Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Univerzitetni infoblok (3545 bralcev)
Ponedeljek, 8. 6. 2009
univerza



... Zdrahe naFakulteti za management na Univerzi na Primorskem ...

... Operacija Ultra in Gregor Golobič ...

... Ustanovljena Visoka šola za zdravstvene vede v Slovenj Gradcu ...


Prvi dan v tednu se je začel s pozivom Študentske organizacije Univerze na Primorskem k takojšnjemu odstopu dekana Fakultete za menedžment Egona Žižmonda. Organizaciji je prekipelo zaradi ugotovljenih nepravilnosti na Fakulteti za management in močno omajanega ugleda fakultete ter celotne univerze. Vodstvo fakultete naj bi se skrivalo za poročilom ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, ki pa je nastalo konec septembra 2008. Takrat je bila ministrica Mojca Kucler Dolinar, sekretar ministrstva pa Dušan Lesjak, ki je bil v času dogajanja največjih nepravilnosti tudi prodekan za študijske zadeve na Fakulteti za management.

Do drugačnih pogledov na nastalo situacijo pa prihaja na Študentskem svetu primorske univerze, ki se je odzval bolj radikalno. Ne zahteva samo odstopa dekana, temveč k odstopu poziva tudi rektorja primorske univerze Rada Bohinca. Svetniki problema ne vidijo zgolj kot stvar ene izmed članic Univerze na Primorskem, ampak kot problem celotne univerze.

Študentski organizaciji se zahteva svetnikov zdi pretirana in po njihovem mnenje meče slabo luč na celotno univerzo. Prizadevanja študentskega sveta, da zaščiti zakonitost in ugled primorske univerze sicer podpira, vendar je za nastale razmere po mnenju organizacije odgovorno predvsem vodstvo Fakultete za management. Tako se je ŠOU Primorska postavila v bran rektorju, ki naj bi nepravilnosti začel odkrivati takoj po svojem prihodu. Študentskemu svetu predlagajo, naj o svoji zahtevi ponovno razpravlja in sprejme sklep o umiku zahteve s konkretnimi predlogi za razrešitev situacije. Na drugi strani pa Bohinca pozivajo, naj interese univerze in študentov zaščiti s konkretnimi ukrepi.

In zgodba teče dalje; v torek je dala podporo Študentski organizaciji Univerze na Primorskem tudi Študentska organizacija Slovenije. Na seji so sprejeli sklep, s katerim so podprli študente Univerze na Primorskem v prizadevanjih za obrambo akademskih vrednot in čimprejšnjo ureditev razmer na Fakulteti za management.

Da pa se je pravi pinkponk med študenti in univerzo šele začel, priča dejstvo, da se je v sredo oglasil še dekan Fakultete za management Egon Žižmond. Če sedaj mislite, da boste slišali, kako se je na kolenih skesal, se pošteno motite. Žižmond kakopak zavrača vse očitke tako Študentskega sveta, Študentske organizacije Univerze na Primorskem in Študentske organizacije Slovenije kakor tudi ugotovitve delovne skupine za nadzor nad poslovanjem fakultete. O nadzorni skupini pravi, da vsi njeni člani niso tako dobri poznavalci, zato tudi njeno mnenje ne more biti podkrepljeno z zakonodajo in ne temelji na podlagah, na katere se sklicuje. Pri predstavnikih študentov pa kratko malo dvomi v njihovo reprezentativnost in realnost njihovih očitkov.

V četrtek je Študentski svet umaknil svoj poziv k odstopu rektorja Rada Bohinca. Svetniki so namreč sami ugotovili, da je bila njihov zahteva neutemeljena. A primorski bolj ali manj akademski sagi še ni videti konca. V tem tednu bo Komisija za nadzor nad poslovanjem Fakultete za management predstavila zaključno poročilo senatu, ki bo odločal o morebitnih ukrepih zoper odgovorne.

V torek je bila ustanovljena Visoka šola za zdravstvene vede v Slovenj Gradcu. Šola bo prvih 40 izrednih študentov sprejela to jesen, po pridobitvi koncesije pa bodo v visokošolski strokovni študijski program zdravstvene nege vpisali tudi redne študente. Za vzpostavitev bolonjskega visokošolskega strokovnega programa zdravstvene nege so se na Koroškem odločili po tem, ko so pred časom spoznali, da je na Koroškem in zunaj regije veliko povpraševanja po diplomiranih medicinskih sestrah in diplomiranih zdravstvenikih.

Sicer v Slovenj Gradcu že več kot 30 let deluje srednja zdravstvena šola, veliko srednješolcev pa se po zaključku šolanja odpravi na študij v druga mesta, kar posledično pomeni večji odliv kadrov iz te regije. Po opravljenem izobraževanju se bodo lahko diplomanti Visoke šole za zdravstvene vede zaposlili v bolnišnicah, zdravstvenih domovih in domovih za ostarele, pa tudi v zdraviliškem in rekreacijskem turizmu ter specializiranih klinikah.

Očitno pa je že del slovenske folklore, da se skoraj pri vsakem javnem razpisu zaradi prevelike povezanosti politike in gospodarstva zatakne. Ne, ŠOS še zdaleč ne kupuje operacijskih miz za operacijo pacientke Fakultete za management, ampak z razpisom išče novega ponudnika sistema subvencionirane študentske prehrane. Prijavila sta se dva izvajalca, ki sta v prijavi na razpis zagotovila sposobnost izvedbe sistema z uporabo mobilnega telefona kot identifikacijskega sredstva.

Po besedah predsednika MSi Jerneja Vrtovca gre za tipični primer korupcije. Nekdanji poslovni direktor in solastnik podjetij Bankart in Margento je zdajšnji resorni minister Golobič. Po njegovih besedah je Margento, hčerinsko podjetje Ultre, preko Golobiča vsililo ŠOS njihov sistem elektronizacije študentske prehrane, ki pa je cenovno neugoden, študentom ne koristi in omogoča zlorabe. Razpis se zdi sporen, saj vključuje izključevalni pogoj, češ da mora biti sistem narejen na osnovi mobitela, kar pa lahko zagotovi samo Ultra s svojimi hčerinskimi podjetji.

ŠOS navedbe in izjave predstavnikov SDM in MSi ocenjuje kot zavajajoče. Razpis za nov sistem subvencionirane študentske prehrane še ni zaključen, izveden pa naj bi bil analogno z zakonom o javnih naročilih, nanj pa so se lahko prijavili tako slovenski kot tudi mednarodni izvajalci.


Študentski obvestilnik

Goucher, višja gimnazija v Baltimorju, Maryland, ZDA, vas vabi na virtualno predstavitev »Metelkova mesto«. Kje? V Hostlu Celica, Galeriji Srečišče. Kdaj? Danes ob 18. uri.

10. junija pa pridite na pogovor ob izidu knjige "Moč učnega pogovora - poti do znanja z razumevanjem" avtoric dr. Barice Marentič Požarnik in dr. Leopoldine Plut Pregelj. Z avtoricama se bo pogovarjala dr. Jana Kalin. Zadeva je v Modri sobi FF.

Prav tako 10. junija bodo potekali informativni dnevi za podiplomske bolonjske študije. Na fakultetah po Ljubljani bodo predstavljeni prenovljeni študijski programi druge in tretje stopnje. Če želite preveriti, ali so vredni vsaj piškavega oreha, si natančnejša navodila poglejte na spletnih straneh fakultet.

Infoblok elektroniziral Peter Jenko.


Komentarji
komentiraj >>