Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF BELGA PRAHU IN MARTINOVEGA (3048 bralcev)
Sreda, 11. 11. 2009
Urh



...poteka obletnica konca prve svetovne vojne...
...ugrabitev delavca rdečega križa v Čadu...
...diplomatska vojna med Kambodžo in Tajsko...
...češki vojaki v Afganistanu z nacističnimi emblemi...

OFF NAPOVEDNIIK

Uzbekistan, Avstrija in Francija pri Združenih narodih so prve, ki so v ponedeljek po pošti prejele beli prah, nato pa sta pismo z belim prahom prejeli še Nemčija in Velika Britanija. Zaradi pisem z belim prahom sicer ni bil nihče poškodovan, saj se je ta izkazal za nenevarnega, čeprav ga FBI v Virginiji in New Yorku na ministrstvu za zdravje še vedno analizira.

So pa vseeno dekontaminirali 40 ljudi, saj je leta 2001 v Washingtonu in New Yorku prišlo do podobnih pisem z belim prahom, zaradi česar je takrat umrlo pet ljudi, saj noter ni bil zgolj kokain kot v tem primeru, ampak vranični prisad. V Mariboru pa v ospredju ni beli prah, ampak sprememba vode v vino ob Martinovem, ki ga pripravlja Zavod za turizem Maribor in je eden od največjih dogodkov v tem mestu. Več nam bo povedal član Zavoda za turizem Maribor, Samec.



Poslušate Martinov OFF program RADIA Študent!

OFF PROGRAM

Ob obletnici konca prve svetovne vojne potekajo ceremonije po vseh koncih sveta. Kanclerka Angela Merkel je postala prva nemška voditeljica, ki se je komemoracije udeležila v Parizu, z glavnim razlogom, da se to ne bi več ponovilo, kar največkrat slišimo na takšnih komemoracijah, še posebej, če gre za voditelje Francije in Nemčije. Izjava francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja se glasi: "Ne spominjamo se zmage enega naroda nad drugim, temveč težke preizkušnje, ki je bila enako grozna za obe strani." In še izjava Merkolve: "Ne moremo izbrisati preteklosti, je pa sila, ki nam jo lahko pomaga prenesti: moč sprave.

Na zahodu Čada so zajeli delavca Rdečega križa, Laurenta Maurica, kar sicer ni redkost v Čadu, čeprav francosko ministrstvo za zunanje zadeve zaenkrat motiva ugrabitve še ne pozna. V regiji je sicer razseljenih več tisoč ljudi, saj regija med drugim meji na nemirno sudansko pokrajino Darfur. So pa 22. oktobra ugrabili še enega francoskega delavca, ki še vedno ni dočakal izpustitve, in tako tudi usoda Maurica še ni znana.

Kambodža je zavrnila ekstradicijo nekdanjega tajskega premiera Thaksine Shinawatre tajskim oblastem, kar povzroča diplomatski spopad. Kot je znano, je Kambodža Shinawatro zaposlila kot gospodarskega svetovalca, oblasti tam pa pravijo, da so obsodbe proti njemu politično motivirane in ga zato ščitijo. Thaksin je bil v odsotnosti obsojen na dve leti zapora zaradi korupcije, na Tajskem pa se bojijo, da bo iz Kambodže izvajal politično kampanjo, saj doma nima tako male podpore.

Trije češki vojaki, ki so služili v okviru sil NATA v Afganistanu, so bili suspendirani zaradi nošenja nacističnih simbolov. Na čeladah so imeli namreč napis SS divizija. Suspendiran je bil tudi njihov polkovnik Jan Cermak, ki je bil prav navdušen nad svojo čelado z napisom SS divizije. Vojaki so bili prijavljeni najprej k nadrejenemu Petru Prochazki, ki je hotel incident sprva zakriti, medtem ko je češki minister za zunanje zadeve Martin Bartak zahteval takojšnjo obravnavo primera in kazen za vse vojake, ki so nosili nacistične embleme. V okviru NATA je v Afganistanu nameščenih 330 čeških vojakov.

Litovski parlament je vlado pozval, naj sprejme pravne korake proti Evropskemu parlamentu, ker ta od Litve zahteva spremembo zakona o zaščiti mladoletnikov, ki prepoveduje napeljevanja k homoseksualnim odnosom. Zakon je sicer prejel veliko kritik s strani mednarodnih organizacij, saj je diskriminatoren. Litovski parlament v dejanju Evropskega parlamenta proti njihovim homofobnim dejavnostim vidi poseg v suverenost Litve. Zakon pa kritizira tudi litovska predsednica Dalia Grybauskatie, ki je oblikovala posebno delovno skupino, ki predlaga, da se iz zakona črta vse dele, ki se nanašajo na spolnost mladih. Predlog je trenutno v parlamentarni obravnavi.

V Slovenski demokratski stranki zahtevajo sklic nujne seje komisije za peticije ter človekove pravice in enake možnosti zaradi padca Slovenije na lestvici svobode medijev po metodologiji novinarjev brez meja. Slovenija je iz 30. mesta nazadovala na 37., o sklicu nujne seje pa smo govorili s poslancem Slovenske demokratske stranke, Mirom Petkom.



Kaj pa Miro Petek meni o pobudi nacionalke, da se oddaja Kmetija prestavi na kasnejšo uro, saj naj bi bila njena vsebina neprimerna za otroke.



Predsednik Slovenskega društva za mednarodne odnose, Jožef Kunič, se je s člankom Kaj lahko pričakujemo od slovenske diplomacije pridružil mnogim, ki imajo kaj povedati o sporazumu med Hrvaško in Slovenijo. Več o članku nam bo povedal Kunič sam.




Komentarji
komentiraj >>