Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
100 DNI PREDSEDOVANJA JACOBA ZUME (2706 bralcev)
Ponedeljek, 24. 8. 2009
Urh



Minilo je sto dni predsedovanja Južnoafriški republiki s strani Jacoba Zume, sicer predsednika največje stranke v tej državni Afriškega nacionalnega kongresa. Gre za najmočnejšo stranko po odpravi Apartheida, ki na volitvah dobiva čez 60 odstotkov glasov. Zuma je sicer s prestola stranke vrgel Thaba Mbekija – predsednika stranke do konca leta 2007 in predsednika države do septembra leta 2008, ki je ustanovil nato stranko Ljudski kongres...
Minilo je sto dni predsedovanja Južnoafriški republiki s strani Jacoba Zume, sicer predsednika največje stranke v tej državni Afriškega nacionalnega kongresa. Gre za najmočnejšo stranko po odpravi Apartheida, ki na volitvah dobiva čez 60 odstotkov glasov. Zuma je sicer s prestola stranke vrgel Thaba Mbekija – predsednika stranke do konca leta 2007 in predsednika države do septembra leta 2008, ki je ustanovil nato stranko Ljudski kongres. Odhod Mbekija je razdelil stranko, največ kritik na delovanje ANC-ja pa leti na njegov odnos do neoliberalizma od leta 1996, saj je prevzel večino neoliberalnih reform pod okriljem mednarodnih organizacij – ki neoliberalizem širijo po svetu. To je državo ekonomsko opustošilo do te mere, da lahko govorimo o ekonomskem Apartheidu.

Pred Zumo – ki ga imajo nekateri za tako imenovano bolj levo strujo ANC-ja - je naloga, da državo izvleče iz recesije in jo postavi na bolj zdrave temelje, kar pa bo težko, saj je ravno njegova stranka odgovorna za neoliberalizacijo trga in mnogi upravičeno dvomijo o spremembah. Sicer je vladanje Afriškega nacionalnega kongresa tripartitno v zavezništvu z Južnoafriško komunistično partijo in kongresom južnoafriških delavskih sindikatov, katerih člani ne kandidirajo samostojno, ampak na listi Afriškega nacionalnega kongresa. Prvih sto dni mandata Zume so poleg novoustanovljenih teles, ki naj bi se borila zoper gospodarsko krizo, zaznamovale stavke v rudarskem, gradbenem in javnem sektorju ter protesti – ponekod tudi nasilni - zaradi pomanjkanja elektrike, vode, slabega javnega šolstva, zdravstvenega sistema ter negodovanja zaradi korupcije in nepotizma oblasti.

Za začetek se selimo nekaj tednov nazaj in bomo poslušali izjavi od predstavnikov sindikatov rudarjev in občinskih delavcev, ki so v zadnjih dveh mesecih stavkali in dosegli delno povišanje plač. Začenjamo v gradbenem sektorju, kjer je na začetku julija okoli 70.000 delavcev stavkalo in zahtevalo 13 odstotno povišico plače, zaradi česar so bila nekaj časa prekinjena dela na nogometnih stadionih za svetovno prvenstvo leta 2010. Takrat smo govorili s predstavnikom nacionalnega sindikata rudarjev Lesibo Seshoko, kjer so zastopani tudi gradbeni delavci.









Konec julija je množično protestiralo okoli 120.000 občinskih delavcev, zaradi česar je bila močno motena večina javnih storitev. Glavna spotika je višina plač, saj sindikati zahtevajo 15-odstotno povišico, vlada pa za enkrat vztraja pri 11,5- odstotnem zvišanju mesečnega dohodka delavcem. Tisti dan smo o zahtevah in trenutni situaciji govorili z glavnim pogajalcem sindikata južnoafriških občinskih delavcev z vlado Dalejem Forbesom.









Na začetku avgusta je sledila ponovna vstaja, takrat je Državni sindikat rudarjev namreč zagrozil, da bo, če njihove zahteve po 14-odstotni povišici ne bodo uslišane, 16 000 njegovih članov v podjetju Eskom – nacionalnem dobavitelju elektrike, kjer proizvedejo velik odstotek vse elektrike v državi, začelo s stavko. O takratnih zahtevah in situaciji pa ponovno predstavnik nacionalnega sindikata rudarjev Lesiba Seshoka.









O 100 dneh vladavine Jacoba Zume pa smo najprej spregovorili s predsednikom nacionalnega južnoafriškega sindikata rudarjev Senzenijem Zokwano, ki do Zume ni pretirano kritičen in pričakuje izboljšave, njegov sindikat pa je član
kongresa južnoafriških delavskih sindikatov, ki je v zavezništvu z Afriškim nacionalnim kongresom.









Za konec pa poslušajmo še krajši pogovor s predstavnikom anti-privatizacijskega foruma Južnoafriške republike, ki v Zumi ne vidi bistvenih sprememb in še naprej pričakuje podobno politiko od Afriškega nacionalnega kongresa kot jo je izvajal zadnjih 13 let. Se opravičujemo zaradi slabše telefonske zveze.









Zeitgeist je pripravil Urh.


Komentarji
komentiraj >>