Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PRELIVANJA KRVI (2452 bralcev)
Petek, 22. 1. 2010
Matej J



... Med ZDA in Kitajsko vnovič vroče zaradi spleta...
... Vrhovno sodišče ZDA odprlo priprta vrata vpliva kapitala na politiko...
... Afganistanski predsednik Karzai z bankovci proti talibom...
... V Kašmiru ponovno moč pošiljati tekstovna sporočila...
... Informacijska pooblaščenka dovolila delni vpogled v pogodbo za cepivo proti novi gripi...

OFF NAPOVEDNIK

Soer-Odal, odmaknjen idilični kraj nekje na Norveškem, je bil vedno znan po umirjenem življenjskem utripu. Prav nič ni spominjal na kruto realnost vsakodnevne borbe za življenje.

Vse sledi konca življenja so vedno hitro zakrili, da ja ne bi bilo žalosti in pretirane zaskrbljenosti prebivalcev. Tu pa tam so le postavili kakšno opozorilno tablo, ki naj bi voznike opomnila, da na cesti niso sami. A so se table skozi leta zlile z okolico in opozorilna vrednost simbolov je izginila. Občani so brezbrižno vozili po idilični pokrajini in v zadnjih nekaj tednih do smrti povozili več sto losov.

Odgovorni za promet v tem majhnem kraju, Rolf Ihler, je po poginu losov poskrbel za kulturni šok svojih krajanov. Nič več ne čistijo cest. Ravno nasprotno, vsakemu podrtemu losu spuščajo kri, ki s ceste še dneve - ali vsaj do prvega dežja - opozarja na posledice hitre in površne vožnje.

Vi pa berete Off program Radia Študent, poln zgodb prelivanja krvi!

OFF PROGRAM

Državna sekretarka Združenih držav Amerike, Hillary Clinton, je v nagovoru medijev ošvrknila Kitajsko, češ da omejuje svobodo na vsesvetovnem spletu. Uradni Peking je pozvala k prekinitvi omejevanja spletnih brskalnikov ter k preiskavi hekerskih napadov na podjetje Google. Google in Clinton menita, da so bili napadi namenjeni ugotovitvi dejavnosti kitajskih človekoljubnih aktivistov. Predstavniki Kitajske so nad besedami državne sekretarke ogorčeni, saj naj bi kvasila neumnosti, v primeru nadaljnjega izogibanja dejstvom pa napovedujejo poslabšanje odnosov med velesilama. Kitajski tisk je navrgel še nekaj krepkih o vsiljevanju ameriške kulture, za kar naj bi izkoriščali izkrivljeno dojemanje svobode.

Svobodna uporaba vseh aplikacij prenosnih telefonov pa je ponovno mogoča v - s strani Indije obvladovanem - Kašmiru in Jammuju. Tri mesece namreč ni bilo mogoče pošiljati tekstovnih sporočil prek prenosnikov, ki so uporabljali predplačniške SIM kartice, saj za te ni potrebna identifikacija. Oborožene skupine so namreč svoje operacije usklajevale preko tekstovnih sporočil. Prepoved je prekinjena, saj naj bi oblasti vzpostavile učinkovit sistem preverjanja vseh uporabnikov prenosnih telefonov.

Vrhovno sodišče Združenih držav Amerike je izničilo večino ovir glede pritekanja denarja v politične kampanje, ki so se oblikovale vse od časa Theodorja Roosevelta. V zadnjem času je bil glasnejši nasprotnik vpliva kapitala v politiki John McCain, ki je z odločitvijo doživel še enega v nizu porazov. Odprava omejitev pomeni vrnitev »divjega zahoda« po mnenju vrhovnih sodnikov, ki niso uspeli prepričati večine. Ta je svojo odločitev utemeljila z naslednjo razlago: »vlada nima pravice omejevati političnega govora, kar pomeni, da ne sme omejevati količine denarja, ki ga lahko podjetja in sindikati namenijo za politične kampanje«.

