Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF NAPAČNIH VPRAŠANJ (2640 bralcev)
Sreda, 10. 2. 2010
Urh



...vsesplošna stavka javnega sektorja v Grčiji...
...na Šrilanki se po aretaciji voditelja opozicije razširjajo nemiri...
...nigerijski podpredsednik imenovan na mesto začasnega predsednika...
...avstralski hekerji so napadli spletne strani svoje vlade...
...levosredinski trojček je vložil zahtevo za preiskovalno komisijo o financiranju brezplačnikov, ki so se pojavili pred parlamentarnimi volitvami 2008...

OFF NAPOVEDNIK

Začnimo z vprašanjem. Ali ste kdaj v šoli plonkali? Ali pa kar preidimo k bolj konkretnemu, ker je najverjetneje odgovor pritrdilen. Ali so vas med plonkanjem zalotili in koliko je to prispevalo k vaši nadaljnji kreativnosti pri uporabi plonk listkov? Če ste ugotovili, da se je posledično vaša plonkarska ustvarjalnost zelo razbohotila, se lahko nadejamo, da bo nekdanja guvernerka ameriške zvezne države Aljaska, Sarah Palin, sedaj prav tako deležna večjih kreativnih tokov znotraj njene sive možganske substance.

Nekdanjo podpredsedniško kandidatko Palinovo so namreč med pogovorom z novinarjem televizije Fox zalotili, kako je na skrivaj pogledala na svojo dlan, potem ko ji je bilo zastavljeno vprašanje o najpomembnejši nalogi za konzervativni kongres. Palinova je na vprašanje samozavestno odgovorila, da so pomembni predvsem znižanje davkov, vlaganje v energijo in dvig ameriškega duha. Medtem pa je kamera zabeležila njeno dlan, kjer je imela prav vse te besede tudi napisane, hkrati pa prečrtano besedo »proračun«. Verjamemo, da si je Palinova po intervjuju temeljito oprala roke, za pranje njene javne podobe pa je verjetno že prepozno.

Vi pa berete z nepopisanimi rokami natipkan OFF program Radia študent.

OFF PROGRAM

V Grčiji se je začela vsedržavna stavka delavcev javnega sektorja, ki so nezadovoljni s protikriznimi ukrepi vlade. Delavci niso zadovoljni predvsem z napovedanim zmanjševanjem plač in pokojnin ter preureditvijo davčnega sistema, ki naj bi to sredozemsko državo rešili pred finančnim kolapsom. Tako je bilo zaradi stavke odpovedanih več letov z grških letališč, zaprte pa so šole, vladni uradi, medtem ko bolnišnice sprejemajo le nujne primere. O samem poteku stavke in o uspešnosti le-te smo govorili z mednarodnim sekretarjem zveze sindikata javnega sektorja Grčije, Xenakisom Vasillisom:



Na Šrilanki so se po aretaciji opozicijskega voditelja Saratha Fonseke razširili nemiri. Pred vrhovnim sodiščem so se spopadli opozicijski protestniki, ki zahtevajo izpustitev Fonseke, in podporniki vlade. Med spopadi je morala posredovati tudi policija. Fonseka, sicer poraženec na nedavnih šrilanških predsedniških volitvah, je obtožen, da je lani z mesta člana sveta za nacionalno varnost opoziciji posredoval zaupne informacije. Njegov cilj pa naj bi bilo škodovanje predsedniku Mahindi Rajapakseju. Opozicijske stranke zahtevajo izpustitev Fonseke iz zapora, saj naj bi mu v zaporu grozila eksekucija. Zaradi velikih napetosti je medtem predsednik Rajapakse v torek razpustil nacionalni parlament. Vlada je tako sporočila, da bodo parlamentarne volitve potekale 8. aprila.

