Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tim & Jeff Buckley (2858 bralcev)
Sreda, 30. 9. 2009
outlaw



Dream Brother- pesmi očeta in sina, Tima in Jeffa Buckleya, v izvedbah drugih.
timbuckley.com
timbuckely.net
jeffbuckley.com
1. CD dream brother, 10 (tim) SING A SONG FOR YOU magic numbers 3.27
CD bill frisell, 8 (on) OUTLAWS bill frisell 4.19
Sing a Song for You, Pojem pesem zate, pesem Tima Buckleya z njegovega četrtega albuma Happy Sad iz 1969. leta. Z albuma, ki je predstavljal začetek drugega, mogoče tudi najboljšega obdobja Tima Buckleya, zabeleženega na ploščah Happy Sad, Lorca in Starsailor. Obdobja, ki smo ga opisovali kot jazzy/improvizirano/poezija in podobno. Tale izvedba ni bila od Tima Buckleya, temveč od zasedbe Magic Brothers, in nas je uvedla v leta 2006 pri založbi Rykodisk objavljeno zbirko Dream Brother, The Songs of Tim in Jeff Buckley, Sanjski brat, Pesmi Tima in Jeffa Buckleya. Seveda očeta in sina. Poslušajmo pesem, ki je dala naslov zbirki: Dream Brother, tokrat v izvedbi zasedbe Bitmap.
2. isti CD, 2 (jeff) DREAM BROTHER bitmap 4.52
Dream Brother, naslovna pesem zbirke, posvečene pesmim Tima in Jeffa Buckleya. Pesem je napisal sin, torej Jeff Buckley, najdemo pa jo na njegovi prvi in pravzaprav edini pravi redni plošči Grace iz 1994. leta.
Tri leta staro zbirko Dream Brother z nadčasnimi pesmimi očeta in sina, Tima in Jeffa Buckleya, poslušamo prav zdaj predvsem zato, ker smo kak teden nazaj v oddaji Koncert Radia Študent predstavljali nedavno objavljeno ploščo z zgodnjimi koncertnimi posnetki z nastopa Tima Buckleya 1967. leta. Takrat smo slišali tudi izvedbo pesmi No Man Can Find The War, sicer z njegovega drugega albuma Goodbye and Hello iz 1967. leta. Poslušajmo, kako so jo skoraj štiri desetletja kasneje obdelali meni popolnoma neznani ustvarjalci, ki so si nadeli ime Tuning. No Man Can Find The War.
3. isti CD, 12 (tim) NO MAN CAN FIND THE WAR tuning 5.03
Očetu in sinu, Timu in Jeffu Buckleyu, je bil skupen čudovit glas z velikim razponom, ki pa sta ga uporabljala vsak po svoje, oče Tim kot izrazno sredstvo, za Jeffa pa bi lahko rekli, da ga je razkazoval. Skupno jima je bilo tudi to, da njuno ustvarjanje, njune pesmi ne moremo pospraviti v nek ozek slogovno izrazni okvir. Na žalost jima je skupno tudi to, da sta oba umrla razmeroma mlada in po nesreči. Oče Tim 29. junija 1975. leta, star osemindvajset let, zaradi prevelikega odmerka heroina, sin Jeff pa 29. maja 1997. leta, ko se je utopil v Mississippiju, star enaintrideset let. Glede na to, da se je Jeff rodil 17. novembra 1966. leta in je bil ob smrti očeta star devet let, verjetno očeta ni preveč dobro poznal. Vsekakor nista uspela nikoli sodelovati kot odrasla ustvarjalca. Gotovo pa je poznal očetovo delo, vsaj preko plošč. A kljub temu je bil Jeff en od tistih ustvarjalcev, ki je uspel uiti iz sence svojega očeta, čeprav je bilo obema spet skupno tudi to, da sta pritegnila samosvoje, nenavadne, nekonvencionalne poslušalce in ustvarjalce. Taki se vrstijo tudi na zbirki Dream Brother, The Songs of Tim & Jeff Buckley.
Naslednja je spet pesem Jeffa Buckleya, uvodna z njegovega prvega albuma Grace, objavljenega pred skoraj natanko petnajstimi leti. Mojo Pin, tokrat v izvedbi britanskega ustvarjalca Adema Ilhana.
4. isti CD, 1 (jeff) MOJO PIN adem 5.05
Naslednja je spet pesem očeta Tima Buckleya, The River, sicer z njegovega albuma Blue Afternoon iz 1969. leta, torej s konca prvega, bolj trubadurskega ali folk obarvanega zgodnjega obdobja Tima Buckleya. Tole izvedbo je priskrbel meni sicer prej neznani ustvarjalec ali zasedba Clayhill.
