Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
UPOR ŠTUDENTOV NA HRVAŠKEM (2895 bralcev)
Petek, 24. 4. 2009
Pizdurh & Pijanković



Študentski protesti na Hrvaškem, ki so posledica rigoroznega sistema šolnin in so se začeli v ponedeljek na Filozofski fakulteti v Zagrebu, so se razširili skorajda na vsa večja mesta naše južne sosede. V Zagrebu na primer fakulteto zaseda okoli 1000 študentov. Odziv vodstev fakultet je bil sprva dvoumen, čeprav se dekanati sedaj nagibajo bolj k študentom kot k vladi.
Študentski protesti na Hrvaškem, ki so posledica rigoroznega sistema šolnin in so se začeli v ponedeljek na Filozofski fakulteti v Zagrebu, so se razširili skorajda na vsa večja mesta naše južne sosede. V Zagrebu na primer fakulteto zaseda okoli 1000 študentov. Odziv vodstev fakultet je bil sprva dvoumen, čeprav se dekanati sedaj nagibajo bolj k študentom kot k vladi. Če navedemo primer: splitski dekan na filofaksku Josip Milat in rektor vseučilišča Ivan Pavić sta kar predala ključe od univerze študentom, saj se strinjata z njihovimi zahtevami.

Olje na ogenj je prilil tudi bizaren odziv ministra za znanost, šolstvo in šport Dragana Primorca, ki se je javil šele včeraj. Na tiskovni konferenci je dejal, da mora univerza rešiti problem sama in da se ministrstvo ne misli vmešavati, saj pobira šolnine univerza in ne ministrstvo. Sam se ni pojavil na nobenem forumu na univerzi, ker naj bi bilo to protiustavno – torej vmešavanje politike v visoko šolstvo. Takšni jalovi odzivi niso nikogar zadovoljili, ampak so prej v posmeh in bodo proteste še intenzivirali. Sicer pa glede na socialni položaj na Hrvaškem, kjer so tudi sindikati izjemno nezadovoljni, lahko to privede do širših družbenih dimenzij upora. Najprej smo govorili s Stipetom Curkovićem, medijskem koordinatorjem protestnikov na filozofski fakulteti v Zagrebu.









Iz Slovenije so prvi dali podporo hrvaškim kolegom predstavniki Avtonomne tribune. Poslušajmo torej predstavnico avtonomne tribune Tjašo Pureber.









O trenutni situaciji smo spregovorili tudi z aktivistom Mislavom Žitkom, ki bo nadalje spregovoril tudi o včerajšnji press konferenci ministra Daragana Primorca in rektorja zagrebškega vseučilišča Aleksa Bjeliša.









Marko Jurčič z radia Sto-jedan pa nam bo povedal, kaj so najnovejše zahteve »Nezavisne studentske inicijative«:









Kako pa so sprejete študentske zahteve med občo družbo?









Nazadnje pa še komentar o celotni situaciji s strani profesorja politične filozofije na filozofski fakulteti v Zagrebu in člana hrvaškega Helsinškega monitorja Žarka Puhovskega:








Kultivirala sta Urh in Matej.

Komentarji
komentiraj >>