Nigerijska skupščina je podpredsednika Goodlucka Jonathana imenovala za začasnega predsednika, da se rezreši ustavna kriza, ki je nastala po bolezni predsednika Umare Yar'Adue, ki je odsoten že od novembra lani. Poleg legalističnih zapletov so odotnost Yar'Adue in nejasne kompetence Jonathana pripeljale do nedelovanja vlade in povečanja spopadov v z nafto bogati Delti reke Niger, ki pa je sicer zgodba zase, še posebej kar se tiče zahodnih interesov. Jonathan se je zahvalil vojski, da mu ta stoji ob strani, poleg tega pa je zatrdil, da se bo trudil, da bo amnestija za upornike v Delti reke Niger veljala še naprej, čeprav nekateri uporniki grozijo, da bodo amnestijo prekinili, če ne bo vlada programa amnestije v kratkem implementirala do konca.

Hekerji iz skupine Anonymous so protestno zablokirali spletne strani avstralske vlade zaradi njenih načrtov o namestitvi filtrov za vsebine na internetu. Hekerji so to napovedali že decembra lani, ko je minister za komunikacije Stephen Conroy napovedal, da bo vlada leta 2011 blokirala dostop do spletnih strani o posilstvih, zlorabi mamil in spolnih zlorabah otrok. Izjava hekerjev se glasi: "Avstralska vlada se bo naučila, da se ne gre vmešavati v našo pornografijo. Nihče se ne bo iz nobenega razloga vpletal v naš dostop do povsem zakonitih ali nezakonitih vsebin". Vlada je obsodila napad na njene spletne strani ter izrazila pripravljenost na javno razpravo o vprašanju cenzure na internetu.

Začelo se je sojenje proti Amirju Abdillahu, ki je obtožen, da je julija lani sodeloval pri terorističnem napadu v Džakarti. Abdillahu sodišče očita, da je napadalcem dajal informacije in zatočišče, v primeru obsodbe pa ga čaka smrtna kazen. V napadu julija lani je bilo v Džakarti sedem oseb mrtvih in več deset ranjenih, prav tako pa je ta akcija prekinila štiriletno teroristično zatišje v Indoneziji. Policija je do sedaj ubila šest osumljenih za vpletenost v napad in aretirala še ducat drugih. Sicer pa je Indonezija sprejela protiteroristične zakone, ki naj bi jo zavarovali pred bombnimi napadi, še posebej takšnimi, kot se je zgodil na Baliju leta 2002, kjer je izgubilo življenje čez dvesto ljudi, večinoma avstralskih državljanov.

Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je predstavila svoja stališča do vladne izhodne strategije 2010-2013. O stališču sindikatov smo govorili s predsednikom zveze, Dušanom Semoličem:



Poslanske skupine Socialnih demokratov, Zares in Liberalne demokracije Slovenije zahtevajo odreditev parlamentarne preiskovalne komisije o nekdanjih brezplačnikih Slovenski tednik in Ekspres. Omenjena brezplačnika, ki sta izhajala pred državnozborskimi volitvami leta 2008, z izhajanjem pa sta prenehala takoj za njimi, naj bi po mnenju omenjenih poslanskih skupin Slovenska demokratska stranka izrabila v namene predvolilnega reklamiranja in blatenja takratne opozicije. Več o možni novi parlamentarni komisiji nam je povedal poslanec Liberalne demokracije Slovenije, Anton Anderlič:



Evropski poslanci v Strasbourgu so na dopoldanski prednostni razpravi ocenjevali poročila o napredku pri pristopnih pogajanjih v letu 2009 za Hrvaško, Makedonijo in Turčijo, V glasovanju, ki je sledilo so nato vsa tri poročila tudi potrdili. Napredka Hrvaške in Makedonije sta bila obravnavana v precej bolj pozitivnem tonu kot to velja za Turčijo. Slednja je namreč v več pogledih razočarala, saj je pristopna pogajanja odprla že pred štirimi leti, konkretni rezultati pa so še vedno precej slabi. Avtor poročila o napredku Makedonije je slovenski evroposlanec Zoran Thaler, ki je takoj po glasovanju za ekipo aktualno-politične redakcije, ki se nahaja v Strasbourgu, povedal tole:

Iz Strasbourga se u živo javlja sodelavec Matej Š.:



Komentarji
komentiraj >>