Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SANADER (3292 bralcev)
Petek, 3. 7. 2009
društvo cinikov



Novica tedna v domačih in širših krogih je bila nedvomno odstop dosedanjega predsednika hrvaške vlade in vodje Hrvatske demokratske zajednice Iva Sanaderja iz vseh političnih funkcij. Politik, ki je vodstvo stranke HDZ prevzel po smrti Franja Tuđmana, vodstvo države pa po zmagi na parlamentarnih volitvah leta 2003, je naštel kup votlih razlogov za svojo odločitev.
Novica tedna v domačih in širših krogih je bila nedvomno odstop dosedanjega predsednika hrvaške vlade in vodje Hrvatske demokratske zajednice Iva Sanaderja iz vseh političnih funkcij. Politik, ki je vodstvo stranke HDZ prevzel po smrti Franja Tuđmana, vodstvo države pa po zmagi na parlamentarnih volitvah leta 2003, je naštel kup votlih razlogov za svojo odločitev. Dva dni po odstopu je hrvaški Jutarnji list objavil intervju z odstopljenim premierjem. V intervjuju Sanader s prstom kaže na evropsko politiko in slovensko blokiranje glavnega Sanaderjevega projekta v preteklih šestih letih. Hrvaški je sedaj že bivši premier leta 2003 obljubil, da bo v elitni klub evropskih držav vstopila do leta 2007.

Razlogi za nepričakovan odstop pa po mnenju naših sogovornikov le niso tako preprosti. Hrvaška se že od osamosvojitve ubada s težavnim gospodarskim položajem, ki je v času svetovne krize zgolj eskaliralo. Najbolj črnogledi analitiki hrvaškemu proračunu napovedujejo skorajšnji bankrot. Hrvaška vlada se iz meseca v mesec sooča z vedno novimi korupcijskimi škandali. Zadnji medijsko izpostavljen je primer Berislava Rončevića, ki naj bi brez javnega razpisa pri nakupu vojaških tovornjakov proračun oškodoval za nekaj milijonov evrov. Ko je Sanader na srečanju predsedstva HDZ v torek zahteval preiskavo odgovornosti Rončevića, je vodja reakcionarne struje v stranki Andrija Hebrang zagrozil, da ob predaji Rončevića nihče v stranki ne bo varen pred korupcijskimi obtožbami.

Grožnja struje HDZ iz ust Andrija Hebrangain posredno prek dolgoletnega člana in soustanovitelja stranke Vladimirja Šeksa je najbolj verjeten razlog za pompozen odhod Sanaderja s hrvaškega političnega prostora. Pri tem ne smemo povsem resno vzeti njegovih obljub, da ne bo kandidiral na prihajajočih predsedniških volitvah, ki bodo konec leta. Dejstvo namreč ostaja, da je Sanader mojster politične igre in prikrivanja informacij.

Z našimi večinoma hrvaškimi sogovorniki smo skušali nakazati, kateri razlogi so Sanaderja pripeljali do presenetljive odločitve. Začnimo z Žarkom Puhovskim, profesorjem politične filozofije na hrvaški filozofski fakulteti, ki je na kratko povedal svoje mnenje o razlogih za Sanaderjev odstop:










Predsednico zveze samostojnih sindikatov Hrvaške Ana Kneževič smo ravno tako povprašali, če je bila ob odstopu premierja Sanaderja presenečena, nato pa smo pogovor preusmerili na aktualne finančne probleme, v katerih se je znašel hrvaški proračun:









Edini slovenski sogovornik v tokratnem Kultiviranju je Anton Anderlič, ki je na seji odbora za mednarodne odnose v tem tednu izgubljal živce zaradi hrvaških letal nad Prekmurjem. Ob odstopu hrvaškega premierja pa smo ga povprašali, če bo presenetljiv dogodek z one strani Kolpe bistveno vplival na medsebojne odnose med Slovenijo in Hrvaško:









Denis Latinvoditelj oddaje Latinica, je podal svoj pogled na odločitev Sanaderja:









Davorin Gjenero hrvaški novinar in politični analitik je kot glavni razlog za Sanaderjev odstop navedel frakcijske boje znotraj HDZ:










Kandidatka za mesto predsednice vlade Jadranka Kosor bo verjetno poskušala vladati s trdno roko, vsaj po njeni karizmi sodeč, ni nujno, da bo to preprečilo predčasne volitve, ali pa morda še najbolj lukav scenarij, da je Sanader odigral vlogo mučenika zato, da bi lažje zmagal na predsedniških volitvah in bi tako bila hrvaška vsaj neformalno bolj polpredsedniški sistem kot pa parlamentarni. V dosedanji Sanaderjevi vladi je Kosorjeva zasedala mesto podpredsednice vlade in vodila ministrstvo za družino, veterane osamosvojitvene vojne in medgeneracijske solidarnosti.

Kultivirala sta Urh in Igor.


Komentarji
komentiraj >>