... Socialisti zmagoviti v Grčiji...
... Razorožitev upornikov v delti Nigra...
... Preveč mleka porajalo mlečno krizo...
... Piloti na protest...
... Policisti na tihi protest...
OFF NAPOVEDNIK
Visoka politična srečanja spremlja visoka varnostna dejavnost ne le represivnih organov, temveč tudi privatnih podjetij, ki posedujejo visoko informacijsko tehnologijo in z najmodernejšimi pristopi analizirajo trenutno situacijo, nadzorujejo šibke in šibkejše točke, opravljanje dela pa omogoča mastne zaslužke in dobro reklamo.
Na tokratnih protestih v Pittsburghu, kjer je potekalo srečanje G20, je približno pet tisoč upornikov izražalo dvom v koristnost te skupine, prav uspešno pa sta ju manevrirala dva samooklicana anarhista v štiridesetih, ki sta v hotelski sobi oborožena s slušalkami, računalniki, mobiteli in s podobnimi rečmi prav tako analizirala situacijo, iskala šibke člene med represivnimi silami in s tem pripomogla k uspešnemu maršu aktivistov.
Policija je moža aretirala, vsaj pol dneva pa je FBI porabil za pregled njunih domov, kjer so našli plinske maske in anarhistično literaturo. Čeprav policija moža pojmuje kot kriminalca, pa na sodišču nima veliko možnosti za resnejšo obsodbo.
OFF PROGRAM
Pan-helensko Socialistično Gibanje – stranka PASOK - je na predčasnih volitvah v Grčiji dobila med 43 in 44 odstotkov glasov, kar ji v parlamentu zagotavlja absolutno večino in tvorjenje nove vlade pod vodstvom njenega predsednika, nekdanjega zunanjega ministra, Georgeja Papandreua, sicer sina Andreasa Papandreua, predsednika grške vlade v osemdesetih. Doslej vladajoča konzervativna stranka Kostasa Karamanlisa, Nova Demokracija, je prejela 33 odstotkov glasov in pristala na drugem mestu. Konzervativno vlado so kompromirali upori v lanskem letu, korupcijski škandali in nezmožnost soočanja z danimi izzivi. Papandreu pa si je zastavil naslednji cilj: "Stojimo enotni pred veliko odgovornostjo, da spremenimo državo v državo pravice, solidarnosti, človečnosti in zelenega razvoja".
Government Ekpemupolo Tompolo, še zadnji vplivnejši upornik proti naftni industriji v delti Nigra, je privolil v vladno ponudbo, ki za razorožene upornike predvideva denarno pomoč in izobrazbo, kar sta pred njim storila že dva tudi vplivnejša upornika. Uradna poročila sicer ne omenjajo, koliko od približno deset tisočih upornikov se jih je v šestdesetdnevnem obdobju zagotovljene pomilostitve dejansko razorožilo, je pa dovolj zgovorna izjava Gibanja za emancipacijo delte Nigra, glavne oborožene skupine, ki ponudbo vlade pojmuje kot nezadostno. Ta naj ne bi naslavljala poglavitnih problemov, s katerimi se sooča prebivalstvo delte Nigra, kot so zdravstvene težave in obubožanost. Voditelji gibanja, ki so sprejeli vladno ponudbo, bodo zamenjani, je še dodal predstavnik gibanja.
Ministri za kmetijstvo v Evropski uniji so se sestali zaradi težav, ki so se porajale v mlečni industriji v zadnjih tednih, nekateri jo poimenujejo kar mlečna kriza. Kmetje v Evropi zadržujejo mleko, po molzenju ga izlivajo, predelovalna industrija pa v nekaterih primerih že beleži pomanjkanje surovine. Kmetje oporekajo nizkim cenam mleka, ki so padle do celih štiridesetih odstotkov, medtem ko so cene mlečnih proizvodov padle le za odstotek ali dva. Nemčija in Francija predlagata več subvencij za izvoz mleka in nižje uvozne kvote, čemur pa prvenstveno oporeka Združeno kraljestvo. Skupna odločitev o dolgoročni politiki na področju mleka in mlečnih izdelkov naj bi bila znana v prihodnjih tednih.
V naslednjih dneh naj bi na večjih letališčih v Evropski uniji protestirali piloti iz kar 35 držav, z izjemo Velike Britanije, kjer zakon pilotom prepoveduje tovrstno udejanjanje. Že pred letom naj bi evropska komisija prejela predloge združenja pilotov o njihovih delovnih pogojih, ki sledijo strokovnemu mnenju in kakovostnim parametrom zagotavljanja varnosti, a se ta še ni zganila, Evropska agencija za letalsko varnost pa mora še sama preveriti ugotovitve, ki so jih predložili piloti. Utrujenost je prvenstven problem pilotov, ki letijo tudi po 14 ur na dan, ta naj bi bila tudi povod za vsaj petnajst odstotkov vseh nesreč.
Sindikat policistov Slovenije, manjši in bolj goreč nasprotnik oblasti od Policijskega sindikata, je na današnji dan uslužbence policije pozval k opozorilnemu protestu, ki sicer naj ne bi škodil javnosti, kvečjemu le državni blagajni, saj naj bi tam, kjer je mogoče, za prekrške izdal opozorila in ne kazni. Sicer pa predsednik Sindikata policistov Slovenije, Zoran Petrovič, ne more sprejemati neenakovrednega dialoga z vlado. Čemu nasprotuje in kaj zahteva sindikat, pa nam bo povedal Petrovič sam:
Prebivalci Zagorja ob Savi so na posvetovalnem referendumu pred meseci z veliko večino nasprotovali sosežigu odpadkov v Lafarge Cementu, občinski odbor Zares pa je županu Matjažu Švaganu sedaj še poslal predlog odloka o prepovedi sežiga in sosežiga kar so skušali doseči z moratorijem na državni ravni. Več nam bo povedal predstavnik Zaresa Gašper Koprivšek:
Komentarji
komentiraj >>