... Brez spremeb v vodstvu Hamasa...
... Štala z vojaki in tistimi, ki to želijo biti v Nepalu...
... Desni magnat nov predsednik Paname...
... Merhikance v karanteno...
7.00
Haled Mašal je bil že četrtič zapored izvoljen na čelo palestinskega gibanja Hamas, poleg njega pa so volilci delegirali tudi nov politbiro. Mašal sicer vodi Hamas iz izgnanstva v Damasku, v politbiroju pa sta tudi palestinska voditelja iz Gaze Mahmud Zahar in Halil al Haje. Volitve v Siriji je Hamas izkoristil tudi za pogovore o oblikovanju nove palestinske vlade narodne enotnosti.
Na junijskih volitvah v Evropski parlament utegnejo zagovornika svojih interesov dobiti tudi privrženci prostega nalaganja filmov in glasbe s svetovnega spleta. Po javnomnenjski raziskavi bi za švedsko Piratsko stranko glasovalo 5,1 odstotka vprašanih, najbolj jo podpirajo mladi med osemnajstim in devetindvajsetim letom. Leta 2006 ustanovljena stranka se bo v primeru osvojitve parlamentarnega stolčka zavzemala za reformo avtorskih pravic in demokratizacijo EU, so zagotovili liderji stranke, oziroma bolje rečeno, interesnega združenja.
V slovensko prvo nogometno ligo se vračajo nogometaši Olimpije. Štiri kroge pred koncem drugoligaške scene so si z zmago devet proti nič nad Zagorjem že zagotovili prvo mesto. Pred štirimi leti jih je Nogometna zveza Slovenije zaradi dolgov kluba kazensko poslala v peto ligo.
Italijanski proizvajalec avtomobilov je prvič uradno potrdil, da si želi prevzeti nemški Opel. Predsednik Fiata Luca Cordero di Montezemolo je Opel opisal kot idealnega partnerja in izjemno priložnost, vse našteto pa očitno vidi tudi v ameriškem Chryslerju, ki je že v procesu kupovanja. Opel, sedanji del ameriškega General Motorsa, bi po besedah svojih vodilnih za premostitev finančnih težav potreboval 3.3 miljarde evrov, finančno neradodarna nemška vlada pa jih poziva k iskanju investitorja. Interes zanj je pokazalo tudi kanadsko podjetje avtomobilskih delov, ki ima na svoji strani tudi simpatije Oplovih delavcev.
8.00
Prachanda, predsednik vlade in vodja maoistov v Nepalu, je odpustil vodjo vojske, generala Rookmangud Katawala, predsednik države Ram Baran Yadav pa je generalu naročil, da na poziciji ostane, češ, da Prachanda nima takih pooblastil. Spor je nastal zatem, ko Katawala v vojaške vrste ni sprejel tisoče borcev, ki so maoistom izborile zmago in sodelovale v državljanski vojni leta 2006, zdaj pa postopajo brez dela naokoli.
Na predsedniških volitvah v Panami je zmagal desničarski podjetnik Ricardo Martinelli, ki je premagal kandidata večinske stranke Balbina Herrera s 60 odstotki dobljenih glasov. Martinelli naj bi zmagal predvsem na račun obljub, da se bo spopadel z korupcijo, pa tudi s finančno pomočjo mladim, ki jo je delil med kampanjo. Martinelli bo nadziral razširitev panamskega prekopa, ki bo predvidoma stala pet bilijonov dolarjev.
Boji v Šri Lanki se nadaljujejo. Med vikendom naj bi šrilanška vojska bombardirala civilne tarče, ubila skoraj sto civilistov in uničila bolnišnico. Vojska oporeka in s posnetki dokazuje svojo čistost, med tem ko z drugimi posnetki zdravniki to krivijo. Novinarji nimajo dostopa do področja.
9.00
Mehikanci, so po nekaj evidentiranih okužencih s prašičjo gripo, po svetu zapostavljeni in v smislu grožnje obravnavani za stopnjo višje, kot teroristi. Ministrica za zunanje zadeve Patricia Espinosa je kritizirala Peru, Argentino, Kubo in Ekvador ker so ukinili lete v Mehiko, še posebej pa se jezijo na Kitajsko, ki je vse znane mehiške popotnike na Kitajskem priprla. Tako okoli 400 turistov zadržujejo v karanteni po raznih varovanih hotelih, dostop pa ni omogočen niti mehiškemu veleposlaniku, ki se ne strinja s pridržanjem ljudi, ki ne kažejo simptomov gripe.
Gripa pa naj bi bila tudi razlog za nenavadno mirno situacijo v Mehiki. Tatvin v zadnjem tednu je za vsaj polovico manj, prav tako se je zaustavilo izvajanje drugih zločinov, kot so umori, ugrabitve in posilstva, le eden je izkoristil zaščitno masko kot kamuflažo za rop banke. V ZDA se še ne čuti pomanjkanje kokaina.
V Iraku je pravici zadoščeno ne glede na afiliacije. Vodja največje sunitske vojaške skupine, zaveznice ZDA, Nadhim al-Jubouri, je bil aretiran v skupni Iraško-ameriški akciji. Čeprav je al-Jubouri prekinil stike z Al Kaido in se je proti tej boril poslednja leta in bil kot tak eden od garantov zavezniške vizije miru, se bo pred sodiščem primoran branit za pomore, ki jih je zakrivil še v času simpatiziranja z Al Kaido.
10.00
Sindikati v Zimbabveju zahtevajo minimalno plačo, ki bi znašala 450 dolarjev, a predsednik vlade Morgan Tsvangirai te opozarja naj bodo realni – vlada je brez denarja. Vsi državni uslužbenci, vključujoč predsednika Roberta Mugabeja, dobijo mesečni honorar v višin stotih dolarjev. Zimbabve je mednarodno skupnost že zaprosil za finančno pomoč, a ta pomoči ne namerava obnoviti dokler vlada ne uvede širokih reform.
Predsednik Afganistana Hamid Karzai ogretega stolčka ne bo zapustil kar tako. Čeprav priznava napako ali dve med svojim predsednikovanjem, želi še naprej služiti narodu in bo zato tudi kandidiral na predsedniških volitvah dvajsetega avgusta, kjer mu bosta družbo delala še sedanji in bivši podpredsednik vlade.
Evropski parlament pred volitvami, ki bodo navrgle novih 736 poslancev, skoraj 50 manj kot v tem sklicu, še zadnjič zaseda v Strassburgu. Debatirali bodo o telekomunikacijah, zakonodajnih predlogih za boljše izvajanje načela enakosti med spoloma in seveda obrambi pred novo grožnjo na pragu – prašičjo gripo.
Komentarji
komentiraj >>