Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SODOBNA NORVEŠKA PROZA TRETJIČ: ERLEND LOE - DOPPLER (3382 bralcev)
Nedelja, 8. 11. 2009
kristinas



Norveške ne bo na evr. prvenstvu na Portugalskem. Čisto v redu. Saj tam sploh nimamo kaj početi. »Kaj pa ti misliš, Bongo? Eh, kaj sprašujem losa.« Bongo niti ne pisne, kaj misli o Sembu, trenerju državne reprezentance. »Gotovo lahko poveš, če ti je všeč.« Niks. »Potem sklepam, da bi ga rad poslal k vragu. Malo šokantno je tole. Tako prijazen in mehak si videti, v resnici pa v tebi kar kipi od agresije. Moral boš delati na tem.«

Interpretacija: Špela, Jaka in Stanko
Prevod in spremna beseda: Jana Kocjan

Erlend Loe

Med najbolj priljubljene avtorje sodobne literature na Norveškem gotovo sodi tudi Erlend Loe, rojen leta 1969. Študiral je etnologijo, primerjalno književnost in medijske komunikacije. Po študiju je nekaj časa delal v psihiatrični bolnišnici in kasneje kot svobodni novinar pisal za različne časopise. Danes se ukvarja s pisateljevanjem, pisanjem filmskih scenarijev in prevajanjem. Njegov prvi roman Žena ga je vzela (Tatt av kvinnen) iz leta 1993 je ostal dokaj neopažen, pravi preboj, tako pri bralcih kot pri kritikih, pa mu je uspel z drugim romanom Naiven.Super (Naiv.Super), ki je izšel leta 1996. Takrat se je povečalo tudi zanimanje za avtorjeva zgodnejša dela. Loe je do danes izdal že več kot 18 del, med njimi so tudi izjemno uspešne knjige za otroke in nekaj filmskih scenarijev, pred dvema letoma pa so po knjižni predlogi romana Žena ga je vzela posneli tudi film.

Med avtorjeva najbolj uspešna dela sodijo že omenjena romana Žena ga je vzela in Naiven.Super, ki je preveden v kar 15 tujih jezikov, velik uspeh pa sta doživela tudi romana Doppler in Volvo tovornjaki (Volvo Lastvagnar) ter serija otroških knjig o viličarju Kurtu. Loe je za svoja dela prejel več pomembnih literarnih nagrad.

Erlend Loe je predstavnik generacije, ki ji nepregleden seznam informacij daje svobodo, hkrati pa jo omejuje. Protagonisti v njegovih romanih se največkrat ukvarjajo s tem, kaj pomeni biti uspešen v družbi (kjer preživijo samo najbolj uspešni) in kaj se zgodi, ko prične nekoga gonja za uspehom tako omejevati, da se odloči ubrati stransko pot ter zavestno zavračati družbene trende. Literarne osebe gledajo na svet skozi posebno lečo na ironičen in sarkastičen način, ki pa mu nikdar ne manjka tudi nekaj melanholičnega. Avtor še tako zapletene oziroma radikalne odločitve literarnih junakov podaja na precej preprost, skoraj naiven način in tako zmanjša njihovo težo ali resnobnost, s tem pa njegova dela delujejo humorno in lahkotno.

V tokratni oddaji bomo prisluhnili odlomku iz Loejevega romana Doppler, ki je bil izdan leta 2004 pri založbi Cappelen Damm.

Roman Doppler v središče postavlja Andreasa Dopplerja, srečno poročenega moža z dvema otrokoma in dobro službo. Ko nekega dne med vožnjo s kolesom po gozdu pade in obleži, začuti nek poseben mir, ki ga do sedaj še ni čutil. Naenkrat ne razmišlja več o ploščicah v kopalnici in prevleki za sedežno garnituro, pač pa se ga prvič zares dotaknejo pomembnejše stvari in šele sedaj dojame, da je pred nekaj dnevi umrl njegov oče. Spozna, da ima svojega urejenega življenja in nenehnega stremljenja za uspehom vrh glave, zato si, namesto da bi se vrnil domov, v gozdu postavi šotor in tam preživi poletje ter jesen. Zgodba se začne pozimi, ko nastopita zmrzal in lakota, ki Dopplerja prisilita, da ubije losa. Tako mu ostaneta kup losovine in losji mladič, ki ga Doppler posvoji, poimenuje Bongo in ki sčasoma postane njegov najboljši prijatelj. Čeprav živi v gozdu, pa Doppler vseeno ni povsem izoliran od civilizacije, saj prične ta, zaradi vse več »navdušencev« nad njegovim načinom življenja, vdirati k njemu in motiti njegov mir.

 

Cikel o sodobni norveški prozi je finančno podprlo tudi Veleposlaništvo Kraljevine Norveške.

 

 



 








Komentarji
komentiraj >>