5. isti CD, 3 (tim) THE RIVER clayhill 5.54
Tu je naslovna pesem prvega albuma Jeffa Buckleya, Grace. To izvedbo je priskrbel škotski pisec pesmi Kenny Anderson, ki deluje pod imenom King Creosote.
6. isti CD, 9 (jeff) GRACE king creosote 5.34
Tu je še ena pesem Tima Buckleya z njegove prej omenjene tretje plošče Blue Afternoon iz 1969. leta, I Must Have Been Blind, tokrat v izvedbi ameriško-angleške zasedbe Earlies.
7. isti CD, 4 (tim) I MUST HAVE BEEN BLIND earlies 5.18
Jeff Buckley je po prvencu Grace iz avgusta 1994. leta začel pripravljati drugi album s predvidenim naslovom My Sweetheart, The Drunk, ki pa ga je, zaradi svojega perfekcionizma, hkrati pa želje po spontanosti, snemal več let, tako rekoč do svoje smrti. Zadovoljen ni bil niti s producentskim delom Toma Verlainea. Kakorkoli, po njegovi utopitvi so posnete pesmi izšle na dvojnem albumu pod naslovom Sketches for My Sweetheart the Drunk 1998. leta. Na njem je tudi pesem Everybody Here Wants You, ki sta jo tokrat izvajala Matthew Herbert in Dani Siciliano.
8. isti CD, 7 (jeff) EVERYBODY HERE WANTS YOU herbert matthew&danisiciliano 4.48
Če bi šli po kronološkem zaporedju nastanka pesmi, kar pravzaprav počnemo, kot ste gotovo opazili, ne držimo se namreč izvirnega zaporedja pesmi na zbirki Dram Brother – The Songs of Tim & Jeff Buckley, je naslednja na vrsti pesem Tima Buckleya, Buzzin' Fly. Objavil jo je na albumu Happy/Sad iz 1969. leta. Takole jo je za omenjeno zbirko priredb posnela Kathryn Williams, ustvarjalka iz Liverpoola. Buzzin' Fly.
9. isti CD, 13 (tim) BUZZIN' FLY kathryn williams 4.07
Naslednja je spet pesem sina, Jeffa Buckleya, Morning Theft, z njegovega prej omenjenega predvidenega drugega albuma My Sweetheart, The Drunk, nato objavljenega kot Sketches for My Sweetheart the Drunk. Tole izvedbo je priskrbel angleški pisec pesmi Stephen Fretwell.
10. isti CD, 6 (jeff) MORNING THEFT stephen fretwell 3.41
Tu pa je gotovo ena najbolj znanih pesmi Tima Buckleya, tista, ki ga je predstavila tudi mlajšim naraščajem v osemdesetih letih, drugim krogom poslušalcev, predvsem preko projekta This Mortal Coil. Song To The Siren, tokrat v izvedbi britanske zasedbe Engineers.
11. isti CD, 5 (tim) SONG TO THE SIREN engineers 4.32
Bližamo se koncu predstavitve zbirke Dream Brother – The Songs of Tim & Jeff Buckley. Ostali sta le še dve pesmi, po ena od sina in očeta. Najprej je tu Jeff Buckley in njegova pesem Yard of Blond Girls, sicer z njegovega nesojenega drugega albuma My Sweetheart, The Drunk, nato objavljenega kot Sketches for My Sweetheart the Drunk. Izvedbo je priskrbel ameriški ustvarjalec Micah P. Hinson.
12. isti CD, 8 (jeff) YARD OF BLONDE GIRLS micah p. hinson 2.58
Novembra letos bo izšel CD/DVD z doslej neobjavljenimi posnetki s TV nastopov Jeffa Buckleya, Grace All Around The World.
Naslednji teden je prva sreda v oktobru, čas za posebno oddajo Moč pesmi o nadčasnih pesmih iz Amerike in okolice. Spet bomo v okolici Amerike, na Norveškem, pri sicer dobro na znani in medtem že razpadli zasedbi The Midnight Choir. Njenega dela se bomo spomnili z doslej neobjavljenimi koncertnimi in studijskimi posnetki.
Poslavljamo se od zbirke Dream Brother, posvečene pesmim Tima in Jeffa Buckleya z zgodnjo pesmijo She Is Tima Buckleya iz 1966. leta, ki jo je štiri desetletja kasneje takole izvajal še en dobro nam znan ustvarjalec, Sufjan Stevens. Lep pozdrav!
13. isti CD, 11 (tim) SHE IS sufjan stevens 2.22


Komentarji
komentiraj >>