Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ponovno Shinawatra off program (3525 bralcev)
Torek, 28. 4. 2009
Urh



...Šrilanka je zavrnila švedskega zunanjega ministra...
...Venezuela odpoklicala veleposlanika iz Lime...
...v Evropskem parlamentu še vedno brez spremembe pri dogovarjanju o direktivi o delovnem času...
...znani štirje nominiranci za nagrado skupine OHO...



OFF NAPOVEDNIK

Nekdanjega tajskega premiera, obtoženega korupcije, Thaksina Shinawatro so zopet ustavili na meji. Tokrat so ga 'zasačili' na Liberijski meji s črnogorskim potnim listom, katerega pristnost so potrdile črnogorske oblasti, vendar hkrati zanikajo, da bi ga izdale Shinawatri. Sicer so Shinawatro ustavljali že z drugimi potnimi listi, saj se je v preteklosti že sprehajal po svetu kot državljan Nikaragve, saj mu sedaj, ko so mu oblasti na Tajskem preklicale potni list, kaj drugega tudi ne preostane.

Shinawatra je zaradi svoje hoje po robu zakona in domnevne nagnjenostji h korupciji drugače znan tudi kot 'azijski Berlusconi', če pa mu bo njegov kolega pomagal pri iskanju azila, bomo še videli. Nekaj časa je živel med drugim v Londonu, kjer je bil nekaj časa lastnik nogometnega kluba Manchester city, s prodajo kluba Sheikhu Mansourju iz Abu Dhabpa pa naj bi dobro zaslužil oziroma podvojil vloženo. Vsekakor gre za človeka, ki mu noben biznis ni tuj, pa četudi se mora zaradi tega sprehajati po svetu s petimi pasuši in vseskozi iskati azil, pri čemur mu močno pomagajo kakopak zelenci.

Berete OFF program Radia Študent, ki se korupcije in sumljivih potnih listov otepa.

OFF PROGRAM

Švedskemu zunanjemu ministru Carlu Biltdu je bil zavrnjen vstop v Šrilanko, saj se je mislil jutri pridružiti Evropski diplomatski misiji, ki rešuje zadnjo krizo, ki je nastala med vojsko in Tamilskimi tigri, utrpelo pa je veliko civilistov. Biltd naj bi se pridružil angleškemu kolegu Davidu Milibandu in francoskemu kolegu Bernardu Kouchnerju. Po besedah uradnika iz šrilanškega ministrstva za zunanje zadeve pa enostavno ne bi mogli voditi pogovora s toliko visokimi funkcionarji na enkrat, medtem ko naj bi Kouchner in Miliband obisk vseeno izvedla. Biltd je še dejal, da ponovnega vabila, v kolikor bo prišlo kdaj kasneje, ne bo sprejel. Sicer pa vojska Šrilanke trdi, da je blizu zmagi nad uporniki in da je pripravljena uporabiti težko orožje. Neodvisni novinarji zaenkrat ne smejo v vojno cono.

Venezuela je odpoklicala svojega veleposlanika iz Lime, potem ko je Peru dal politični azil Chavezovemu nasprotniku na volitvah 2006 in izvoljenemu županu v drugem največjem venezuelskem mestu Maracabia Manuelu Rosalesu. Ta je v Limo prispel prejšnji teden, v domovini pa ga obtožnica bremeni korupcije še kot guvernerja zvezne države Zulie, čeprav Rosales trdi, da gre za politično motivirano preganjanje. Prav tako pa so si različne razlage zunanjih ministrov. Medtem ko venezuelski zunanji minister Nicolas Maduro vztraja, da gre za posmehovanje iz mednarodnega prava, njegov kolega iz Peruja Jose Garcia Belaunde pravi obratno. Torej, Peru naj bi dal azil Rosalesu ravno zaradi dolge tradicije upoštevanja mednarodnega prava. Rosales je sicer tako kot Perujski predsednik Alan Garcia proameriško nastrojen.

Predsednika Združenih držav AmerikeBaracka Obamo naj bi po prvih 100 dneh vladanja podpiralo 68 procentov ljudi, kar pomeni, da ima po prvem trimesečju dosti višjo podporo kot njegova predhodnika George Bush mlajši in Bill Clinton, ki so jima kazalci kazali okoli 50 odstotkov. Tako sta se domnevno v zadnjih 50 letih bolje odrezala samo John F. Kennedy s 83 odstotki inDwight Eisenhower z 72 odstotki. Več o dogajanju čez lužo pa nam bo povedala redna poročevalka Radia Študent iz Združenih držav Lidija Poljaček.









Evropski parlament in Svet Evropske unije se na zadnjem spravnem sestanku še vedno nista mogla dogovoriti o spremembah direktive o delovnem času, ta zakonodajni postopek pa se vleče že pet let. To je sicer prvi neuspeli spravni postopek med Evropskim parlamentom in svetom, zavrnjen pa je bil z veliko večino delegacije parlamenta, glavna spotika pa še naprej ostaja odstopanje od 48-urnega delovnika. Delegacija parlamenta se zavzema za možno občasno odstopanje, pa še ta samo v izjemnih primerih, ne zagovarjajo pa odstopanja, ki bilo permanentno – saj bi to znalo zelo poslabšati pogoje za delavce. Medtem je bil vsak predlog odstopanja za Svet nesprejemljiv.

Parlamentarni poročevalec o direktivi Alejandro Cercas je razočaran, vendar meni, da bi slab kompromis o direktivi še najbolj škodil delavcem. Tako bodo sedaj čakali na novo Evropsko komisijo in nov sklic Evropskega parlamenta za rešitev vprašanja. O direktivi o delavnem času smo spregovorili s predsednikom Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušanom Semoličem.









Predsednik vlade Borut Pahor ravnokar sestankuje s predsedniki parlamentarnih strank in poslancema narodnih skupnosti, govora pa je o zadnjem predlogu Evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna za rešitev spora o meji med Sloveniji in Hrvaško. Rehn je predlog slovenskemu ministru za zunanje zadeve Samuelu Žbogarju in njegovemu hrvaškemu kolegu Gordanu Jandrokoviću predstavil prejšnjo sredo, podrobnosti kompromisne rešitve pa javnosti še niso znane. Neuradno naj bi o mejni črti odločal mednarodni arbitražni tribunal, o koriščenju pomorskih območij in stiku Slovenije z odprtim morjem pa naj bi se odločalo na podlagi mednarodnega prava, dobrososedskih odnosov in ob upoštevanju načela pravičnosti. Tribunal naj bi bil sestavljen iz petih članov, po enega bi izbrala Ljubljana in Zagreb ločeno, ostale tri pa skupaj.

Ker še vedno obstaja velika možnost, da se Slovenija in Hrvaška ne bi mogli dogovoriti o preostalih treh članih tribunala, bi potem o njih odločil predsednik Meddržavnega sodišča v Haagu. Predlog domnevno še vključuje vnaprejšnjo zavezo slovenskega in hrvaškega parlamenta, da sprejmeta odločitve posrednikov.

Ljubljanski župan Zoran Janković je dejal, da bo Mednarodni javni natečaj za džamijo v Ljubljani v uradnem listu objavljen takoj, ko bo znano, kaj bo s pobudo za razpis referenduma svetnika Mihaela Jarca. Javni natečaj in ustrezne spremembe občinskega prostorskega načrta bi bile lahko po njegovem izvedene do konca letošnjega leta, v kolikor se bo stvar iztekla po njegovih željah.


Komentarji
komentiraj >>