Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Hektični infoblok (3213 bralcev)
Ponedeljek, 10. 5. 2010
MarkoO



...ŠKISova tržnica...

...o noveli zakona o subvencionirani študentski prehrani...

...o kakovosti učbenikov...

Pretekli teden je nebo jokalo. Jugonostalgiki so se složno spominjali in obeleževali trideseto obletnico smrti tovariša Tita, ki je svoj zadnji vdih in izdih spustil ravno na naši grudi. Skoraj sočasno so se študentski predstavniki dobili z glavnim možem slovenske vlade in trenutno najbolj osovraženim ministrom ter skušali vzpostaviti dialog o noveli Zakona o malem delu. Dialog je v veliki meri spodletel, napovedana pa je bila konferenca, ki se bo odvila čez slabih petdeset dni. Nekoliko bolj veselo je bilo dan pozneje, ko je velik odstotek študentske populacije pridno vihtel kozarce in se ni pustil motiti turobnemu vremenu. Leto je prišlo naokrog in odvila se je nova Škisova tržnica. Vendar se ne prenaglimo in pojdimo lepo po vrsti.

Premier Pahor in predstavniki Študentske organizacije Slovenije se tudi po torkovem srečanju niso dokončno sporazumeli glede Zakona o malem delu. Pahor je zato dejal, da si bodo vzeli še petdeset dni in nato organizirali konferenco o položaju študentov, predsednica ŠOS-a Katja Šoba pa je v odgovor napovedala študentske demonstracije, ki se bodo odvile 19. maja pod sloganom »Skupaj!«. Glede na polno razmahnjeno akcijo, ki zaobjema majice, plakate in ostale elemente informacijske narave, se je zadeva verjetno pripravila že prej.

Kljub napovedi prihajajočih demonstracij je Pahor razkril namen konference, ki bi se med drugim posvetila vprašanju, kaj prinaša status študenta glede možnosti bivanja, zaposlovanja, štipendiranja in tega, kako zagotoviti najboljšo izobrazbo. Zakon o malem delu bo po njegovih besedah v tem času šel na vlado, vendar še ne čez vlado. Področje, ki zadeva študentsko in dijaško delo je po njegovem mnenju potrebno urediti tako, da bodo omejitve jasno začrtane. Te med drugim vsebujejo letno kvoto 720 ur dela in omejitev zaslužka, katerega namen je predvsem prilagajanje in uspešno izvajanje študijskih obveznosti.

Za Pahorjem se je pojavil minister za delo Ivan Svetlik in mirno dodal, da zakon ureja vrsto pravic, ki jih lahko imajo študenti na podlagi dela. Omenil je tudi, da so v zakonu o upravičenosti iz javnih sredstev uredili državne štipendije tako, da lahko nekdo iz nižjega socioekonomskega razreda prejme štipendijo v osnovi višini 190 evrov, z vsemi dodatki pa do 400 evrov. Te štipendije bodo bojda na voljo s 1. januarjem 2011, seveda če bo zakon sprejet. Svetlik je v isti sapi dodal, da študentje na predloge v zakonu doslej niso podali nobenih konkretnih pripomb, razen te, da ne želijo biti vključeni v Zakon o malem delu. Študentski predstavniki so odvrnili, da to ni res, vendar so hitro spoznali, da so naleteli na precej trd oreh, ki ga bo težko razbiti. Njihova osrednja zahteva ostaja ista - da se iz Zakona o malem delu umakne študente in dijake.

Študentska organizacija Univerze na Primorskem je svoje mnenje izrazila s preprosto simboliko. Primorski študentje so namreč pripravili simbolično žalovanje, s katerim se študentje poslavljajo od socialne države. Izpostavili so venec, sveče in žalno knjigo, ki je ob debelih dežnih kapljah dodala še nekaj turobe v ozračje.

Sicer pa je na isti dan svojo začrtano akademsko pot začela bodoča slovenska inteligenca, mladi upi našega naroda. Dijaki v slovenskih gimnazijah so v skladu z maturitetnim koledarjem pisali prvo izpitno polo - esej iz slovenščine ali italijanščine oziroma madžarščine kot maternega jezika. K prvemu delu izpita se je prijavilo točno 9771 kandidatov, ki so razglabljali in na papir izlivali svoja mnenja o dveh knjigah, in sicer o Francoskem testamentu Andreja Makine in o drugem delu knjige Prišleki Lojzeta Kovačiča. Naj jim bodo bogovi naklonjeni pri rezultatih.

Točno na sredini prejšnjega tedna je v Ljubljani donelo. Na letnem telovadišču Narodni dom Ilirija se je odvila tradicionalna, že 13. Škisova tržnica. Na njej se je predstavilo kar 55 študentskih klubov, druženje pa se je zaključilo z bogatim koncertnim dogajanjem, kjer niso manjkali Dubioza kolektiv, Magnifico in drugi. Študentje so pridno vihteli svoje čaše, ki so bile napolnjene z opojnim eliksirjem mladosti. Cene so bile zmerne, lahko bi rekli celo študentske.

Osrednji dogodek, ki je zaznamoval letošnjo Škisovo tržnico, pa nedvomno ni bilo samo druženje in zabavanje, temveč nagovor Pahorja. Premier je stopil na oder in hladno čakal, da se konča žvižganje in kričanje razgrete študentarije. Uspelo mu je vzpostaviti dialog, spregovoril je nekaj besed, nato pa se podal med množico. Ogledal si je nekaj stojnic študentskih klubov, požrl par pikrih pripomb in se počasi odpravil novim zmagam naproti. Poleg Pahorja je bilo na tržnici zanimivo tudi to, da so letos na njej sodelovali študentje iz tujine, ki so se predstavili pod naslovom »Tržnica brez meja« in sovrstnike poučili ter pogostili s svojimi kulinaričnimi dobrotami. O vsem skupaj smo naslednji dan povprašali študenta, ki je na prireditvi vztrajal skoraj 12 ur. Pred mikrofon je stopil nekoliko utrujen, a poln zanosa:

Še en dogodek, ki zadeva prihodnost študentske populacije. Člani parlamentarnega odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide so v skladu s poslovniškim določilom, da lahko hkrati zasedata največ dve delovni telesi DZ, prekinili četrtkovo sejo. Po skrajšanem postopku bi sicer morali obravnavati predlog novele o subvencioniranju študentske prehrane, a bodo razpravo opravili v nadaljevanju seje. Naj spomnimo. Novela o subvencioniranju študentske prehrane natančneje ureja področje evidenc, izmenjave podatkov, sankcioniranje kršiteljev in tudi krog upravičencev do subvencioniranja študentske prehrane. Gre za koncept prenovljenega sistema, ki se bo uveljavil v prihodnjih mesecih in bo odpravil nekatere anomalije na tem področju. Odbor bi moral to točko obravnavati že 11. marca, a so jo na predlog SDS preložili z namenom, da počakajo na mnenje informacijske pooblaščenke. Novela namreč določa tudi evidenco osebnih podatkov upravičencev do subvencioniranja študentske prehrane. Razplet bo znan v prihodnjih dneh.

Še zanimivost. Izvajalci raziskave o kakovosti učbenikov so pretekli petek opozorili na nujnost, da učitelj loči dober učbenik od slabega. Učbeniki naj bi imeli med drugim preveč ilustracij in abstraktnih izrazov, kar kvari njihovo kvaliteto. Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič pa je napovedal, da bodo odprli široko javno razpravo o tej problematiki, saj se v zadnjih 15 letih kaže tendenca, da učbeniki postanejo čim bolj privlačni, vendar se pri tem zapostavlja prav vsebinski del.

Po raziskavi o kakovosti slovenskih učbenikov, ki jo je vodil Janez Justin s Pedagoškega inštituta, so učbeniki preobremenjeni z abstraktnimi izrazi. Zlasti so to opazili pri učbenikih za matematiko, kjer so žargonski izrazi iz računovodstva prej ovira kot opora. Šli so celo stopničko višje od suhoparnega ugotavljanja - izvedli so pravi mali eksperiment. Skupina učencev z ocenama 2 in 3 iz geografije, ki je brala izboljšane odlomke, je na preizkusu znanja dosegla približno enake rezultate kot skupina učencev z oceno 5, ki pa je brala neizboljšane odlomke iz potrjenih učbenikov. Zanimivo, kajne? Ponovno iščemo načine, kako iztisniti tisto maksimalo oziroma univerzalni presežek iz posameznika.


ŠTUDENTSKI OBVESTILNIK

Amnesty International Slovenija v torek, 11. maja 2010, organizira predavanje, na katerem bosta koordinator humanitarne pomoči darfurske uporniške skupine JEM (Justice and Eguality Movement) Suleiman Jammous in Tomo Križnar predstavila trenutno humanitarno in politično stanje v pokrajini Darfur ter zahteve, ki bi jih morale izpolniti Slovenija in EU. Predavanje bo med 16. in 18. uro v veliki dvorani FDV.

Vabljeni, da se udeležite Tedna vseživljenjskega učenja, ki bo potekal od 10. do 21. maja 2010 v izobraževalnih prostorih na Poljanski 95 v Ljubljani. V ta namen je organizirana vrsta brezplačnih predstavitvenih delavnic. Vsebina delavnic je aplikativne narave, naučena znanja pa naj bi bila prenosljiva v prakso.

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologije Filozofske fakultete v Ljubljani vabi na predavanje prof. Paula van der Grijpa, ki pripravlja srečanje z naslovom »Anthropology of Arts«. Predavanja bodo potekala v torek, 11. maja, in v sredo, 12. maja, v predavalnici P1 oziroma P3 na Filozofski fakulteti.

V okviru fakultete Ntf modno oblikovanje študentke potrebujejo veliko količino starih, ponošenih in rabljenih oblačil in drugih tekstilnih kosov. Če bi radi počistili staro omaro in s tem aktivno prispevali k uspešni izvedbi projekta, vas prosijo, da jih pokličete na telfonsko številko 040 350 725 ali 051 602 660.

Pesem »Naj pada zdaj dež«, že nekoliko pozabljene, a nekoč mega uspešne slovenske dekliške skupine, si je prepeval MarkoO.

 



Komentarji
komentiraj >>