Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
Pripravništvo na FSD - drugič (2506 bralcev)
Četrtek, 27. 5. 2010
jureg



O problematiki smo na Radiu Študent že poročali, ko je oktobra lani študentom FSD prekipelo in so organizirali manifestacijo. Kjer je dim, tam je tudi ogenj. Tako je resorni minister Ivan Svetlik tik pred akcijo oblikoval delovno skupino, ki bi se ukvarjala s problematiko pripravništva v socialnem varstvu. Problematika je seveda zelo obširna. Luknje v zakonih, luknje v pravilnikih, prelaganje finančne odgovornosti in podobno.

Ste pripravljeni? Imate eno leto pripravništva v kateri od organizacij, ki si to lahko privoščijo, kriza gor ali dol? Imate opravljen strokovni izpit iz socialnega varstva? Če ste na zgornja vprašanja odgovorili pritrdilno, blagor vam. Če ste odgovorili z ne, potemtakem vas čakajo le še kri, znoj in solze. Ali pa kako fleksibilno delovno mesto, za katerega se nikoli niste izobraževali. Če še vedno ne veste, o čem je govora, naj vas razsvetlimo. Spet je govora o pripravništvu diplomantov Fakultete za socialno delo - FSD. Svoj problem zelo nazorno opiše diplomantka FSD:


O problematiki smo na Radiu Študent že poročali, ko je oktobra lani študentom FSD prekipelo in so organizirali manifestacijo. Kjer je dim, tam je tudi ogenj. Tako je resorni minister Ivan Svetlik tik pred akcijo oblikoval delovno skupino, ki bi se ukvarjala s problematiko pripravništva v socialnem varstvu. Problematika je seveda zelo obširna. Luknje v zakonih, luknje v pravilnikih, prelaganje finančne odgovornosti in podobno. Zato so študentje in študentke na sodelovanje v skupini tudi pristali, prav tako so se nadejali hitrejše rešitve. Mateja Sušnik nas spomni, v čem je problem:

Sredstva torej. Zgodba, slišana že ničkolikokrat. Vendar se je tokrat na obzorju prižgala luč, ki sliši na ime Evropski socialni sklad. Ta naj bi zagotovil 85 odstotkov finančnih sredstev oziroma deset milijonov evrov. Preostanek bi morala zagotoviti država, torej okrog dva milijona. Sicer velik zalogaj, vendar nikakor ne neobvladljiv. Pa vseeno se je ravno pri tem znesku zapletlo, zakaj tako - Mateja Sušnik:

Problem je večplasten. Na eni strani ministrstvo zagotavlja, da bodo finančna sredstva omogočena, po drugi strani pa odlaša s plačilom avansa, s katerim bi omogočili dotok evropskih sredstev. Socialna zbornica Slovenije, ki je edina pooblaščena za izvajanje pripravništva namreč nima zakonske podlage za črpanje proračunskih sredstev. Je pa bojda padla obljuba, da bo zadeva urejena na seji dvajsetega junija. Še več, Tomo Stritar, tudi diplomant FSD, nam je povedal, da so:

Svoje mnenje doda še Matjaž Oven:

Čudno je tudi to, da je Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pred kratkim dobilo certifikat 'Družini prijazno podjetje'. Očitno je to v skladu z neoliberalno logiko Pahorjeve vlade, ki se skriva za socialo, v resnici pa jo skrbi le za dobiček. Kot vsako dobro podjetje mora seveda tudi ministrstvo skrbeti za pozitivno bilanco.

Ministrstvo očitno razpolaga z nekimi podatki, ki jih noče dati v javnost, da se ne bi videla jalovost njihovega početja. Glavna ovira so, kot že povedano, finance. Vlada je na primer pred kratkim napovedala rebalans proračuna, saj bo treba od nekod vzeti kake pol milijarde evrov. Po izkušnjah sodeč bo nastradala sociala. Dalje je težava v tem, da naj bi se sprememba zakonodaje, ki ureja financiranje pripravništva, spreminjala na seji dvajsetega junija. Se pravi takrat, ko bo v parlamentu ogenj v strehi zaradi sprejemanja Zakona o finančni pomoči Grčiji.

Ni čudno torej, da so predstavniki študentske pobude za sistemsko ureditev pripravništva v socialnem varstvu skeptični glede predlaganih rešitev. Poleg tega je to zadeva, ki se tiče starih študentov, pri bolonjskih ta problematika ostaja še odprta. Obstaja možnost, da bi se pripravništvo celo ukinilo, a o tem več kdaj drugič.

Probleme pripravništva na Fakulteti za socialno delo je raziskoval JureG.

 



Komentarji
komentiraj >>