Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Poročilo z okrogle mize A LA BOLOGNESE (2479 bralcev)
Torek, 4. 5. 2010
jureg




V sredo, 28. aprila, se je v atriju ZRC SAZU odvila okrogla miza kot začetek finalne serije dogodkov pred zaključkom trinajstega letnika DPU. Že naslov A la Bolognese je dal vedeti, da bo debata tekla o bolonjski reformi, ki jo je z letošnjim šolskim letom dokončno uvedla tudi ljubljanska univerza.

Gostje so bili aktivisti in udeleženci raznih akcij in protestov po Evropi, predvsem pa iz naših južno-bratskih krajev. Omizje se je začelo precej teoretsko zasnovano, Sašo Furlan iz DPU je predstavil nekaj teoretskih izhodišč, zakaj bolonjska reforma ni dobra. Poudarek govorca je bil na podrejanju visokošolskega prostora neoliberalističnim težnjam gospodarstva.

V nadaljevanju je Andrej Pavlišič iz Federacije za anarhistično organiziranje predstavil svoj pogled na stanje univerzitetnega prostora. Poudaril je, da v univerzi ni česa braniti, da bi bil torej potreben napad nanjo. Po njegovem mnenju bi bilo recimo treba radikalno odpreti dostopnost univerze na primer prekernim in migrantskim delavcem, iskalcem azila, izbrisanim in ostalim družbeno ranljivim skupinam.
Jure Gojič z Radia Študent se je okrogle mize udeležil kot udeleženec dveh protestov - na Dunaju in v Madridu. Ker je bilo o Dunaju že precej povedanega, je predstavil akcije v Madridu. Te so se stopnjevale in kulminirale v manifestacijah in se nato z manjšo zasedbo ulic končale v zaključnem plenumu, na katerem pa zaradi političnih razhajanj ni prišlo do nekih konkretnih zaključkov.

Ker je debata s teoretske prešla na praktično raven, sta v nadaljevanju aktivista skupine Slobodni filozofski Marko Kostanić in Nikola Vukobratović predstavila boj na Hrvaškem. Tam je boj potekal predvsem proti uvedbi visokih šolnin, ki bi mnogim onemogočile ali vsaj zelo otežile študij. Zaradi tako konkretnega razloga je bila blokada fakultet sicer številčno uspešna, v končni fazi pa se boj še vedno nadaljuje, saj vladniki nimajo posluha za predloge, ki bi zmanjševali proračun.

Aktivista Studentskog pokreta iz Tuzle Adis Sadiković in Emin Eminagić sta predstavila tamkajšnje težave. Te so predvsem v uvedbi retrogradnih šolnin, v ukinjanju nekaterih študijskih smeri in počasnosti uvajanja novih prostorov, ki bi morali biti v opuščeni vojaški stavbi. Prepočasnost in neodzivnost univerzitetnega vodstva je študente privedla na ulice Tuzle. Kljub temu se tudi tam boj nadaljuje.

Na koncu se je s popolnoma skrhanim glasom predstavil še tako imenovani predstavnik skupine Odbrani filozofski iz Beograda Aleksandar Stojanović. Okoli njegovega članstva in aktivnosti v omenjeni skupini se je naknadno razvila polemika. Nekaterim udeležencem akcije, na podlagi katere se je skupina izoblikovala, ni bilo po godu dejstvo, da je bil kot udeleženec okrogle mize predstavljen kot član skupine. Prav tako naj bi predstavil mnenja zrcalno nasprotna mnenju skupine. Vse skupaj je rahlo izzvenelo v lokalno podajanje žogice, brez katerega bi se dalo preživeti, vendar je nekatera dejstva očitno bilo treba izpostaviti. Morda pa bodo prav ta dejstva pripomogla k obujanju bratskih vezi tudi na lokalni ravni.

Ker je bilo govorcev precej in si je vsak vzel vsaj deset minut časa, je ob koncu okrogle mize zmanjkalo časa za bolj aktivno udeležbo ostalih udeležencev. Težava je bila tudi v široki predstavitvi predvsem konkretnih problemov, ki tarejo študente po Evropi ob penetraciji anglosaksonskega modela visokošolskega izobraževanja. Morda bi si lahko privoščili kako naprednejšo obliko prenašanja misli kot od govorcev k poslušalcem. Ali, kot je komentiral eden od poslušalcev, škoda, da se zadeva ni premaknila dlje od navajanja faktografskih podatkov. Kljub temu je okrogla miza gotovo pomenila dober uvod v prvomajsko šolo DPU z naslovom Kritika nepolitične ekonomije, ki je potekala pretekli vikend.

Delavsko punkerska univerza pa vas vabi še na zaključno predavanje iz tematskega ciklusa šola kot ideološki aparat ekonomije. V četrtek, šestega maja, ob 18. uri v klubu Gromka na Metelkovi bo Aleš Bunta držal predavanje z naslovom Mala šola platonske erotike. Po koncu predavanja pa vas organizacijski odbor DPU vabi še na zabavo ob zaključku ciklusa predavanj DPU s tematskim motivom "Vrtiljak proti moralnemu dnu".

Tokratno DPU poročilo je intrinzično spisal insajderski profilaktik JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>