Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Malo delo - velika potuha državi (2593 bralcev)
Sreda, 24. 3. 2010
jureg




Oddaja:

 

Študentska organizacija Slovenije - ŠOS - je na trnih. Stoji na trhlih tleh, pa še ta se majejo zaradi potresnih sunkov, ki prihajajo iz vladne sredice. Predlagani Zakon o malem delu je sprožil potres, včerajšnji popotresni sunek v dvorani Državnega sveta pa naj bi postregel z alternativnimi rešitvami, kot jih vidijo socialni partnerji. Ti so se zbrali na konferenci »Malo delo - velika potuha državi«. Predstavniki delodajalcev, delojemalcev, upokojencev, nevladnih organizacij, dijakov in seveda študentov, so si bili enotni vsaj v eni točki: predlog zakona je pomanjkljiv. A to pri vladnih predlogih zakonov seveda ni čisto nič novega. Jernej Štromajer, predsednik ŠOU Ljubljana, pa celo meni, da so vprašanja ista kot pred štiridesetimi leti:

Predsednik Dijaške organizacije Slovenije, Aleksander Spremo, pa se je raje kot v preteklost ozrl v negotovost:

Predlog zakona o malem delu neposredno zadeva tudi nevladne organizacije. Tina Divjak, predstavnica Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij, pove tako:


Po drugi strani pa Divjakova priznava, da so zadeve večplastne:



Šefinja upokojencev, Mateja Kožuh Novak, je po babiško, z veliko modrosti okrcala parlamentarno ureditev:

Vendar pa je okrcala tudi nekatere študentske predloge:

Andrej Zorko iz Zveze svobodnih sindikatov se je deloma strinjal z zvezo upokojencev, vendar je konkretno izpostavil stališča do predloga zakona:

Stališče ŠOS-a glede predloga zakona je več ali manj jasno. Po mnenju ŠOS-a bi zakon ukinil študentsko delo in s tem tudi avtonomijo študentskega organiziranja. Predstavniki ŠOS-a trdijo tudi, da bi bilo vse fino in prav, če bi le bilo na voljo dovolj štipendij. Predstavnik ministrstva, Zoran Kotolenko, pa se brani in odgovarja z dokaj tipičnimi vladnimi protiargumenti:

Omejitve tu, omejitve tam, na koncu pa bomo pristali v kaki kletki, živalski vrt pa bo spet cvetel kot v starih dobrih časih... Več o malem delu boste lahko slišali prihodnji četrtek, ko bomo v oddaji pogovorni večerni termin v živo gostili predstavnike od predloga zakona prizadetih družbenih skupin, predstavnike ablasti in še koga. Do takrat pa čim manj delajte, da boste lahko čim več plačevali državi.

Potuho študentom je malo obdelal JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>