... Vodja perujskih upornikov proti novim naftnim črpališčem in poseku gozdu našel zatočišče na veleposlaništvu Nikaragve...
... Protesti v Kašmirju naj bi se umirili...
... Šrilanka zavrnila humanitarno pomoč izgnanih Tamilcev...
... V ZDA porast etnično usmerjenih medijev...
... Nad Washington z zahtevo po reformi imigracijske zakonodaje...
... Po 30 letih v Iranu prvič par z roko v roki pred javnostjo...
... Shell z denarjem zadostil pravici...
7.00
Vodja staroselcev v Peruju, ki so se koncem prejšnjega tedna uprli načrtom vlade, da bi na njihovem ozemlju črpali nafto, krčili gozd in intenzivno kmetovali je našel zavetje v veleposlaništvu Nikaragve. Oblasti v Limi obtožujejo Alberto Pizanga zarote in upora, saj so tako naravni viri, kot gozdovi državna last. Med protesti je umrlo trideset ljudi.
Senatorji univerze v Ljubljani danes ponovno razpravljajo o postopku volitve rektorja, okrog česar so se že kresala mnenja in vrstili odstopi. Novi rektor bi moral biti izglasovan še ta mesec, a že sam postopek zahteva marsikatero preglavico.
Omar Bongo je Gabon vodil vse od leta 1967, po smrti, ki jo je vlada sicer sprva zanikala, pa se že vrstijo inspiracije po nadomestitvi vodje. Opozicija trdi, da srbijo prsti sina Bongota, Ali-Ben Bongota, ki pa je na pravšnji poziciji – je minister za obrambo.
8.00
Več tisoč glava množica v Kašmirju že teden dni protestira proti vojski, katere člani naj bi zakrivili umor in posilstvo nad dvema dekletoma. Prebivalci Kašmirja, okoliša Šopian, so indijske administratorje prestrašili - ti so zaprli učilišča, vladne urade, poti, ki vodijo v mesto in se na sploh spravili nad protestnike s silo, vsaj eden je preminil. Protesti naj bi se umirili zatem ko je eden vodilnih separatistov demonstrante pozval k umiritvi in ponovnemu odhodu na delovna mesta. Sicer je več separatstičnih voditeljev bilo pridržanih v minulem tednu.
Šrilanške vojaške oblasti so ladji s humanitarno pomočjo prepovedale vstop v luko in ji zaukazale takojšnjo zapustitev njenih teritorialnih voda. Obrazložitve ni bilo, a verjetno razlog tiči v dejstvu, da še kako potrebno pomoč Tamilcem pošilja izgnana skupina Tamilcev, ki sedaj biva v Evropi.
V udobnih stolčkih Luksemburga, pa bodo finančni ministri
Evropske unije razglabljali o predlogu Barossove komisije za ureditev nadzora nad finančnim sektorjem. Ne boste verjeli, ta naj bi se nadziral na makro in mikro ravni.
Zaradi premalo finančne kontrole pa je odstopila celotna uprava Petrola z Markom Kryžanovskim na čelu. Razlogi naj bi tičali v spornih naložbah v Istrabenz. Kot so dejali v nadzornem svetu, pa odstopljeni upravi ne bodo izplačane odpravnine.
9.00
Etnično usmerjeni mediji pridobivajo na veljavi v Združenih državah Amerike, kjer se skoraj 60 milijonov prebivalcev primarno informira skozi tovrstne medije, kar je šestnajst odstotni porast od leta 2005. Med te spadajo giganti kot je Telemundo pa tudi vse večje število lokalnih neodvisnih hiš, ki predvajajo program v jezikih tamkajšnjih manjšin – Vietnamščini, Kitajščini, Španščini in mnogih drugih. Prav tako se vsak četrti od petih Afro-američanov informira skozi medije s pretežno afro-ameriško usmerjenim programom.
Široka koalicija dvestotih organizacij v Združenih državah, ki obsega sindikate, delodajalce, organizacije za človekove pravice in verske skupine je ta teden naskočila Washington z zahtevo po celoviti reformi imigracijske zakonodaje. Glavne spremembe vključujejo ureditev statusa 12 milijonov nevidnih delavcev brez kakršnihkoli dokumentov, združitev nasilno ločenih družin in nasploh humano politiko do imigrantov na vseh nivojih. Barack Obama je sestanek s koalicijo zaradi obveznosti prestavil.
V Iranu se je v javnosti prvič po revoluciji leta 1979 pojavil par, ki se ljubeče drži za roke. Gre za trik predsedniške kampanje Mira Husseina Mousavi-ja in njegove žene Zahre Rahnavarde, dolgoletne borke za ženske pravice v Iranu s sicer globokim simboličnim pomenom. Mousavi sicer ni moč očitati ne-revolucionarnega duha. Bil je predsednik vlade v osemdesetih in vidni ter goreči politik v začetnih fazah revolucije.
10.00
Kraljevi gigant Shell se je pogodil s tožniki iz Nigerije, sorodniki devetih umorjenih aktivistov proti Shellovim naftnim črpalkam leta 1995 in jim v zameno za prekinitev sodnega procesa ponudil 15,5 milijonov dolarjev. Aktiviste je umorila takratna nigerijska vojaška oblast, a le to naj bi z orožjem oskrboval sam Shell, ki je obenem zahteval, da reši vprašanje upornih skupin. Vse več etničnih skupin se poleg Ogonov bori za dostojno in zdravo življenje v delti Nigra, kar v največji meri onemogočajo multinacionalke ki črpajo nafto.
Portugalski pisatelj in nobelovec Jose Saramango je resno zaskrbljen nad držo Italijanov v odnosu do fenomena Silvio Berlusconi. Slednjega je označil za »bolezen in virus, za stvar, ki v nevarnem smislu spominja na človeško bitje« in grozi, da bo moralno ugonobil deželo Giuseppeja Verdija.
Vladimir Laptev, župan Noginskega, mesta vzhodno od Moskve, je svojim uslužbencem prepovedal omenjati finančno krizo. Besedna zveza je odslej neizrekljiva, saj naj bi jo nekateri podjetniki izrabljali za odpuščanja in podobno, kljub temu, da je občina poskrbela za vse pogoje za normalno delovanje. Dodal je, da ne gre za kratenje svobode izražanja temveč za ukrep »ravno tak kot prepoved nošenja mini kril v pisarnah«.
Komentarji
komentiraj >>