Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SPORNA SPOJITEV MGLC-JA IN ARHITEKTURNEGA MUZEJA V NOV JAVNI ZAVOD (4224 bralcev)
Petek, 9. 10. 2009
Boris & Pizdurh



Mestna Občina Ljubljana načrtuje združitev Mednarodnega grafičnega in likovnega centra ter Arhitekturnega muzeja Ljubljana v nov skupen javni zavod, s čimer naj bi izboljšali njuno učinkovitost in povečali obisk. Nameni združitve niso jasno tako vodstvu MGLC-ja kot Arhitekturnega muzeja, zato spojitvi nasprotujeta, z združitvijo pa se ne strinjajo niti na Ministrstvu za kulturo.
Mestna Občina Ljubljana načrtuje združitev Mednarodnega grafičnega in likovnega centra ter Arhitekturnega muzeja Ljubljana v nov skupen javni zavod, s čimer naj bi izboljšali njuno učinkovitost in povečali obisk. In to brez povišanja sredstev. Nameni združitve niso jasno tako vodstvu MGLC-ja kot Arhitekturnega muzeja, zato spojitvi nasprotujeta, z združitvijo pa se ne strinjajo niti na Ministrstvu za kulturo, ki je večinski financer dejavnosti obeh zavodov. Na mestni občini sicer njihovo nasprotovanje razumejo kot strah pred spremembami, a tako MGLC kot AML opozarjata, da – po njihovem – ne obstajajo nikakršni strokovni razlogi za združitev obeh zavodov v novega, delo obeh zavodov pa naj bi bilo tudi preveč različno za smiselno združitev. Prav tako se pojavljajo strahovi o manjšem financiranju s strani Ministrstva za kulturo, kar na občini zavračajo.

Naj povemo, da se prostorih MGLC-ja ravnokar odvija v javna tribuna glede tega vprašanja, o čem je tekla beseda, pa boste slišali na koncu oddaje. Za začetek dajmo besedo Urošu Grilcu, načelniku oddelka za kulturo na mestni občini Ljubljana, ki je takole pojasnil razloge za združitev:









Zakaj ta predlog ni smiseln, nam je pa povedal Rastko Močnik, predsednik sveta MGLC:









Zakaj je združitev potrebna ni jasno tudi Petru Krečiču, ravnatelju Arhitekturnega muzeja Ljubljana:









Kako pa Grilc iz Mestne občine reagira na nasprotovanje obeh obstoječih zavodov?









Močnik je dodatno pojasnil, kakšne so slabe plati takšnega predloga združitve:









Ko Grilc obljublja večjo učinkovitost, ima verjetno v mislih določene pomanjkljivost pri sedanjem vodenju obeh zavodov, zato smo mu zastavili sledeče vprašanje:









Pojavile so se tudi špekulacije o možnem prevzemu in kontroliranju novega zavoda s strani občine, kar se utemeljuje z dejstvom, da bo imela občina štiri od petih članov sveta novega zavoda. Močnik opozarja na prevzem sveta s strani občine:









Vendar ima Uroš Grilc drugačno razlago in takole razblinja strahove glede nadziranja novega zavoda:









Oba zavoda imata še en strah in sicer strah pred izgubo sredstev s strani Ministrstva za kulturo, ki je v lanskem letu namenjalo MGLC 77 odstotkov potrebnih sredstev, Arhitekturnemu muzeju pa 62. Strahove je takole ubesedil Peter Krečič iz Arhitekturnega muzeja:









Močnik takole opisuje vlogo Ministrstva za kulturo v celotni situaciji:









Grilc meni, da gre s strani Ministrstva za kulturo kar za grožnjo:









V celotno zgodbo je vpleten tudi Rog, s katerim ima občina velike načrte. Kako pa bo nov Rog povezan z delovanjem novega zavoda, pa nam je takole pojasnil načelnik oddelka za kulturo na Mestni občini Ljubljana Uroš Grilc:









Močnik je glede občinskih načrtov z Rogom precej bolj skeptičen:









Grilc takole odgovarja na Močnikove očitke:









Z javne tribune o usodi obeh zavodov, ki sedaj poteka v prostorih MGLC-ja, se nam je javil sodelavec Andrej Pavlišič:









Za konec povejmo še, da bo mestni svet o usodi obeh zavodov glasoval devetnajstega oktobra, tako da časa za daljšo in širšo javno razpravo praktično ni več.

Kultivirala sta Urh in Boris.


Komentarji
komentiraj >>