Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
PIRATI V SLOVENIJI (2842 bralcev)
Petek, 15. 5. 2009
Nejc in Boris V.



Zdi se, da se lov na medmrežne gusarje odpira. Povečani internetni represiji v imenu zaščite raznoraznih lastnin in pravic pa se vedno glasneje in vedno uspešneje upirajo tako imenovane piratske stranke, ki rastejo po svetu in se z vstopom na politično igrišče zavzemajo za bolj svoboden dostop do internetnih vsebin. V korak s trendi vstopa tudi Slovenija.
Francoski senat je ob glasni podpori predsednika Nicolasa Sarkozya sprejel protipiratski zakon, ki prestopnikom ob tretjem zalotenem zalaganju s piratskimi vsebinami za leto dni odvzame dostop do interneta. Pred slabim mesecem je švedsko sodišče četverico ustanoviteljev spletne strani »Pirate bay«, ki služi brezplačnemu prenašanju vseh možnih vrst vsebin, tako tehničnih kot zabavnih, obsodilo na leto dni ječe in plačilo okoli treh milijonov evrov odškodnine.

Zdi se, da se lov na medmrežne gusarje odpira. Povečani internetni represiji v imenu zaščite raznoraznih lastnin in pravic pa se vedno glasneje in vedno uspešneje upirajo tako imenovane piratske stranke, ki rastejo po svetu in se z vstopom na politično igrišče zavzemajo za bolj svoboden dostop do internetnih vsebin. Najbolj znani med njimi, švedski piratski stranki, se na junijskih volitvah nasmiha celo uvrstitev v evro parlament.

V korak s trendi vstopa tudi Slovenija. Tudi pri nas se počasi ustanavlja takšna politična stranka. Več o njenih ciljih, programih in delovanju pa pobudnik ustanovitve stranke Robert Pal:









Slovenski pirati se med drugim zavzemajo tudi za postopno ukinitev patentov in monopolov na področju zdravil. O tem, kako močan je v resnici farmacevtski lobi s svojim delovanjem v primerjavi z drugimi, smo se pogovarjali z nekdanjim ministrom za zdravje Dušanom Kebrom:









Govorili smo tudi z Majo Bogataj Jančič, ustanoviteljico in vodjo Inštituta za intelektualno lastnino ( www.ipi.si ) in jo vprašali, kaj si misli o nastanku piratskih strank:









Bogatajevo smo vprašali, kakšen vpliv bi imel na družbo popolnoma svoboden in brezplačen dostop do vseh možnih vsebin na internetu:









Pobudnika piratske stranke Pala smo vprašali kakšne so po njegovem konkretne koristi interneta:









Vseeno pa Pal ni tako radikalen, kot se morda zdi na prvi pogled:









Ima pa Pal pri roki tudi primerjavo interneta z realnostjo narave:









Za konec smo Kebra povprašali tudi kako uresničljiva se mu zdijo prizadevanja ustanavljajoče se piratske stranke za postopno ukinitev patentov na področju zdravil:











Komentarji
komentiraj >>