Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Filmske dejavnosti na Metelkovi (4354 bralcev)
Ponedeljek, 8. 6. 2009
Saška



Škratova mala filmska šola in obisk Kinobusa, projekta iz Estonije, ki je Metelkovo obiskal ob koncu svoje turneje po Balkanu. Škratova čitalnica gosti niz predavanj in študijski krožek iz filmskoteoretskih vod. Glavni namen Kinobusa, ob promociji Talina kot evropske prestolnice kulture 2011, pa je izvajanje video delavnic za otroke in projekcij odprtega kina po Bosni in Hercegovini, na Hrvaškem, v Srbiji, na Kosovem in v Črni Gori ter Makedoniji. Za tem pa še kotiček za oboževalce znanstvene fantastike...
Estonska skupina Kinobus deluje že osem let in je v letošnjem letu pripravila turnejo po balkanskih državah. Gostovali so pri nevladnikih v Srbiji, na Kosovem, v Črni Gori, Makedoniji, Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem in izvajali delavnice za otroke in mladino ter na prenosnem platnu z videoprojektorjem predvajali filme. Mikk Rand je predstavil, kako postavljajo letni kino, na katerem vrtijo program kratkih filmov, in pojasnil, kako poteka program izobraževanja:










Na svoji turneji Kinobus med drugim kot sodelujoča organizacija predstavlja tudi program Evropske prestolnice kulture, ki bo leta 2011 v estonskem glavnem mestu Tallin. Program bi moral zaključiti v Mariboru, a je prvotna zamisel ostala neizvedena, zato so si na zadnji torek v maju privoščili prost večer in postavili ad hoc letni kino kar sredi Metelkove. Mikk Rand:









Pogovor z Mikkom Random iz estonske skupine, ki se vozi s Kinobusom, je bil posnet prejšnji torek pred Menzo pri Koritu.

Škratova mala filmska šola

AKC Metelkova pa je minuli teden doživela še drugo zapolnitev filmskega vakuuma. V okviru Škratove čitalnice se je začela Škratova mala filmska šola, ki v nizu tedenskih predavanj predstavlja teoretske filmske poglede študentov ali diplomantov Fakultete za družbene vede in Filozofske fakultete.

Na prvem predavanju Škratove male filmske šole smo poslušali Katjo Čičigoj, študentko primerjalne književnosti, ki je predstavljala svojo tezo o učinku avtoreferencialnosti na status reprezentirane realnosti v filmu Our Beloved Month of August ter odprla vprašanje, s katerim se teoretsko intenzivno ukvarja tudi pri književnosti: Ali lahko na robu molka prisluhnemo fantomskim glasovom? Katja je povzela svoja izhodišča:









Minuli torek je na Škratovi mali filmski šoli gostoval že drugi predavatelj, Matic Majcen, in sicer s predavanjem Gledati skozi oči Drugega: antropocentričnost podobe in primer filma Nomadi neba. Če ste ga zamudili, si predavanje lahko poslušate na spletni strani skratovfilm.blogspot.com, kjer najdete tudi napotke za nadaljnje teoretsko razmišljanje, priporočeno literaturo in nekaj izhodišč za lastno teoretsko raziskovanje. Ker je filmska šola zamišljena tudi kot krožek, v katerem filmoljubci in teoretiki izmenjujejo mnenja, ne pomislite dvakrat, preden se enega od prihodnjih dogodkov tudi sami udeležite. Škratova mala filmska šola je odprta za različne pristope in poglede.


Kotiček za ljubitelje znanstvene fantastike









Star Trek v slovenski različici sliši na ime Zvezdne steze. Kultna televizijska znanstvenofantastična serija, ki skozi sodelovanje in vojskovanje med ljudmi in drugimi življenjskimi vrstami vesolja najbolj učinkovito predstavlja prav delovanje človeške družbe, spada med ene najdlje vztrajajočih serij na malih ekranih. Preživela je že nekaj generacij, po točno štirih desetletjih od prvega filma z naslovom Star Trek: T za določene glasbene motive, kot so Vulkanci ali Romuli, pa so uprabljali posebne kitajske inštrumente ali modificirali zvočne posnetke. Znano glasbeno temo Zvezdnih stez, ki jo je za prvotno serijo napisal Alexander Courage, je Michael Giacchino ohranil v zaključni špici, ki smo jo slišali v uvodu, prisluhnimo pa tudi novi naslovni temi.






Glasbena oprema letošnje filmske različice Zvezdnih stez je delo Michaela Giacchina, dolgoletnega Abramsovega sodelavca. Ker je Giacchino že v mladih letih poslušal glasbo iz televizijske serije, je imel pred pisanjem glasbe za filma menda tremo, a se je prepustil, da ga film popelje v svoj glasbeni svet. Snemali so z več kot stočlanskim orkestrom in 40-članskim pevskim zborom, za določene glasbene motive, kot so Vulkanci ali Romuli, pa so uprabljali posebne kitajske inštrumente ali modificirali zvočne posnetke. Znano glasbeno temo Zvezdnih stez, ki jo je za prvotno serijo napisal Alexander Courage, je Michael Giacchino ohranil v zaključni špici, ki smo jo slišali v uvodu, prisluhnimo pa tudi novi naslovni temi.









Komentarji
komentiraj >>