Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
BRITOFF PADLE OLIMPIJADE (2676 bralcev)
Ponedeljek, 15. 2. 2010
Matej J



... Dol z olimpijado..
... "Humana vojna" terjala življenja civilistov...
... Izgredi v Milanu...
... Indija: boj proti terorizmu/korupciji...
... Kitajci v novo letu brez Tibetancev...
... Grški premier doma s pogumom...
... Irski škofi k papežu na konzultacije...

7.00

Po ulicah Vancouvra so strašili nasprotniki olimpijskih iger. Dvesto protestnikov je svoj gnev izrazilo z razbijanjem izložbenih oken in avtomobilov ter usrahovanjem mimoidočih, nato pa jih je policijia razgnala, nekaj malega pa tudi aretirala. Po besedah policije naj bi protestniki pripadali lokalnim anarhističnim skupinam.

Tisoče zbranih je v Beirutu obeležilo peto obletnico smrti Raika Haririja, nekdanjega libanonskega premiera. Preiskovalna komisija Združenih narodov krivca še išče, dasiravno so v Libanonu brž obsodili sosednjo Sirijo, na razočaranje mnogih pa danes odnose gladi sin in trenutni premier Saad Hariri.

Sile Nata so priznale, da so v najnovejših napadih v Afganistanu, v južni provinci Helmand ubili več civilistov. Raketni napad namenjen talibom je zadel civilne točke. V Helmadu potekajo najhujši boji v desetletju, prav tako naj bi bil izzid največji izziv za novo ameriško administracijo doslej.

8.00

V Caenu, na severu Francije so evakuirali 20 tisoč ljudi zaradi neaktivirane bombe iz druge svetovne vojne, ki tehta 500 kilogramov. Deaktivacija je uspela, na francoskih tleh pa po predvidevanjih še vedno grozijo iz druge svetoven vojne neaktivirane bombe.

"Sod smodnika" pa naj bi bila ena od četrti v Milanu, kjer večinoma prebivajo priseljenci. V mestu je teh okoli dvestotisoč, od tega 40 tisoč nezakonitih, severna liga pa po sobotnih izgredih ponovno natolcuje svojo, do tujcev sovražno politiko. Po nekem manjšem sporu naj bi nek južno američan zabodel 19-letnega Egipčana v srce. Brž po dogodku so se v četrti razvneli protesti, preobračanje avtomobilov, razbijanje šip in podobno.

Anketa v Združenih državah Amerike ponovno kaže na razsežnosti neumnosti v tej deželi. Na vprašanje o služenju gejev in lezbijk ter homoseksualcev v vojski, je "geje in lezbijeke" kot primerne za služenje v vojski označilo več kot pol, oziroma 58 odstotkov vprašanih, med tem ko homoseksualci nimajo kaj iskati v vojski, saj njihovi udeležbi v varovanju domovine pritrjuje manj kot polovica vprašanih, oziroma 44 odstotkov.

9.00

V mestu Pune na zahodu Indije je v pekarni odjeknila eksplozija, ki je terjala devet življenj. Indijski nacionalisti so za napad brž obsodili Pakistan in pozvali vlado naj nikar ne prične mirovnih pogajanj z zahodno sosedo, a drugi menijo, da so za napad odgovorni prav tisti, ki nasprotujejo mirovnemu sporazumu med dvema, že desetletja sprtima državama.

Indija, prežeta s korupcijo, ne najde ustreznih mehanizmov za omejevanje in kaznovanje prejemnikov podkupnin, na svetovnem indexu tranparentnosti korupcije pa je z dvaisedemdesetega padla na petinosemdeseto mesto. Organizacija 5th Pillar je kot odgovor na nevzdržno stanje pričela tiskati rupije z nično vrednostjo in originalno podobo bankovca za 50 rupijev. V najjužnejši državi Tamil Nadu je že v obtoku, kar nekaj zgodb že priča o uspešnosti akcije, kmalu pa naj bi se bankovec začel uporabljati po vsej Indiji kot plačilno sredstvo za podkupnine.

Združene države Amerike si nadvse želijo kaznovati Iran, seveda zaradi bogatenja urana, a je za implementacijo novega vala sankcij potrebno soglasje Varnostnega sveta pri Združenih narodih. Kitajska sankcijam ni naklonjena, državna sekretarka Hillary Clinton pa meni, da zgolj iz lastnih sebičnih razlogov. Zato nagovarja Savdsko Arabijo, da Kitajski obljubi vse, kar bi ta s sankcijami v Iranu izgubila - nekaj 400 tisoč sodčkov nafte na dan.

10.00

Na Kitajskem se je začelo novo leto, naslednjih petnajst dni, kolikor trajajo kolektivne počitnice, se bo gospodarska rast v velesili ustavila, medtem pa Tibetanci kujejo jezo. Po nareku Dalaj Lame Tibetanci novega leta že drugič zapovrstjo niso praznovali in sicer zaradi trpljenja, ki tare prebivalce platoja pod Kitajsko vladavino.

Grški premier George Papandreu, ki se je na srečanju s premieri Unije in komisijo nasmihal in trepljal po ramenih, je v domačih logih podal kritično oceno srečanja. Po njegovo je odgovor Unije na fiskalne probleme Grčije plašen, evropska politična elita neusklajena, prav ta pa naj bi bila kriva za spodkopavanje grške krediblnosti. Unija je Grčiji namenila spodbudne besede, a nobene realne pomoči, medtem pa je vrednost evra zaradi grškega deficita upadla.

Premier Makedonije Nikola Gruevski pa je ponovno obelodanil, da se je pripravljen "kadarkoli in kjerkoli" sestat z grškim kolegom in rešit spor, ki se vleče od osamosvojitve Makedonije, srž spora pa je ime nekdanje bratske republike, zaradi česar ima ta zaprta vrata v vrsto mednarodnih združenj.

Irski škofje so bili poklicani na konzultacije k papežu Benediktu XVI v Vatikan. Redek poziv je posledica odkritja zlorabe otrok, ki je potekala od leta 1975, Irska katoliška cerkev pa je informacije prikrivala. Glede na preteklost aktualnega papeža ni jasno za kakšne konzultacije gre, ga pa bo obiskal tudi škof, ki naj bi bil dejavnejši pri prikrivanju dokazov o izprijenosti svojih bratov.



Komentarji
komentiraj >>