Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Nagrada skupine OHO 2010 (4529 bralcev)
Torek, 4. 5. 2010
ŠpelaŠ



Tudi letos so podelili nagrado skupine OHO, nagrado namenjeno mladim vizualnim umetnikom. V ožjem izboru so bili Mito Gegič, Matija Brumen ter Velibor Barišić/Veli Silver, nagrajena pa je bila Maja Hodošček, najmlajša med finalisti.
Tudi letos je bila podeljena nagrada skupine OHO, ki jo organizira Zavod P.A.R.A.S.I.T.E. v sodelovanju s Foundation for a Civil Society. Podelitev nagrade je pri nas potekala petič zapovrstjo, podeljuje pa se jo vizualnim umetnikom za kakovostno in inovativno umetniško delo. Medtem ko je bila vsako leto do sedaj slavnostna podelitev v Galeriji P74, je letos prišlo do menjave lokacije. Tako sta je včeraj ob 19.00 uri v Mestni galeriji Ljubljana 2 pričeli podelitev in razstava del štirih umetnikov, ki so letos prišli v ožji izbor.

Cilj nagrade naj bi bil podpora mladim vizualnim umetnikom, da jih iz bolj marginalne pozicije postavi v središče umetniškega dogajanja. Sama nagrada pomeni bolj kot ne prestiž, saj nagrajencu prinaša bolj praktične kot pa denarne nagrade. Zmagovalec je nagrajen z odkupom razstavljenega dela, šesttedenskim bivanjem v rezidenčnih prostorih ISCP-ja v New Yorku in samostojno razstavo v naslednjem letu. Letos se je na nagrado prijavilo osemindvajset posameznikov, v ožji izbor pa so prišli Mito Gegič, Matija Brumen, Maja Hodošček in Velibor Barišić, ki deluje pod imenom Veli Silver.

Da ne okolišimo: letošnja nagrajenka je Maja Hodošček. Njeno delo z naslovom Promised Land obsega desetminutni video in serijo razglednic. Delo obravnava diskriminacijo na trgu dela, ki naj bi jo najbolj občutili migrantski delavci. Prav ti delavci nastopajo tako v videu kot na razglednicah. Umetnica je odpuščene delavce podjetja Gradis, migrante iz držav bivše Jugoslavije, ki trenutno živijo v samskem domu, povabila na kosilo. Na razglednicah vidimo osem nasmejanih delavcev in umetnico, ki se z njimi zabava.

Omenjeno delo obravnava socialno problematiko in spada med bolj angažirana dela, ki so že dolgo časa zelo pogosta v sodobni umetnosti, da ne rečem trendovska. Žirija je bila sicer mnenja, da je bil koncept izmed vseh del najbolje izpeljan. Čeprav obravnava socialno tematiko, delo ni kritično, avtorica v njem ne izraža sodbe, temveč prikazuje, kakšno je dejansko stanje. Še več, zdi se nam, kot da je cilj tega dela predvsem razvedrilo odpuščenim delavcem.

Mito Gegič se je predstavil z delom Online/Offline, slikarsko inštalacijo, ki obsega dve platni večjih dimenzij. Delo se ukvarja s pojmom slikarstva, s problematiko sodobne zaznave in posredovanja podob v času pluralizacije tehnologij, vsebin in informacij. In če se Gegič v tem delu bolj ukvarja z medijem kot s samo tematiko, pa to ne velja za Matijo Brumna. Njegovo delo Pripomočki sestavljajo tri barvne fotografije, na katerih so upodobljeni čistilni pripomočki iz treh različnih držav, v katerih je umetnik bival v zadnjih letih. Delo nas malodane asociira na Žižkovo interpretacijo nacionalnega karakterja preko WC školjk. Razlike med nacijami se namreč kažejo tudi v najmanj opaznih stvareh, Brumen jih je opazil v pripomočkih za čiščenje študentskih domov.

In dokler se Maja Hodošček ukvarja s socialno tematiko, Gegič z medijem, Brumen z razlikami med različnimi okolji - Veli Silver se ni odmaknil od svojega standardnega motiva, egotripa in grafitov. Njegovo delo deluje po sistemu asociacij. Grafiti so nezakoniti in sistem je tisti, ki to določa. Represivni državni aparati pa poskrbijo, da so ustvarjalci grafitov ustrahovani. Trije policaji iz slame v New Yorku. Slama, ki je zgrajena v besedo EGOTRIP. Na koncu še plesni dogodek, striptizer v preobleki policaja. Asociacija pri asociaciji.

Člani letošnje mednarodne in strokovne žirije so bili tako iz vrst umetnikov kot tudi kustosov – Bojana Piškur, kustosinja Moderne galerije, Božidar Zrinski, kustos MGLC-ja, oblikovalec Ajdin Bašič, kustosinja SCCA-ja Zagreb Janka Vukmir in intermedijska umetnica Polonca Lovšin. Slednja je povedala, da je bila letošnja odločitev, kdo bo nagrajenec, težavna, vseeno pa so se na koncu soglasno odločili za zmagovalko.

Kje je presežek zmagovalnega dela, se vprašamo slej ko prej. Po besedah žirije je bilo nagrajeno delo najbolje izpeljano od koncepta pa do same realizacije. Projekt naj bi bil jasen, s tem pa tudi prepričljiv. Zdel se jim je najboljši izmed odličnih. Do zaprtja razstave, ki bo 13. maja, pa si lahko tudi sami ustvarite lastno mnenje. Žal z manjkom plesne točke “police strip” iz dela Velija Silverja.

Iz ponedeljka na torek pisala Špela.


Komentarji
komentiraj >>