Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Tajni univerzitetni infoblok (2662 bralcev)
Ponedeljek, 28. 9. 2009
jureg



...začenja se novo študijsko leto...

...sprejeta novela zakona o visokem šolstvu...

...drugi krog volitev na ljubljanski univerzi...

V četrtek se začenja bolonjski festival znanstveno-fantastičnega filma, katerega poglavitne teme so znanstvena degradacija, kadrovski polom in krpanje finančnih lukenj. Žirija v sestavi nestrokovnjakov, kvazi-študentov, prepotentnih uradnikov in zmagovalcev v hitrostno-površnem reformiranju bo skušala uveljaviti svojo voljo, gledalci pa pri odločanju ne bodo imeli prav nobene vloge. Nominiranci za nagrade so večno sedeči profesorji, obče prikimavajoči študentje ter agenti za kakovost visokošolskih programov.

Enajst agentov AKVS bo po zadnjem poslanskem soglasju nadomestilo predlaganih trinajst. V svetu agencije naj bi tako sedeli trije predstavniki rektorske konference, po dva predstavnika študentov in vlade ter po en predstavnik reprezentativnih združenj višjih strokovnih šol, delodajalcev ter zveze ali konfederacije sindikatov. Študentje so torej na slabšem položaju, saj je prejšnji predlog trinajst-članskega sveta predvideval še enega predstavnika študentov. Ali se bo to v končnih odločitvah agencije poznalo, bo pokazal čas, ki ga je do ustanovitve agencije še tri mesece.

Zaradi sprejetja novele bo postal dosedanji pomembni akter na področju visokega šolstva - Svet za visoko šolstvo - le še posvetovalni organ vlade. Najbrž je tudi zaradi tega odstopno izjavo podal predsednik omenjenega sveta, Tomaž Pisanski. S 30. septembrom bo ta organ torej brez predsednika, kar po mnenju ministra Gregorja Golobiča ni razlog za iskanje novega. Svet za visoko šolstvo bo namreč svoje delo v dosedanjem obsegu opravljal le še tri mesece, ko bo glavno vlogo na področju visokega šolstva prevzela novoustanovljena agencija za kakovost. O vlogi študentov v agenciji smo povprašali Jeleno Štrbac:

O kakovosti visokega šolstva so prejšnji teden govorili tudi na drugi EMUNI konferenci o visokem šolstvu in raziskavah. Na njej so razpravljali o aktualnih vprašanjih s področja visokega šolstva in raziskovanja v evro-sredozemski regiji. Predebatirali so tudi vlogo mednarodnih koordinatorjev na univerzah, zagotavljanje kakovosti, učne metode in mednarodno sodelovanje.

Evropsko podprta prireditev 'Noč raziskovalcev' je letos poleg mariborskih fakultet prinesla tudi sodelovanje ljubljanske Filozofske fakultete. Z geslom 'Humanistika, to si ti', so v petek na različnih lokacijah po Ljubljani pripravili 27 dogodkov, od okroglih miz do koncertov. Namen Noči raziskovalcev je bil popularizirati humanistiko in družboslovje, ki sta kot vedi odrinjeni na obrobje. Udeležba je bila - brezplačna.

Visoko šolstvo pa ni brezplačno - vsaj ne za državni proračun. Težave financiranja visokega šolstva se kažejo skozi krpanje proračunskih lukenj, minister Gregor Golobič pa priznava, da bodo v prihodnje finančni problemi še večji. Že sedaj so morali za izpolnitev fiksnih obveznosti zmanjšati investicijske postavke, vendar pa bo slednje nujno povečati. Po ministrovih besedah bodo skušali finance poiskati v nekih tretjih virih. Izjava diši po še večjem vstopanju privatnega sektorja v visokošolski prostor, kar bi lahko pomenilo prodiranje komercialnih vsebin in krhanje univerzitetne avtonomije.

Kako pa bo za avtonomijo ljubljanske univerze skrbel novi rektor? Zaenkrat še sicer ni znano, kdo bo rektorski stolček zasedel, danes namreč poteka še drugi krog volitev za rektorja največje slovenske visokošolske ustanove. V drugi krog sta se uvrstila Rudi Rizman s Filozofske fakultete in Stane Pejovnik. Volitve so bile sicer precej izenačene: 33 odstotkov je prejel Rizman, 29 Pejovnik, Janez Hribar je prejel 26 odstotkov, na zadnjem mestu pa je pristal Jože Duhovnik z enajstimi odstotki.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

V četrtek je prvi študijski dan. Kup brucev bo preplavil Ljubljano, zato previdnost ne bo odveč. Pazite se predvsem kislih ksihtov, nabritih sprevodov in množičnega uriniranja, predvsem v neposredni bližini fakultet in ljubljanskih Križank.

Fundacija Študentski tolar - Ustanova Študentske organizacije Univerze v Ljubljani - na začetku novega študijskega leta razpisuje za socialno ogrožene študente denarno pomoč v višini 130.000 evrov. Kako in kdo se lahko prijavi, bo predstavljeno v sredo na novinarski konferenci na sedežu ŠOU.

Do petnajstega oktobra pa se lahko prijavite na javni natečaj Ministrstva za zunanje zadeve za diplomske in magistrske naloge ter doktorske disertacije s področja mednarodnih odnosov in zunanje politike.

Agentski infoblok v tajnosti spisal JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>