Denar pa naj bi prav tako prepričal marsikaterega borca na strani talibov, da se pridruži izgradnji enega Afganistana za vse, je prepričan finančno, nadzorno in še kako omejeni predsednik Hamid Karzai. Talibi so namreč finančno bolj podkrepljeni in svojim borcem plačujejo večje mezde, kot jih lahko uradni Kabul. Karzai je prosil za izdatno finančno pomoč, katero naj bi zagotovila Japonska, namenili pa jo bodo le talibskim borcem, ki obenem ne smejo biti člani oziroma privrženci Al Kaide. Zavezniki so doslej tej nameri nasprotovali, a naj bi se sedaj zaradi večje jasnosti o realnostih dežele s Karzajem strinjali, da gre za politiko, ki bi lahko znatno prispevala k pomiritvi situacije.

Obrambni minister Združenih držav Amerike se mudi v Pakistanu, kjer prav tako kujejo boj proti Talibom, dasiravno Robert Gates poudarja, da prepušča odločitev prostora in časa borbe pakistanskim oblastem. Slednje pa imajo apetite po visoko tehnoloških brezpilotnih letalih vojske Združenih držav Amerike. Predsednik Pakistana, Asif Ali Zardari, meni, da bi bila domača javnost znatno manj kritična, če bi brezpilotna letala v napadih na talibe uporabljala domača vojska in ne ameriška, ki je doslej izvedla že več - po njihovem mnenju - uspešnih napadov. Pakistan se z velesilo dogovarja o prevzemu ducata tovrstnih letal, a po mnenju kritikov ni izključeno, da se ne bi uporabljala za varovanje sporne meje z Indijo, kar se je že zgodilo z dobršnim delom vojaške pomoči, namenjene boju proti talibom.

Pogodba o dobavi cepiva proti novi gripi, sklenjena med farmacevtsko korporacijo GlaxoSmithKline, ministrstvom za zdravje in Zavodom za blagovne rezerve, ne more biti v celoti poslovna skrivnost. Tako je odločila informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, ki se sklicuje na javni interes pri porabi proračunskih sredstev. Pooblaščenka tako dovoljuje razkritje podatkov o finančnih pogojih, dinamiki plačila in ceni za posamezno enoto cepiva. Posamezniki, ki se odločajo o cepljenju, imajo v skladu z zakonodajo Evropske unije prav tako pravico do celovitih informacij o sestavi in varnosti cepiva.

Mnenje pooblaščenke je sledilo novinarski pritožbi zoper odločitev ministrstva za zdravje, ki ni dovolilo vpogleda v pogodbo. Ministrstvo je sicer že pred dnevi napovedalo, da bo spoštovalo mnenje pooblaščenke, a je hkrati tudi zagrozilo, da bo morala pooblaščenka v primeru tožbe s strani farmacevtske družbe nositi del odgovornosti. Sama pogodba pa je bila pred kratkim spremenjena. Število dobavljenih doz cepiva se bo zmanjšalo za trideset odstotkov oziroma za dvesto štirideset tisoč doz.

Dober mesec od konca Konference o podnebnih spremembah v Kopenhagnu je verjetno pravšnji čas za evalvacijo doseženih - oziroma bolje rečeno - nedoseženih ciljev, ki si jih je konferenca zadala. Inštitut za ekologijo je zato včeraj v sodelovanju z EKO ŠOU pripravil razpravo, na kateri so sodelovali aktivisti, nevladniki, novinarji in znanstveniki, ki so osebno ali preko medijskega poročanja spremljali z velikimi besedami napovedovano iskanje rešitev za pregret planet Zemlja. Vsak od sodelujočih je v Kopenhagen odpotoval s svojstvenimi nameni in cilji. Medtem ko so nekateri poskušali izraziti nestrinjanje z obstoječim družbenim ustrojem, ki pospešeno prispeva k degradaciji okolja, so drugi hoteli od blizu spremljati pogajalski proces ali pa v njem celo aktivno sodelovati. Vseeno pa bi lahko njihove vtise najbolje povzeli z besedami sodelavke nevladne organizacije, Anele Bešo:




Komentarji
komentiraj >>