... Hrvaška hoče Kranjsko čebelo zase...
... Iran z novim obratom za obogatitev urana...
... Sklad za Pakistan...
... pisec priročnika za muđahedine, Bela Khazaal, za zapahi...
... Cveta Oražem Zalokar proti poslu s Patrijo...
OFF NAPOVEDNIK
Sporne teme s sosednjo Hrvaško se kopičijo. Ta je v pristopnih pogajanjih z Evropsko Unijo na področju kmetijstva med avtohtoni živelj uvrstila čislano in Slovencem drago kranjsko čebelico. Predsednik Slovenske ljudske stranke, Radovan Žerjav, je »zgrožen in brez besed«, od Slovenije pričakuje odločne ukrepe in protest. Da Hrvaški v EU je dodal, a »brez slovenskega ozemlja, slovenskega morja in brez kranjske čebele«.
Za mnenje smo povprašali evro-poslanca in čebelarja Lojzeta Peterleta, ki prav je prav tako zaskrbljen nad hrvaškimi mahinacijami:
OFF PROGRAM
S prvim oktobrom se pričnejo pogajanja Irana s petimi stalnimi članicami Varnostnega sveta Združenih narodov - Združenimi državami Amerike, Veliko Britanijo, Francijo, Rusijo, Kitajsko in še Nemčijo. Iran sicer ni omenjal nuklearnega programa, je pa pristal na »izčrpna« pogajanja o varnostnih vprašanjih, sedaj pa še poskrbel za vročičen zagon pogajanj, saj naj bi Mednarodno agencijo za nuklearno energijo obvestil o novem, drugem obratu za obogatitev urana. Seveda v zgolj energetske namene, a Zahod ostaja sumničav, nekateri celo menijo, da to dokazuje obstoje še več drugih obratov z namenom proizvodnje nuklearnega orožja.
Pakistanska vlada in Svetovna banka sta izoblikovali novi sklad, namenjen rekonstrukciji delov Pakistana, najbolj podvrženim nasilju in revščini. Tako naj bi se obnovila in vzpostavila infrastruktura na severozahodu države in delih Balochistana. Sklad so potrdili na srečanju Prijateljev demokratičnega Pakistana, kjer se je zbralo nekaj vidnejših svetovnih voditeljev, Obama pa je povedal, da »nasilni ekstremisti znotraj Pakistana ogrožajo regijo, Združene države in cel svet«. Z nadaljnjo pomočjo pri izkoreninjanju teh in z vzpostavitvijo učinkovitega sistema šol ter drugih agencij bo Pakistan za svet prijaznejša dežela.
Začenja pa se prvi sodni proces proti nekdanjemu izraelskemu premierju v nekaj več kot polstoletni zgodovini države. Ehud Olmert, ki je do lanskega septembra vodil izraelsko vlado, se sooča s korupcijsko obtožnico, to so govorice, ki so ga prisilile k odstopu in posledično na oblast privedle v izraelskem smislu skrajnejšo opcijo. Olmert trdi, da je nedolžen in da bo nedolžen odkorakal iz sodišča, a se mu le obeta težak proces, saj je prav človek, ki ga je zalagal z bankovci, ameriški poslovnež Moshe Talansky, namignil, da je bil denar poleg kampanje kanaliziran tudi za tuzemsko užitkarjenje Olmerta in njegovih bližnjih.
Bela Khazaal, državljan Libanona, je v Avstraliji za dokument, naslovljen Pravila Jihada, obsojen na 12 let zaporne kazni in je prvi obsojenec na podlagi izdelave dokumenta, ki naj bi »teroristom« pomagal pri delovanju. Priča v procesu je dejala, da gre za material, namenjen tistim, ki nimajo telefonske številke Osame bin Ladna. Sicer gre za priročnik, sestavljenko več že znanih navodil za uporabo bomb, sestreljevanje letal, asasinacij in podobno. Khazaal je bil obsojen na desetletno priporno kazen že v Libanonu leta 2003 zaradi »terorizmu sorodnih« dejavnosti.
Na Irskem so izvedli še zadnje javnomnenjske raziskave o referendumu glede Lizbonske pogodbe, ki se bo odvijal prihodnji petek. Nasprotnikom pogodbe tokrat kaže slabše, saj ji predvidoma nasprotuje le še 33 odstotkov, na prejšnji zavrnitvi je Ne obkrožilo nekaj več kot 53 odstotkov državljanov. Za pogodbo bi jih tokrat obkrožilo 48 odstotkov, neodločenih je le še 19 odstotkov. Večji privolitvi pogodbi naj bi botrovala gospodarska kriza ter zagotovila Bruslja, da le-ta ne bo vplivala na področje splava in davkov ter nevtralna drža Irske.
Minister za delo, družino in socialne zadeve, Ivan Svetlik, je predstavil predlog izhodišč za posodobitev pokojninskega sistema. Ta predvideva zvišanje polne starostne meje za upokojitev tako žensk kot moških na 65 let ter minimalno na 60 let. Po novem naj bi bili prispevki od vsakega dela plačani približno enako, tudi od študentskega dela, podaljšalo naj bi se obračunsko obdobje za odmero pokojnine z 18 na 35 let in še kaj. Javna razprava se odpira, posodobitev pa bo doživela popolno implementacijo leta 2015.
Po mnenju poslanke stranke Zares, Cvete Zalokar Oražem, bi bilo potrebno nemudoma aktivirati protikorupcijsko klavzulo in prekiniti posel s Patrio, saj je Wolfgang Riedl v Helsinkih vložil tožbo proti Patrii zaradi neizplačane provizije, ki naj bi znašala 17 milijonov evrov. Ob nakupu Patrie bi naj bilo tako dogovorjeno okoli 7 odstotkov provizije od celotnega posla, več o svoji pobudi pa nam bo povedala Cveta Zlokar Oražem.
Dodajmo pa še, da se bo odslej Patriin oklepnik 8 x 8 v sestavi Slovenske vojske imenoval Svarun. Tako je ob predstavitvi bojnega streljanja z oklepniki dejal poveljnik 74. motoriziranega bataljona Slovenske vojske, Igor Cebek. Zelo pomembno pa je tudi, da v treh mesecih usposabljanja s temi mrcinami ni bilo nobenih poškodb – ne vojakov ne oklepnikov.
V državnem zboru poteka obravnava novele zakona o lokalni samoupravi, ki naj bi zagotovila romski skupnosti pravico do svetnika v vseh občinah, kjer jim to zakon zagotavlja. Ena od občin, ki še vedno nasprotuje tudi odločbam ustavnega sodišča in nima romskega svetnika, kljub temu, da bi ga morala imeti, je Grosuplje. O noveli zakona smo spregovorili z enim izmed predlagateljev, Luko Jurijem iz Socialnih demokratov.
Komentarji
komentiraj >>