Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
DUB COLOSSUS: A Town Called Addis (Real World, 2008) (2732 bralcev)
Nedelja, 20. 12. 2009
Bogdan B



V oddaji se še enkrat več srečujemo z izjemno bogato in raznovrstno etiopsko godbo. Tokrat imamo opravka s sodobnimi trendi in glasbeniki, ki so trenutno v samem vrhu etiopske popularne glasbe. In kot je to postal že običaj, se je z Afričani ponovno spajdašil eden od vidnejših evropskih glasbenikov. Dub Colossus aka Dubulah je namreč skladatelj, kitarist, basist in programer Nick Page, ki ga pri nas poznamo predvsem kot ustanovnega člana skupin Transglobal Underground in Temple of Sound ... (v celoti!)
* V današnji oddaji se še enkrat več srečujemo z izjemno bogato in raznovrstno etiopsko godbo. Tokrat imamo opravka s sodobnimi trendi in glasbeniki, ki so trenutno v samem vrhu etiopske popularne glasbe. In kot je to postal že običaj, se je z Afričani ponovno spajdašil eden od vidnejših evropskih glasbenikov. Dub Colossus aka Dubulah je namreč skladatelj, kitarist, basist in programer Nick Page, ki ga pri nas poznamo predvsem kot ustanovnega člana skupin Transglobal Underground in Temple of Sound. Za razliko od kolegov, ki zadnja leta posredujejo predvsem etiojazz in tradicionalno etiopsko glasbo, je bil Dubulahov cilj povezovanje zlatih etiopskih zvokov, kot smo jih spoznavali s kompilacij Ethiopiques z reggae stili iz začetka sedemdesetih let in skupin kot sta Abyssinians in Mighty Diamonds.

Priznati je treba, da mu je to uspelo več kot dobro, saj je album postal uspešnica, iz njega pa se je rodil tudi koncertni projekt, pri katerem sodelujejo vsi vokalisti na albumu. Prav njihov delež albumu daje posebno kakovost, predvsem ko je govora o pevki Sintayehu Zanebe, ki smo jo slišali v uvodnem komadu in je sicer tudi lastnica kluba Duku v Adis Abebi, in o pevki Tsedenii Gebremarkos Woldesilassie, ki je bila leta 2004 proglašena za najboljšo pevko Vzhodne Afrike. Treba pa je priznati, da tudi moški vokal Teremaga Woretawa ne zaostaja kaj dosti, kar bomo slišali v nadaljevanju.

Album se je pravzaprav rodil že leta 2006, ko se je Dubulah v Adis Abebi srečaval z lokalnimi glasbeniki in z njimi opravil prva snemanja. Dve leti kasneje je posnetke odnesel v studio založbe Real World, kjer so nastali posnetki, ki jih vrtimo danes. Na albumu je trinajst komadov, po uvodnem Azmari dubu jih bomo slišali še deset.

A Town Called Addis je v vseh pogledih odličen izdelek in užitek ga je vedno znova poslušati. S svojo urbano raznovrstnostjo in aktualnim vpogledom v etiopsko popularno glasbo je nepogrešljiv za vse ljubitelje etiopskih godb, ki jih je z vsakim dnevom vedno več. Ob tej ugotovitvi se lahko samo muzamo, saj bo Ljubljana leta 2010 končno doživela nastope najbolj legendarnih etiopskih glasbenikov Mahmouda Ahmeda, Alemayeha Esheteja in Mulata Astatkeja. Torej glasbenikov, ki so najbolj zaslužni za to, da so etiopske godbe postale ena najmočnejših referenc v današnji popularni glasbi. In v tem kontekstu z veseljem poslušamo tudi album Dub Colossus A Town Called Addis.

pripravil Bogdan Benigar


Komentarji
komentiraj >>