...pretep med poslanci v ukrajinskem parlamentu zaradi podaljšanja sporazuma z Rusijo o uporabi pristanišča Sevastopol...
...odstavljenega kirgizistanskega predsednika Bakijeva je sodišče v odsotnosti obtožilo organiziranja množičnih pobojev...
...italijanska policija je v prijela vodjo mafijske združbe 'Ndrangheta Giovannija Tegana...
...v Sloveniji poteka državni praznik dan upora proti okupatorju...
OFF NAPOVEDNIK
Skupina tako imenovanih aktivistov, med njimi tudi filmski in drugi zvezdniki, je zbrala 12,5 milijona dolarjev za nakup 138 hektarjev zemlje, na kateri se v Los Angelesu nahaja napis Hollywood. S tem bodo rešili napis, saj so lastniki zemljo sprva hoteli prodati razvojnim podjetjem za 22 milijonov zelencev. Med akcijo so zbrali 6,7 milijona privatnih sredstev, 3,1 milijona so prispevale kalifornijske oblasti na čelu z guvernerjem Arnijem, 2,7 milijona pa so odšteli lokalni skladi. Piko na i naj bi postavil ustanovitelj Playboya Hugh Hefner, ki je prispeval še zadnjih 900.000 dolarjev, kar za njegov žep ni ravno veliko.
Napis Hollywood je bil zadnjič obnovljen leta 1970, ko je devet donatorjev v narekovajih posvojilo vsak svojo črko in za obnovo plačalo 27.777 dolarjev. Dostop obiskovalcem do napisa seveda ni možen, varujejo pa ga tudi visoko sofisticirane alarmne naprave. Schwarzenegger je še dodal, da bo napis vedno pozdravljal sanjače, umetnike in avstrijske bodybilderje bodočih generacij. Glede na to, kako nizko je padel Hollywood, pa mi menimo, da morda ne bi slabo, če bi napis odstranili ter da besede Arnija nikakor ne držijo več.
Berete anti-Hollywoodski OFF program Radia Študent!
OFF PROGRAM
V ukrajinskem parlamentu je prišlo do pretepa med poslanci zaradi nestrinjanja glede potrditve sporazuma z Rusijo o podaljšanju najema ukrajinskega pristanišča Sevastopol za rusko črnomorsko floto. Sporazum, ki podaljšuje najem pristanišča, sta ukrajinski predsednik Viktor Janukovič in njegov ruski kolega Dmitrij Medvedjev podpisala 21. aprila, dogovorjen pa je bil tudi 30-odstotni popust pri nakupu ruskega plina za Kijev. Sporazum je nato ukrajinski vrhovni radi vendarle potrdil z 236 glasovi koalicijskih poslancev, brez težav ga je ratificirala tudi ruska duma. V Ukrajini sporazumu nasprotujejo privrženci nekdanje premierke Julije Timošenko. Pred parlamentom se zbirajo tako privrženci Timošenkove kot Janukoviča in je že prišlo do prvih spopadov protestnikov s policijo.
Odstavljenega kirgizistanskega predsednika Kurmanbeka Bakijeva je sodišče v odsotnosti obtožilo organiziranja množičnih pobojev in zlorabe položaja. Prav tako so obtožili tudi nekdanjega notranjega ministra Moldomusa Kongatijeva, ki ga je policija že aretirala. Spomnimo, da je v noči iz 6. na 7. april v protivladnih demonstracijah izgubilo življenje 85 protestnikov. Bakijev je takrat kot predsednik ukazal vojski naj strelja na protestnike in jih s tem skuša razgnati, vendar je načrt propadel. Kongatijeva so podporniki opozicije pretepli, zaradi česar naj bi bil v težkem zdravstvenem stanju, a so ga ruske oblasti po izdanem zapornem nalogu aretirale na moskovskem letališču in ga izročile oblastem v Kirgizistanu. Bakijev naj bi se trenutno nahajal v Belorusiji, a Minsk tega še ni potrdil, znano je le, da je tamkajšnji predsednik Aleksander Lukašenko kritiziral demonstracije, ki so privedle do strmoglavljenja Bakijeva.
Italijanska policija je v Reggiu Calabrii na jugu države prijela vodjo mafijske združbe 'Ndrangheta Giovannija Tegana. Ta je bil eden od trideseterice najbolj iskanih kriminalcev v Italiji, na begu pa je bil kar 17 let. Italijanski notranji minister Roberto Maroni pravi, da je to najhujši udarec, kar bi jih lahko zadali 'Ndrangheti, saj je bil Tegano številka ena na seznamu iskanih iz Kalabrije. V odsotnosti je bil obsojen na dosmrtno ječo zaradi umorov, trgovine z orožjem in delovanja v mafijski združbi. Leta 2007 naj bi 'Ndrangheta s preprodajo orožja, prostitucijo in izsiljevanjem zaslužila okoli 44 milijard evrov. Povejmo še, da je to 2,9 odstotka italijanskega bruto domačega proizvoda.
