Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Uniblokadni infoverzitetni infoblok (1254 bralcev)
Ponedeljek, 7. 9. 2009
univerza



... ŠOU v Ljubljani objavil razpis za sofinanciranje projektov na področju sociale in zdravstva v letu 2009 ...

... projekt ŠOS Absolvent - aktiviraj in zaposli se! ...

... novela Zakona o visokem šolstvu ...


Minuli teden se je v torek pričelo novo šolsko leto, a na srečo vseh študentov še ne študijsko, ki se bo pričelo s 1. oktobrom. Za nekatere študente bo ta mesec pikro začinjen z agonijo zaradi izpolnjevanja še zadnjih študijskih obveznosti, ostali pa bodo, kakopak, zaradi bližanja jeseni, melanholično lovili vse šibkejše sončne žarke doma ali v tujini.

Vsekakor pa je novo šolsko leto pravi hegemonski poligon za politiko, ki - kot kaže - tudi letos vztrajno briše še zadnje relikte prejšnjega sistema. Govorimo o rumenih rutkah prvošolčkov, ki so jih nekatere šole začele nadomeščati z nečim, kar ni ne rutka in ne rumeni odsevni jopič, z nečim, kar pravzaprav sploh nima imena. Prvi šolski dan je nedvomno vsakoletna medijska stalnica; idealna za prevrat pozornosti javnosti in eden izmed praznikov za spin doktorje. Pa si poglejmo, kaj so nam skušali prikriti...

Primorska univerza je v sredo, 26. avgusta, postala bogatejša za 89 ležišč za študente. Ležišča so pridobili z nakupom motela Port, ki ga je na današnji seji potrdil upravni odbor univerze. Nakup in prenovo motela bo s skoraj 2,5 milijona evri sofinanciralo ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo, so sporočili z Univerze na Primorskem.

V petek, 28. avgusta, je Študentska organizacija Slovenije v sodelovanju z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve ter zavodom za zaposlovanje predstavila projekt Absolvent - aktiviraj in zaposli se. Gre za pilotni projekt, s katerim bi mladim diplomantom omogočili lažji prehod na trg dela, izvajati pa se bo začel septembra letos.

Projekt predvideva, da mora delodajalec absolventa, ko ta diplomira, zaposliti v osmih dneh. Informacijo o opravljeni diplomi pa mora diplomiranec delodajalcu sporočiti sam. Subvencija za zaposlovanje absolventa pa se delodajalcu izplača v enkratnem znesku za obdobje pol leta, potem ko zaposlijo diplomanta in zavodu za zaposlovanje predložijo potrebna dokazila.

V program se lahko vključijo absolventi na najmanj sedmi stopnji izobrazbe oziroma najmanj drugi bolonjski stopnji. Razpis Absolvent - aktiviraj in zaposli se bo objavljen na Zavodu za zaposlovanje predvidoma septembra, na razpis pa se bodo lahko prijavili delodajalci iz gospodarstva in javnega sektorja, nevladne organizacije in društva, so še povedali na novinarski konferenci.

Naslednji dan, v soboto, je ŠOU v Ljubljani objavil razpis za sofinanciranje projektov na področju sociale in zdravstva v letu 2009 v višini 30.000 evrov. Cilj razpisa je spodbujanje dejavnosti študentskih društev, zvez, zavodov in posameznikov pri organizaciji aktivnosti. Rok za prijavo na razpis je 15. september. Več o razpisu si lahko preberete na sou-lj.si

V sredo, 2. septembra, se je v Trstu pričel že 44. jesenski tradicionalni seminar za zamejske učitelje, katerega glavni namen je srečanje ministrov s šolniki in predstavniki manjšine. Odprtja seminarja sta se udeležila tudi minister za šolstvo, Igor Lukšič, ter minister za Slovence v zamejstvu in po svetu, Boštjan Žekš. Seminar je vse do danes potekal na različnih lokacijah na Tržaškem in Goriškem. Udeležilo se ga je okoli 450 učiteljev.

