Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
GUIDO MÖBIUS: Gebirge (Karaoke Kalk, 2009) (ponovitev 26. 1. 2010 ob 00.30) (2143 bralcev)
Torek, 19. 1. 2010
Pina Gabrijan



Tokratna izdaja oddaje Tolpa bumov prinaša nov izdelek iz logov nemškega glasbenika Guida Möbiusa. Njegov tretji album ‘Gebirge’ je izšel v lanskem maju pod okriljem založbe Karaoke Kalk. Möbius ponovno preseneča s svojo nepretenciozno inovativnostjo, s katero si je že v preteklosti ustvaril poseben sloves na sceni slogovno neulovljivih elektrončkarjev. (v celoti!)

* V tokratni torkovi Tolpi bumov se ukvarjamo z novim izdelkom, ki je prišel na plano iz logov nemškega glasbenika Guida Möbiusa. Gre za njegov tretji album, ki ga je naslovil 'Gebirge', kar v nemškem jeziku pomeni 'gorovje'. Zadeva je izšla v sredini lanskega leta pod okriljem precej aktivne založbe Karaoke Kalk, pri kateri najdemo tudi izvajalce, kot sta na primer Hauschka ali dvojec Donna Regina. Sicer pa se Möbius - pred leti je svojo rezidenco preselil iz Kölna v Berlin -, ko ne nastopa, večinoma posveča vodenju založništva Autopilot Music Publishing. Pod njegovo streho se niso znašli le zanimivi izvajalci iz elektronskega miljeja, temveč tudi folkovsko, postrockovsko ali avantpopersko usmerjeni posamezniki in formacije. Poleg tega pa Möbius upravlja še svojo majhno založbo Emphase Records, znano predvsem po začetni seriji izdaj sedempalčnih plošč; posnete so bile vsaka s po enim instrumentom.

Möbiusov aktualni album 'Gebirge' predstavlja določeno diskontinuiteto glede na njegovi prejšnji dolgometražni izdaji 'Klisten' in 'Dishoek'. Kar pa je vsem trem albumom skupno, je dejstvo, da Möbius ponovno preseneča s svojo nepretenciozno inovativnostjo, s katero si je že v preteklosti ustvaril poseben sloves na sceni slogovno neulovljivih elektrončkarjev. Poleg tega, da se Möbius dokaže kot navdahnjen multiinstrumentalist, se izkaže tudi s svojo precej vrlo uporabo vokala, ki jo postavi v vlogo enega izmed razigranih instrumentov.

'Gebirge' je pretežno posnet z analognimi instrumenti, ki jih v večini igra Möbius sam. In tako kot na njegovih prejšnjih dveh albumih so gostujoči glasbeniki prisotni na instrumentih, katerih obvladovanje ni v Möbiusovi domeni. Med komadi posebej izstopajo uvodni 'Niemens', po stari šoli dehteč 'Dig A Mammoth', z drumljico podprt 'I Am Williams Kamera' in nadpovprečno zafunkan 'SSSplitter'. Dejansko pa je nasploh očitno, da v Möbiusovem srcu poleg vdanosti inovativnim in nekonvencionalnim prijemom prebiva tudi predanost zafunkanim manevrom, ki pošteno podkrepijo veliko večino komadov. Dodatno simpatijo pa si pridobi z razgibano poliritmično prisotnostjo tolkal, kar pa samo še bolj poudarja nepredvidljivost celotnega umotvora. Album 'Gebirge' predstavlja izzivov poln zvočni kolaž, ki se mu uspe v velikem ovinku ogniti dajanju vtisa ubiranja že večkrat premezganih poti in pretirane preračunljivosti. Z izdelka veje dobršna mera pristnosti, ki odseva življenjski svet ustvarjalca. Ta nas bo v prihodnosti zagotovo vedno znova presenečal. Morda se še najbolj neprisiljeno približamo resnici, če zatrdimo, da je razburljivost tista, ki jo lahko označimo za skupni imenovalec vseh komadov na albumu 'Gebirge'.

pripravila Pina Gabrijan

 



Komentarji
komentiraj >>