Severne Koreje se običajno spomnimo le, ko je govora o grožnji, ki naj bi jo za svet predstavljalo jedrsko orožje v rokah nedemokratičnih režimov. Vendar v državi živi tudi 23 milijonov ljudi, katerih življenja so pod skoraj popolnim nadzorom države.
Severne Koreje se običajno spomnimo le, ko je govora o grožnji, ki naj bi jo za svet predstavljalo jedrsko orožje v rokah nedemokratičnih režimov. Vendar v državi živi tudi 23 milijonov ljudi, katerih življenja so pod skoraj popolnim nadzorom države. Izpostavljeni so prisilnemu delu, omejevanju gibanja in političnega izražanja in lakoti. Pododbor evropskega parlamenta za človekove pravice je na posebni razpravi opozoril na potrebo po kanalizaciji ukrepov, ki naj bi hkrati krotili domnevno jedrsko grožnjo in spodbujali varovanje univerzalnih človekovih pravic. Govora je tudi o posebni resoluciji evropskega parlamenta. Bolj kot nov kup papirja pa bo zanimiva junijska odprava evropskih ljudskih predstavnikov v kriminalizirani državi.
Kitajski politični oporečnik in dobitnik nagrade Saharova leta 2008, ki jo podeljuje evropski parlament, borec za človekove pravice Hu Dža, je v kitajskem zaporu že od decembra 2007, njegovo zdravstveno stanje pa se po zadnjih informacijah slabša. Kitajske oblasti so pred kratkim zavrnile prošnjo za izpustitev 36-letnika, čeprav mu v zaporu ne morejo nuditi ustrezne oskrbe.
Kitajske oblasti so ga aprila 2008 obsodile na tri leta in pol zapora zaradi spodbujanja nepokorščine. Kljub temu da trpi za cirozo jeter, ki bi se lahko razvila v rakavo obolenje, za zdaj izpusta iz zapora zaradi zdravstvenih razlogov še ne bo dočakal. Dža je bil sicer v letih 2007 in 2008 tudi med kandidati za Nobelovo nagrado za mir, v svojem boju za človekove pravice pa se posveča tudi okoljskim vprašanjem in pravicam obolelih za virusom HIV oziroma aidsom.
Komentarji
komentiraj >>