V sredo je v Ljubljani potekala tudi okrogla miza na temo bolonjskega procesa na Univerzi v Ljubljani. Kot je na njej pojasnil nekdanji minister za šolstvo, Pavel Zgaga, sam vidi temeljno stranpot slovenske bolonje v nedorečeni in protislovni zakonodaji.

Kandidat za novega rektorja UL, sicer pa predavatelj na filozofski fakulteti, Rudi Rizman, je menil, da so ob izpeljavi bolonjske reforme tudi na ljubljanski univerzi naredili ovinek in izgubili dragocen zgodovinski kapital. Po Rizmanovo smo na prelomnici, ko bo treba reči bobu bob in ponuditi reševanje problema. Kljub temu je prepričan, da ima ljubljanska univerza dobro podlago, saj je po različnih lestvicah uvrščena med najboljše univerze na svetu.

Zgaga pa opozarja tudi na potrebo po preprečitvi nadaljnje simbolne in dejanske devalvacije vrednosti novih diplom in magisterijev. Z vidika ponovnega dviga veljave študija pa je ponovno poudaril nujnost vzpostavitve agencije za kakovost v visokem šolstvu. O njeni ustanovitvi je na svoji četrtkovi seji Odbor Državnega zbora za visoko šolstvo opravil drugo branje predloga novele zakona o visokem šolstvu, ki predvideva ustanovitev te agencije.

Osrednji organ bodoče agencije naj bi bil 11-članski svet agencije. Ta naj bi bila neposredni in nevladni proračunski porabnik, člane v njenem svetu pa bi neposredno imenovali družbeni partnerji in akterji visokega šolstva. Kljub temu pa člani sveta naj ne bi bili predstavniki institucij, ki bi jih imenovale na položaj.

Svet za visoko šolstvo, ki zdaj še izvaja postopke akreditacije in evalvacije, bi v skladu z rešitvami iz novele ostal samo še posvetovalni organ vlade.

Podporo rešitvi, ki predvideva ustanovitev neodvisne agencije, so izrazile vse štiri slovenske univerze - ljubljanska, mariborska, Univerza na Primorskem in novogoriška. Podporo je izrazila tudi Študentska organizacija Slovenije.

Kritike so prihajale zlasti s strani predstavnikov samostojnih visokošolskih zavodov. Problematizirali so možnost politične pristranskosti, kot se je izrazil član SVŠ in prodekan Fakultete za državne in evropske študije na Brdu pri Kranju, Peter Jambrek. Drugi član sveta, Tone Jerovšek, pa je izrazil zaskrbljenost nad praktičnim delovanjem bodoče agencije za kakovost oz. njenega sveta zaradi vse večjega števila visokošolskih programov, ki gredo v postopek akreditacije.

Več vidnih predstavnikov civilne družbe je poleg tega sredi maja podpisalo peticijo proti omejevanju akademskega prostora. Predstavnik podpisnikov, sociolog Borut Rončević, je opozoril, da je novela neposreden napad dela slovenske politike in vodstva štirih univerz na Slovenijo in slovenske regije. Rončević odgovornost za omejevanje akademskega prostora hkrati pripisuje članicam rektorske konference, katerih stališča naj bi bila prisotna v predlagani noveli.


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

V petek, 11. septembra, bo na Filozofski fakulteti potekal cikel okroglih miz o problematiki študentov s posebnimi potrebami. Cikel se bo pričel ob 11. uri v Modri sobi Filozofske fakultete.

V soboto, 12. septembra, se izteče rok za prijavo na AIESEC prakso. AIESEC je največja študentska organizacija, ki s svojimi praksami ponuja mednarodno okolje, v katerem lahko posameznik razvija svoje profesionalne veščine ter pridobiva praktične izkušnje. Prijavnico najdeš na aiesec.org/slovenia/ljubljana/.

Infoblokiral je pionir Peter Jenko.


Komentarji
komentiraj >>