Francoski kmetje so s tisočimi traktorji zasedli Pariz, s čimer protestirajo proti padanju cen žitaric, predsednika Nicolasa Sarkozya pa pozivajo, naj ne 'razproda francoskega kmetijstva'. Okoli 10.000 kmetov tako opozarja, da so se znašli v težkem položaju, saj so se jim prihodki od prodaje žit lani v povprečju znižali za 51 odstotkov. Ministrstvo za kmetijstvo je objavilo podatek, da tona ječmena stane 90 evrov, kar je precej manj od stroškov pridelave. Francoski minister za kmetijstvo Bruno Le Maire je dodal, da v primeru neukrepanja lahko propade več tisoč kmetij in je k pomoči pozval tudi Evropsko komisijo. Francija je sicer glavna pridelovalka žitaric v Evropi.
V Avstraliji so zamaknili plane za sprejetje sheme za zmanjšanje izpustov plinov najmanj do leta 2013. Vladni projekt zmanjšanja je bil dvakrat zavrnjen v Senatu, kjer premier Kevin Rudd nima večine. Ta je že obtožil opozicijo, da zavira borbo proti zmanjšanju izpustov ogljikovega dioksida. Rudd je sicer prišel na oblast tudi z zatrjevanjem, da se bo dežela tam spodaj korenito spopadla z globalnim segrevanjem. Tako je bil eden od planov nove sheme zmanjšati izpuste ogljikovega dioksida za 25 odstotkov do leta 2020 z zahtevo, da bi onesnaževalci morali kupiti licenco za izpuste ogljikovega dioksida. Sicer je bil prvotni načrt, da se shema uveljavi julija leta 2011, sedaj pa bo vlada Rudda okoljske plane zamaknila do leta 2013, saj se konec leta 2012 izteče Kjotski protokol.
Najnovejše poročilo Scotland Yarda razkriva, da je bil aktivist Blair Peach leta 1979 na antirasističnih demonstracijah proti Nacionalni fronti ubit s strani policije. Dosedanja poročila so za morebitnega krivca omenjala zgolj 'osebo policista E', tokratno poročilo, ki ga je napisal komandir John Cass, pa pravi, da je za umor odgovoren nekdo iz posebne policijske patruljne grupe imenovane U11, ki pa ne obstaja več. Na tisti dan naj bi eden od članov omenjene policijske patrulje, ki je bila na terenu z vozilom, povzročil fatalne poškodbe Blairu Peachu. Sicer v poročilu spet ni nikogar, omenjenega z imenom. Zato je Cass dejal, da je situacija daleč od zadovoljive, k temu pa so veliko pripomogle neresnične izjave nekaterih policistov. Zaradi tega še vedno ni prišlo do obtožb.
Ministrstvo za notranje zadeve zavrača navedbe, da naj bi vpogledalo v finančni del pogodbe med Ram Investom in Hypo Leasingom ter s tem zavajalo javnost o podatkih. Ministrstvo tako trdi, da je imelo vpogled v del pogodbe vezan na čas lizinga, nikoli pa naj ne bi imeli vpogleda v finančni del pogodbe. Tako so vpogledali v pogodbo o lizingu, ki je bila sklenjena februarja 2008 med Ram Investom in Hypo Leasingom, pri čemer so bili prikriti finančni podatki, ni pa bil prikrit podatek, da je lizing časovno omejen na 240 mesečnih obrokov.
V Sloveniji poteka praznik ob dnevu upora proti okupatorju, ko se spominjamo ustanovitve Osvobodilne fronte leta 1941. Takrat so se v hiši književnika Josipa Vidmarja v Rožni dolini sestali predstavniki komunistične partije Slovenije Boris Kidrič, Boris Ziherl in Aleš Bebler, krščanski socialist Tone Fajfar, sokol Josip Rus ter kulturniki Ferdo Kozak, Franc Šturm in Josip Vidmar. Prvotno ime ob ustanovitvi je bilo protiimperialistična fronta, po napadu Nemčije na Sovjetsko zvezo 22. junija 1941 pa so se preimenovali v Osvobodilno fronto Slovenskega naroda.
Poslušajmo krajši izsek iz govora, ki ga je imel včeraj na proslavi predsednik državnega zbora Pavle Gantar: