Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Ekološko globalni infoblok (2889 bralcev)
Ponedeljek, 16. 11. 2009
jureg



...teden globalnega učenja v Ljubljani...

...konec stoodstotne subvencije za dijaško prehrano...

...pisma in konference ŠOS...

Ekologija je postala del našega vsakdana, o tej temi ima vsak vrabec že kaj povedati, precej manj pa je efektivnih ekoloških dejanj. Morda bi v to skupino lahko šteli slovenske ekošole. Nekatere od njih so v sodelovanju z ekološkimi društvi in združenji pripravile razstavo avtohtonih sort jabolk. Ta gesta je sicer nadaljevanje projekta posaditve deset tisoč jablan. Lepo, ampak zakaj morajo pri teh plemenitih dejanjih imeti prste zraven tudi veletrgovci, ki s spodbujanjem potrošništva precej pripomorejo k onesnaževanju?

Onesnaževanje pa je le del globalnih težav, ki pestijo planet. Proti tem bi se lahko borili z izobraževanjem. Prav ta teden bo potekal projekt globalnega učenja. Njegov namen je spodbujati posameznike in skupnosti za angažiranje in delovanje pri razreševanju skupnih izzivov človeštva. Globalno učenje tako zajema znanje o medkulturnem dialogu, človekovih pravicah, podnebnih spremembah, prehranski varnosti, migracijah in enakopravnosti spolov. Več o projektu pa nam bo povedala Barbara Vodopivec z društva Sloga:

Pri pripravi tedna bo sodelovalo več kot šestdeset šol in nevladnih organizacij z vse Slovenije, organizirali pa bodo več kot štirideset dogodkov. Največji dogodek bo že jutri, ko se bo na nacionalnem seminarju v prostorih Mestne občine Ljubljana posvetovalo več kot sto ljudi. Govora bo o nacionalni strategiji izobraževanja o globalnem učenju ter reševanje težav pri približevanju osrednjih tematik učencem.

Učencem se tako na eni strani obetajo bolj trajnostne rešitve, po drugi strani pa bodo trajno prikrajšani za tople obroke. S prihodnjim šolskim letom tako ne bo več toplega obroka za vsakega dijaka, denar bodo raje razporedili še na osnovne šole. Po novem naj bi tako dobrih 66 odstotkov subvencije dobili dijaki za 'zdrav obrok', osnovnošolcem pa bo ta subvencija pokrila zdravo malico. Sistem bo šel v smeri progresivnega subvencioniranja. Tako bodo tisti z manj prihodki dobili celotno subvencijo, bogatejši starši pa bodo morali nekaj doplačati.

Kdo pije in kdo plača pa se sprašuje Branko Grims, predsednik odbora Državnega Zbora za visoko šolstvo, znanost in tehnološki razvoj. Na seji odbora v Kopru je bilo ponovno govora o izbiri centrov odličnosti. Po Grimsovem mnenju je absurdno, da je ministrstvo za visoko šolstvo vse omenjene centre lociralo le v Ljubljani, ti centri pa naj bi bili zamišljeni ravno kot spodbuda regionalnemu razvoju.

Z Grimsom se je tokrat strinjal tudi rektor primorske univerze, Rado Bohinc. Ocenil je, da je bila njegova institucija iz centralno-odličnega projekta izločena, ker je bila zapostavljena znanstvena relevantnost. Poleg tega je Bohinc spregovoril še o nujnosti sprememb visokošolske zakonodaje in za pripravo zakona o Univerzi, ki je nujen že po ustavi.

Na nujnosti sprememb je opozorila tudi Študentska organizacija Slovenije - ŠOS. V odprtem pismu Svetu vlade za študentska vprašanja so opozorili na neizpolnjen dogovor o sklicevanju delovnih skupin sveta. Od vlade tako zahtevajo takojšen in resen začetek dela na študentskem področju. Minister Gregor Golobič pomanjkanje sklicanih sej čez poletje pripisuje dejstvu, da so se ministrstva poleti intenzivno pripravljala na sprejemanje proračunov za prihodnja leta.

Seja vlade do sedaj še ni bila sklicana, so pa svojevrstno sejo organizirali ŠOS-ovci kar sami oziroma s pomočjo fundacije Friedrich-Ebert-Stiftung. Ta vikend je namreč v Podčetrtku potekala mednarodna konferenca z naslovom Public Goals - Private rules / Private goals Public rules? Tema je bila torej odpiranje visokošolskega prostora za zasebno visoko šolstvo, mi pa vam v nadaljevanju odpiramo pogled na to, kar se bo dogajalo v tem tednu.

ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Jutri si lahko ob pol devetih zvečer v Unionski dvorani ogledate plesno predstavo Trip za tri - smer Bolonja. Plesna predstava, v kateri nastopajo trije prijatelji, razgalja bolonjsko reformo na študentski način - provokativno, zapeljivo, drugačno in predvsem zabavno. Cena vstopnice, ki jih lahko kupite na ŠOU info točki na Kersnikovi 6, je pet evrov, celoten izkupiček od prodaje pa bo namenjen Fundaciji Študentski tolar, ki pomaga socialno ogroženim študentom.

V sklopu mednarodnega dneva študentov pa ŠOU organizira še druge delavnice in prireditve. Že danes so tako organizirana predavanja, ob 16.00 bo Cvetka Toth na strojni fakulteti predavala o svetovnem etosu, v Modri sobi na filofaksu pa bo Miro Cerar ob 18h govoril o odnosih med Slovenijo in Hrvaško.

V sredo, 18., pa bo v Galeriji ŠKUC še okrogla miza z naslovom 'Smo študentje predali štafeto v teku za študentske pravice?', ki jo bo povezovala Tjaša Pureber. Gostje bodo: Ali H. Žerdin, Pavle Zgaga, Lev Kreft, Bogomir Mihevc in Božo Repe. Glede na dogodke prejšnjega tedna, o katerih je RŠ že obširno poročal, pa upamo, da se zadeva ne bo izjalovila v debato v stilu »Oh, kako je bilo včasih lepo ...«.

Vse lepo vam želi JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>