>