Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
POSTFORDIZEM - razprave o sodobnem kapitalizmu (2649 bralcev)
Sreda, 5. 5. 2010
jureg




V kakšnem času živimo? To je vprašanje, za katerega se odgovor zdi očiten. Vsi namreč govorijo o krizi, naj bo to o krizi gospodarstva ali pa krizi identitete. In kaj je privedlo do te tako imenovane krize? Tudi ta odgovor se zdi kot na dlani: kapitalistični sistem, v katerem živimo in se ga, vsaj na videz, nikakor ne moremo otresti.

Zaradi tega je o tem nujno govoriti, razpravljati, debatirati in tudi pisati. Pisanja so se lotili na Mirovnem inštitutu, natančneje v zbirki Politike, in izdali zbornik 'POSTFORDIZEM - razprave o sodobnem kapitalizmu'. Zbornik je uredil Gal Kirn, nastal pa je nekako na podlagi osmega letnika Delavsko-punkerske univerze, ki se je odvijal leta 2004. Temeljni razlog za izid knjige je, da je tematika postfordizma skorajda izginila iz univerzitetnega in širšega medijskega horizonta. Na včerajšnji debati ob izidu zbornika se je o postfordizmu še kako govorilo. In kaj sploh je postfordizem? Poslušamo Gala Kirna:


In kaj o aktualnosti postfordizma meni Igor Pribac?

Svoje videnje o tematiki in kako je postfordizem dobra iztočnica za nadaljnje kritično razmišljanje o današnji družbi je v nadaljevanju podal Rastko Močnik:

Gorazd Kovačič je podal videnje razlik med idealisti in materialisti:

Za konec je svoje mnenje podal še Ciril Oberstar in podal tezo:

Razprave se žal ni mogla udeležiti Maja Breznik, tudi Igorja Pribca so klicale službene dolžnosti. V nadaljevanju se je kljub temu razvila debata o političnih ciljih tega zbornika, ki je izključil nekatere akterje v neinstitucionaliziranih krogih razmišljanja. Debata je šla nato še v smeri izvora denarja, govora je bilo tudi o univerzalnem temeljnem dohodku, zanimivo pa je, da se pogovor ni razvil v smer kritike obstoječih izobraževalnih sistemov. Morda pa ob izidu naslednjega zbornika.

Predstavitev zbornika je za mizico spremljal JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>