Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
aBruhin - inOUT! (2470 bralcev)
Petek, 30. 10. 2009
Andrej Tomažin




Eksperiment In-out svobodnega ustvarjalca Antona Bruhina, ki se v današnjih časih ukvarja predvsem z igranjem drumlce – malega ustnega inštrumenta - je bil posnet maja 1981 nekje v švicarskih hribih.



Projekt In-out je bil posnet na kasetnem snemalcu Sanyo M7300L z internim in eksternim majkom. S pomočjo dveh mikrofonov in pritiskanja gumba pavza je med svojim petjem oziroma igranjem Bruhin dosegel učinek, ki ga slišimo.

S samim glasnim tipkanjem na gumb je ustvarjal ritem, s samimi pritiski pa zaradi mehanične osnove zdaj že pozabljenih kasetnih snemalcev nenadno dviganje in spuščanje osnovnega glasu.



Sama mehanizacija estetskega elementa – glasu - na poslušalca učinkuje tuje. Tako je vsaj delovala tedaj, v trenutku svoje največje moči, saj je danes manipuliranje - pa čeprav že digitalno - vseprisotno. Če povežemo prisotnost računalnika in programa za manipuliranje glasbe z ustvarjalnostjo, ugotovimo povsem enostavno dejstvo. Kar je bila svojčas avantgarda, je sedaj množično razširjena stvar. Moč ustvarjati je dandanes v rokah vsakega, ki si lasti računalnik. Vzklik umetnost ljudstvu - kot eden izmed ciljev avantgarde - je bil s tem dosežen, vprašanje pa je, če si ljudje ob preobilici možnosti v post-nekakšnem svetu sploh žele ustvarjati.

Kar prikaže Anton Bruhin v tem eksperimentu je predvsem velika inovativnost človeške intuicije. Njena moč ni v sofisticirani opremi, niti v namerni radikalizaciji zvoka, temveč v preprostem postopku, ki ga ponavlja 23 minut. Revolucija se namreč ne odvija pod velikimi sponzorskimi panoji, ampak v dejanjih ljudi, ki se v prvem planu niti ne zavedajo, kaj in zakaj to počnó. Mogoče svoje dejanje kasneje samoreflektirajo, vendar tedaj morebitna radikalnost že uživa svoj zaslužen počitek v zaprtih knjigah Umetnosti.




Komentarji
komentiraj >>