Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
ŠTUDENTERAJ NE GRE NA BRITOFF (2413 bralcev)
Četrtek, 20. 5. 2010
Lan



SEDMA
... 30 pridržanih, 9 ranjenih policistov ...
... Nick Clegg: Ta-ta, 19. stoletje ...
OSMA
... poslanci enotni, ko so ogrožene njihove riti ...
... prerok Mohamed sramežljiv tudi v Pakistanu ...
DEVETA
... Šešljeva kazen bo v vsakem primeru daljša za 15 mesecev ...
... Je pred Brdom Pahorju kdo omenil »gimnič«? ...
DESETA
... torpedo je bil severnokorejski ...
... aretiran naj bi bil vodja Ete ...

SEDMA
Beloruska policija je v zadnjih dneh na ukaz tamkajšnje vlade izvedla več hišnih preiskav pri predstavnikih opozicije in začasno prijela več kritikov vlade. Zaradi ukrepa sta zaskrbljenost že izrazila Evropski parlament in visoka zunanja predstavnica Evropske unije Catherine Ashton.

Zaskrbljenost je na sredinih protestih na svoj način pokazalo tudi nekaj sto dijakov in študentov, ki so parlament vzeli za tarčo jajc, granitnih kock, palic in ene ali dveh molotovk. Iz policije so zvečer soročili, da je bilo pridržanih 30 prekrškarjev, 9 policistov pa je iskalo zdravniško pomoč.

Namestnik britanskega premiera in vodja liberalnih demokratov Nick Clegg je v prvem odmevnejšem govoru po oblikovanju nove vlade v Londonu zatrdil, da bo vlada poskrbela za največjo prevetritev britanske politike od 19. stoletja dalje.

Med drugim je obljubil, da bo vlada ustavila aktivnosti v zvezi z uvajanjem novih biometričnih osebnih dokumentov, ki naj bi državni proračun stale dobrih pet milijonov funtov. Zavzel se je tudi za strožje varovanje podatkovnih baz, ki med drugim vsebujejo osebne, zdravstvene in podatke o izobraževanju britanskih otrok, pa tudi za prepoved jemanja prstnih odtisov britanskih šolarjev brez privolitve njihovih staršev. Napovedal je tudi revizijo protiteroristične zakonodaje in reformo volilnega sistema.

OSMA

Demonstracije so legitimno sredstvo za izražanje nestrinjanja s predlogi oblasti, so v skupni izjavi za javnost zapisali poslanci. Sicer prepričani v dobre namene večine protestnikov poslanci najostreje obsojajo vandalizem in vse ostale oblike nasilja, kar se je zgodilo pred parlamentom med študentskimi in dijaškimi demonstracijami.

Nemška vlada kanclerke Angele Merkel je sprejela osnutek zakona, ki predvideva skrajšanje vojaške obveznosti v Nemčiji s sedanjih devetih na šest mesecev. Zakon morata sicer potrditi oba domova parlamenta, pri čemer vlada več težav pričakuje v zgornjem domu parlamenta, bundesratu, kjer vladajoča koalicija nima več večine.

Grčiji je uspelo odplačati za 8,5 milijarde evrov desetletnih državnih obveznic, ki so zapadle v sredo, potem ko je v minulih dneh država dobila prvih 20 milijard evrov posojil v okviru mehanizma evroskupine in Mednarodnega denarnega sklada. Naslednja večja ovira države bo marec 2011, ko bo morala država izplačati obveznice v vrednosti 8,6 milijarde evrov.

Pakistanska vlada je pristojnim oblastem odredila začasno blokado FacebookA, saj ta na eni od svojih strani vzpodbuja uporabnike k objavi karikatur sramežljivega preroka Mohameda.

DEVETA
V Kirgizistanu so izbruhnili novi neredi. V spopadih v Džalal-abadu sta bili ubiti dve osebi, najmanj 62 je bilo ranjenih. Začasna kirgizistanska vlada je v mestu razglasila izredne razmere, nato pa odpovedala predsedniške volitve in vodjo vlade Rozo Otunbajevo imenovala za predsednico do konca leta 2011.

Prizivni senat Mednarodnega sodišča za zločine v nekdanji Jugoslaviji je zavrnil pritožbo vodje srbskih radikalcev Vojislava Šešlja in ga pravnomočno obsodilo na 15 mesecev zapora zaradi izdaje identitete treh zaščitenih prič v procesu, ki proti njemu poteka zaradi vojnih zločinov.

Tako uradni Beograd kot tudi uradna Priština sta potrdila, da sta prejela uradno povabilo za sodelovanje na ministrski konferenci o Zahodnem Balkanu, ki jo 2. junija v Sarajevu pripravlja špansko predsedstvo Evropske unije. Slednje je medtem potrdilo, da bo na podlagi sprejetega dogovora konferenca potekala v t. i. gymnich formatu.

Kaj je gymnich format? To pomeni, da bodo vsi udeleženci na konferenci predstavljeni zgolj z imeni in priimki, ne pa tudi s svojimi uradnimi funkcijami. Pred tem sta tako kosovska kot srbska stran zagotovili, da se bosta srečanja pod takimi pogoji udeležili, organizatorjem pa bodo prihranjene muke, ki sta jih pred, med in po konferenci na Brdu preživljala Borut Pahor in Samuel Žbogar.

DESETA

Južnokorejsko vojaško ladjo 26. marca je potopil torpedo s severnokorejske podmornice, ugotavlja poročilo, ki ga je podpisala mednarodna ekipa uradnih preiskovalcev. Zaradi podvodne eksplozije 250 kilogramskega torpeda, čigar ostanki se ujemajo s severnokorejskimi, je umrlo 46 mornarjev. Marčevski incident je tako najhujši po letu 1987, ko je severnokorejska vojska sestrelila južnokorejsko letalo s 115 potniki.

Neredi v tajski prestolnici, ki so se začeli, potem ko je vojska v sredo vdrla v dobro utrjeno oporišče protivladnih protestnikov v središču Bangkoka in jih razgnala, se nadaljujejo tudi danes. Tajska vlada je še za tri noči podaljšala policijsko uro v Bangkoku in 23ih drugih provincah, ki so jo uvedli v sredo.

Kot se je izvedelo iz krogov blizu španske policije, so v bližini kraja Bayonne na jugozahodu Francije v bližini meje s Španijo aretirali tri domnevne člane Ete, med njimi tudi enega od vodij organizacije, Mikela Karrero Sarobeja, znanega kot Ata. Eta naj bi bila v več kot štiri desetletja dolgem oboroženem boju za neodvisnost Baskije odgovorna za skoraj 830 smrtnih žrtev. Evropska unija in ZDA jo uvrščata na seznam terorističnih organizacij.

Vlada je pravkar začela redno sejo, na kateri obravnava predlog novega zakona o Radioteleviziji Slovenija. Gre za predlog, ki je v veliki meri podoben tistemu, ki ga je ministrstvo za kulturo marca letos predstavilo na javni tribuni v državnem zboru, in je bil med navzočo novinarsko in strokovno publiko deležen številnih kritik.

Novi zakon prinaša preoblikovanje zavoda v osebo javnega prava posebnega nacionalnega in kulturnega pomena, ki lahko samostojno upravlja s svojim premoženjem. Uslužbenci po novem ne bi bili več javni uslužbenci. Parlamentarni program pa bi se z zavoda v dveh letih popolnoma prenesel v pristojnost državnega zbora.



Komentarji
komentiraj >>