Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF ČISTILCEV (2666 bralcev)
Četrtek, 3. 12. 2009
Matej J



... Honduraški kongres zavrnil Zelayev dvomesečni naskok na predsedniško mesto ...
... V Iraku parlamentarne volitve mesec dni kasneje ...
... Ganges bister do leta 2020 ...
... Med tem še vedno smrtne žrtve zaradi posledic katastrofe v Bhopalu ...
... Vlado Dimovski ustanavlja novo politično stranko – Slovenska Unija ...


OFF NAPOVEDNIK

Politična era Georgea W. Busha, nekdanjega predsednika Združenih držav Amerike, se že osmišlja v polju umetnosti. A ker je Bush med svojo vladavino večkrat nakazal vero v edinost, naj si bo Boga, ki ga je napotil v silovit boj proti malopridnežem na Bližnjem vzhodu, umetnici Lauren Garfinkel ni preostalo drugega, kot da Busha ovekoveči skozi prehrano, edino tuzemsko stvarjo, ki nam omogoča doseg dejanske enosti.

Rek razstave se je glasil »si to, kar ješ«, uprizarja pa apostolsko število jedač, ki se nanašajo na dejanja ter notranjost herojev Busheve administracije, kot so Cheynejeva solata »Ustreljen ptič«, Busheva postrv »a la navidezno potapljanje« in podobno.

OFF PROGRAM

V honduraškem kongresu je od sto petindvajset članov sto enajst glasovalo proti vrnitvi izgnanega predsednika republike Manuela Zelaya na predsedniško mesto. Zelaya naj bi bil predsednik do nastopa v nedeljo izvoljenega Porfiria Loba, sedemindvajsetega januarja prihodnje leto. Zelayi je kongres tako dokončno preprečil vrnitev na izvoljeno funkcijo. Ta se še vedno nahaja na brazilskem veleposlaništvu, kamor se je zatekel ob ponovni vrnitvi v domovino meseca septembra. Več drugih latinskoameriških držav tako kot Brazilija neomajno podpira Zelayo in ne priznava nedeljskih volitev, a po drugi strani Združene države Amerike, med drugim glavni gospodarski partner Hondurasa, volitve razumejo kot prvi konkreten korak k normalizaciji odnosov znotraj države.

Iračani, kot da bi se otepali ameriškega odhoda, zavlačujejo z izvedbo parlamentarnih volitev, ki bi se po pravno formalnih načelih morale odvijati v januarju prihodnje leto. A zaradi zapletov glede volilne zakonodaje, volilnih upravičencev in porazdelitve v z oljem bogatem Kirkuku bodo te prestavili, Združeni narodi pa jih že prigovarjajo k izvedbi volitev vsaj konec februarja. Miren potek volitev in sestava trdne vlade sta dva izmed pomembnejših faktorjev za odhod pretežnega števila zavezniških sil iz države, ki ga načrtujejo za prihodnje leto.

Ganges, dva tisoč petsto kilometrov dolga reka, ki se razteza od Himalaje do Bangladeša in napaja štiristo milijonov glavo množico, naj bi ponovno zasijala v vsej svoji bistrosti do leta 2020. Direktor Svetovne banke Robert Zoellick je odobril milijardo dolarjev vredna posojila Indiji za čiščenje reke. To naj bi zaradi holističnega pristopa doseglo svoj namen - ne tako kot prejšnji poskus, ki naj bi zagotovil njeno pitnost do leta 1989. Takrat so se ukvarjali zgolj s kanalizacijskimi izlivi, sedaj pa naslavljajo vse značilnosti rečne struge. Projekt je sicer vreden več milijard dolarjev, ki jih bo zagotovila Indija, ta pa je prejela od Svetovne banke še sedem milijard za razvoj in infrastrukturo dežele.

V Indiji pa te dni obeležujejo petindvajseto komemoracijo doslej največje industrijske katastrofe, zaradi katere je v nekaj dneh umrlo petnajst tisoč ljudi, števec umrlih pa se zaradi posledic še danes ni ustavil. Iz tovarne Union Carbide v mestu Bhopal je leta 1984 izteklo štirideset ton metil izocianita, plina, ki je v nekaj dneh terjal življenja tisočih. Še danes naj bi se v mestnih pitnih vodnih virih nahajala tudi do tisočkrat višja vsebnost ogljikovega tetraklorida, ki naj bi bil kriv za sedanja množična obolenja za rakom in rojstva deformiranih otrok. Vlada prav tako obljublja dokončno očiščenje posledic katastrofe, a bolj nedorečeno glede načina in časovnega roka.

Odbor za obrambo Državnega zbora Republike Slovenije se odpravlja na obisk slovenskih vojakov v Prištini. Predsednika odbora Jožefa Jerovška smo vprašali, ali je obisk posledica samomora vojakinje pred dnevi:



Pa ima obisk še kakršen koli drug smisel kot zgolj še en protokolarni obisk za odkljukat?



Aspiracije slovenskih visokotehnoloških podjetij so visoke. A za njih je potreben denar, ta pa se nahaja v Silicijevi dolini. Mlade visokotehnološke ekipe in podjetja pa se ne znajdejo najbolje po mnenju Tomaža Freliha. Od tod ideja za projekt Brezmejnik, ki ga je finančno podkrepila Tehnološka agencija Slovenije. Projekt je namenjen osveščanju mladih podjetij o start-up kulturi. Zakaj je projekt pravzaprav potreben, nam bo povedal Frelih:



Od kod jim podpora in financiranje za iskanje financ?



Vlado Dimovski, nekdanji minister za delo, družino in socialne zadeve ter do nedavnega član Socialnih demokratov, je za dvanajsti december napovedal ustanovitev nove politične stranke. Ta se bo, kot je že nekaj časa znano, imenovala Slovenska unija. Dimovski se je odločil, da bo konkretna ura ustanovitve pet do dvanajstih, s čimer hoče verjetno poudariti urgentnost svoje stranke. Dvesto potrebnih podpisov že ima, o orientaciji in vsebini programa pa se bomo še razpisali.



Komentarji
komentiraj >>