...aktivisti v Beogradu opozarjali na pomanjkljivost deklaracije o Srebrenici...
...srbski parlament pripravlja novo resolucijo...
...30 pripadnikov separatističnega gibanja je pobegnilo iz zapora na jugu Jemna...
...vojska v Gvineji Bisau skuša izvesti državni udar...
Po včerajšnji deklaraciji o zločinu v Srebrenici, ki jo je sprejela srbska skupščina, so aktivisti Iniciative mladih za človekove pravice na pločnik pred skupščino v Beogradu napisali slogan: „Ta težka tuja beseda genocid“. Za to so si prislužili prijetje s strani policije in nekaj ur v policijski postaji. Več o incidentu nam je povedal Dragan Popović, programski direktor omenjene iniciative:
Ali Popović misli, da je realno, da bi tudi srbska sodišča prišla do iste oznake za srebreniški zločin kot Meddržavno sodišče v Haagu?
Srbski parlament pa že pripravlja nov dokument, ki naj bi bil posvečen vsem žrtvam vojne v nekdanji Jugoslaviji. Srbski poslanci se bodo o njem domnevno izrekli na posebnem spomladanskem zasedanju. Osnutek nove deklaracije se glasi: "Srbski parlament najostreje obsoja zločine nad svojimi državljani in pripadniki vseh drugih narodov v oboroženih spopadih na Hrvaškem, Bosni in Hercegovini, na Kosovu in med bombardiranjem Srbije s strani zveze Nato." Črna gora je očitno izpuščena.
Na jugu Jemna je iz zapora v mestu Daleh pobegnilo okoli trideset (30) zapornikov, potem ko je v kompleksu eksplodirala bomba. Po poročanju policije gre za simpatizerje separatističnega Gibanja za neodvisnost južnega Jemna, ki naj bi bili aretirani zaradi sodelovanja v nedovoljenem protestu. Še pred pobegom pa je na policiji, kjer se nahajajo zapori, med člani Gibanja in policisti izbruhnilo prerivanje, v katerem je eksplodirala bomba, ki je tridesetim aretirancem omogočila pot do vsaj začasne svobode.
Vojska v Gvineji Bissau skuša izvesti državni udar. Tako je na sedežu vlade v prestolnici Bissau prijela premiera Carlosa Gomesa mlajšega in ministra za teritorialno upravo Luisa Sanco. Gomesa mlajšega so nato pospremili v njegovo osebno rezidenco. Tam se nahaja nekaj sto Gomesovih privržencev, ki zahtevajo njegovo izpustitev, a jih vojska ne spusti blizu. Kot kaže, naj bi imel oblast trenutno v rokah načelnik generalštaba, general Antonio Indjai. Ta grozi, da bi lahko ubili Gomesa, če njegovi privrženci ne bodo končali protestov in se razšli. V Gvineji Bissau je bilo sicer v njeni šestintridesetletni samostojnosti bilo izvedenih že več državnih udarov.
Komentarji
komentiraj >>