Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF TRDIH TAL (3115 bralcev)
Ponedeljek, 11. 5. 2009
Nejc M.



...aktivnosti FARC-a ne pojenjajo....
...po prevzemu oblasti prve vladne rošade novega južnoafriškega predsednika Jacoba Zume...
...na severu Kosova protesti in spopadi zaradi redukcij elektrike...
...v Zagrebu konec tedna pričetek Subversive festivala...


OFF NAPOVEDNIK

»Nič več nogometa in odbojke,« je svojim vojakom zabičal poveljnik irskega pehotnega bataljona na misiji v Čadu in jim v nadalje tako prepovedal aktivno preživljanje prostega časa. Seveda zaradi njihovega zdravja in varnostni.

»Tla v Čadu so zelo trda in neizprosna. Če naši vojaki padejo nanje, so posledice na njihovih telesih precej hujše, kot če se zvrnejo na mehko, domačo, irsko trato,« pa je z geološko razlago, zakaj ne smejo več brcati in odbijati, vojakom postregel irski obrambni minister Willie O'Dea. Odločitev so po zagotovilih ministrstva sicer sprejeli po celovitih ocenah tveganja vseh dejavnosti, vključno športnih, za irskim vojakom najnevarnejšo pa se je izkazala prav trdota čadske površine. Zato bi bila resno ogrožena tako zdravje kot tudi varnost vojakov, še pravijo na irskem obrambnem ministrstvu.

Ker pa podobne prepovedi oziroma ukaza še niso izdali v poveljništvih drugih vojsk, prav tako sodelujočih v misiji Združenih narodov v tej afriški državi, se upravičeno sprašujemo o mehkužnosti irskih bojevnikov. Kar je za od domače trate razvajenega irskega soldata pretrdo, je očitno za njegovega kompanjona iz druge vojske povsem sprejemljivo. Samo, da se relativnost trdote še ne izraža na bojišču.

OFF PROGRAM

Teden dni po napadu na severovzhodnem delu Kolumbije, tik ob venezuelski meji, v katerem je umrlo osem vojakov, so levičarski aktivisti FARCA ponovno udarili. Eksplozija na območju pokrajine Samaniego je tokrat pokopala sedem kolumbijskih vojakov, štirje pa so bili ranjeni. Zadnje aktivnosti FARC-a, ki se je po nekaj aretacijah vodilnih članov in po smrti liderja Manuela Marulande, pred časom znašel v krizi, kažejo na njegov ponoven vzpon. Nov voditelj FARC-a, Alfonsko Cano, je gibanju vlil novo vizijo in ga iz urbanih središč začel širiti na obrobje, aktivisti pa za delovanje koristijo tudi relativno varna obmejna območja, kjer sta se zadnja napada tudi zgodila.

Bivši ameriški podpredsednik Dick Cheney tudi po republikanskemu odhodu z oblasti ne preneha z nebulozami in še naprej javno opravičuje kvazi proti-teroristične metode bivšega predsednika Busha. Z mučilnimi tehnikami zasliševanja, s katerimi je CIA iz domnevnih teroristov vlekla neobstoječe dokaze, naj bi po zadnji Cheneyjevi domislici rešili »na sto tisoče ameriških življenj«, grobi postopki pa naj bi bili bistveni pri zlomu odpora zaprtih. »Nobenega obžalovanja ne čutim. Prav je bilo kar smo počeli,« zločinsko hladen ostaja ex-podpredsednik, ki je znova napadel tudi predsednika Baracka Obamo, češ da so z njegovim predsedovanjem ZDA ponovno precej bolj ranljive.

Novi južnoafriški predsednik Jacob Zuma se je le dober dan po uradni inavguraciji na položaj poslužil prvih vladnih korektur. Trevorja Manuela je na položaju finančnega ministra zamenjal z Pravinom Grodhanom in se z njim zapodil v boj s finančno krizo, veliko revščino in gospodarskim kriminalom, ki pretresajo Južnoafriško republiko. Bivši minister Manuel je medtem presedlal na čelo komisije za nacionalno strategijo, od koder bo določal in korigiral vladne načrte. Položaj je zamenjala tudi Barbara Hogan, ki se je iz ministrstva za zdravje preselila na ministrstvo za javno upravo. Zdravstveni resor bo poslej vodil nekdanji šolski minister za vzhodno Južnoafriško republiko, Aaron Motsoaledi. Z rošadami želi Zuma, po lastnih napovedih, dobiti »efektivno, kompetentno in delavno« vlado.

Britanski konservativci so za naslednji mandat evropskega parlamenta – volitve vanj bodo, kot je znano, v začetku junija – napovedal izstop iz Evropske ljudske stranke – EPP. K takšni odločitvi jih navdaja predvsem skepticizem do lizbonske pogodbe, ki jo ostale nacionalne članice EPP sicer podpirajo. Britanski konservativci so ob tem napovedali, da bodo v primeru prihoda na oblast v domači Veliki Britaniji na temo Lizbonske pogodbe, ki so jo Britanci sicer že ratificirali, izpeljali tudi referendum.

Pogoste redukcije elektrike so na ulice mest in vasi na severu Kosova zvabile več sto srbskih protestnikov, ki so v znak nezadovoljstva blokirali glavne ulice, kasneje pa se spopadli še s policisti. Incidenti so izbruhnili potem ko so policisti skušali odstraniti ulične blokade, pri tem pa je bilo poškodovanih več deset ljudi, tako policistov kot protestnikov. Srbske vasi na severu Kosova so sicer brez elektrike že nekaj tednov, izklopili pa naj bi jim jo, ker niso želeli plačati računov kosovskemu dobavitelju elektrike.

Konec tedna se v Zagrebu pričenja drugi Subversive film Festival. Pred jutrišnjo uradno predstavitvijo programa smo poklicali Srećka Horvata, odgovornega za teoretski program festivala:









Pred bližajočim se deželnim kongresom je Slovenska kulturno-gospodarska zveza predstavila koncept razvoja slovenske manjšine onkraj zahodne meje. Več o viziji organiziranosti slovenske manjšine v Italiji pa predsednik Zveze, Rudi Pavšič:









Na Fakulteti za humanistične študije Univerze na Primorskem so se pričeli Dnevi humanistike in Humanistični maraton. Več o samem dogajanju v Kopru pa Samuel Friškič, predstavnik društva H-um:













Komentarji
komentiraj >>