Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
OFF PREVELIKE NAVEZANOSTI NA PIVO (2569 bralcev)
Torek, 1. 6. 2010
Nacho Top



... s celega sveta obsodbe izraelskega napada na propalestinske aktiviste ...
... tudi uradno ubit tretji človek Al Kaide, Mustafa Abu al Jazid ...
... v Iraku po treh mesecih uradno razglasili sekularno zavezništvo Irakija nekdanjega premiera Ijada Alavija za zmagovalca volitev ...
... bundestag določil 30.junij za datum novih predsedniških volitev ...

OFF NAPOVEDNIK

Mnogokrat slišimo, da vodijo prevelike količine popitega alkohola do težav v družinskem življenju, kar lahko včasih privede celo do posredovanja policije. Današnja novica pa priča ravno o nasprotnem. Pomanjkanje tekočega opoja je tako botrovalo aretaciji nekega Američana v zvezni državi Florida.

Charles Dannison, star 32 let, je bil namreč aretiran po tem, ko je večrat klical na klicni center 911 in se pritoževal, da mu je mama odvzela pivo. Policijski uslužbenec, ki je posredoval na njegovem domu, je poročal, da je Dannison, ki je bil pod vplivom alkoholnega opoja zahteval, da aretirajo njegovo mamo, ker mu noče vrniti piva. Če je ne bodo, ne bo nehal klicati na številko 911. Narednik je nazadnje le uklenil Dannisona in ta se je moral nato sprijazniti s 150-imi dolarji kazni in tremi dnevi brez mame in piva, saj jih je preživel v celici v lokalnem zaporu. Če imajo možje v modrem na glavi vsaj nekaj soli in sočutja do dispečerk na klicnem centru 911 pa upamo, da so navdušenega klicatelja posadili v celico brez telefona.

Vi pa berete OFF Program Radia Študent, ki je plod mnogih telefonskih klicev!

OFF PROGRAM

S celega sveta še naprej prihajajo obsodbe včerajšnjega izraelskega napada na humanitarni konvoj za Gazo, v katerem je umrlo najmanj deset propalestinskih aktivistov. Tako so zunanji ministri držav jugovzhodne Azije in Perzijskega zaliva na srečanju v Singapurju, ki je bilo sicer trgovske narave, močno obsodili izraelski napad v mednarodnih vodah. Oglasil se je tudi iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad, ki je že sicer oster nasportnik Izraela, in dejal, da imajo natančne informacije o tem, da Izrael načrtuje množični napad na Gazo. Medtem Turčija zahteva takojšnjo osvoboditev zajetih aktivistov in ladij, v Izrael pa je že napotila tri letala za prevoz smrtnih žrtev in zajetih aktivistov. Aktivisti so že napovedali, da bodo v prihodnjih dneh na območje poslali še dve ladji.

Zaradi včerajšnjega napada se je sestal Svet Združenih narodov za človekove pravice. Na izrednem zasedanju se je prav tako sestal svet zveze Nato, kjer bodo veleposlaniki 38ih članic govorili o razmerah po napadu. Mi pa smo o izraelskem napadu govorili s Francesco Burke iz Amnesty International v Londonu:



Govorili smo tudi z Milanom Brglezom, strokovnjakom za mednarodne odnose in nosilcem predmeta „Politika prava oboroženih spopadov“ na Fakulteti za družbene vede in ga vprašali, na kakšen način lahko Izrael legitimizira nedavni vdor svojih vojakov na ladje s humanitarno pomočjo v mednarodnih vodah:



Kako pa Brglez ocenjuje izraelsko blokado Gaze?



Brgleza smo vprašali, kako naj se mednarodna javnost, recimo Evropska unija, odzove na takšna ravnanja Izraela:



Al Kaida je danes sporočila, da je bil v napadu ameriških letal na cilje v Pakistanu ubit eden od njenih ustanoviteljev – egiptovski državljan Mustafa Abu al Jazid. 55 letni Al Jazid je bil tretji človek Al Kaide, odgovoren naj bi bil za finance in operativno načrtovanje, zato naj bi bila po navedbah ameriških predstavnikov njegova smrt velik udarec za to teroristično mrežo. O Al Jazidovi smrti so sicer poročali že pred dvema letoma, tokrat pa je Al Kaida prvič priznala njegovo smrt.

Po treh mesecih je iraško vrhovno sodišče ratificiralo rezultate parlamentarnih volitev, ki so potekale 7. marca. Tako je sodišče za zmagovalca razglasilo sekularno zavezništvo Irakija nekdanjega premiera Ijada Alavija. Po uradnih podatkih je Irakija zasedla 91 sedežev v 325-članskem parlamentu, na drugo mesto pa se je z 89imi sedeži uvrstila sekularna šiitska koalicija »Pravna država« dosedanjega premiera Nurija al Malikija. K dolgotrajni dokončni potrditvi glasov je botrovalo vnovično štetje glasov, obtožbe o poneverbah in tožbe na sodiščih.

Prav tako pa bi lahko več tednov ali celo mesecev trajalo sestavljanje nove vlade, saj volitve niso prinesle jasnega zmagovalca. Alavi vztaja, da ima zaradi večjega števila glasov pravico oblikvati vlado, al Maliki pa mu odgovarja, da je pravica njegova, saj je nedavno sklenil zavezništvo s šiitskim Iraškim narodnim zavezništvom, s katerim ima sedaj skupaj 159 poslancev, le štiri premalo za večino v parlamentu.

Volivci v Egiptu danes odločajo o 74ih sedežih 264-članskega zgornjega parlamenta imenovanega šura, ki je v veliki meri posvetovalno telo. Volitve novih članov šure potekajo vsaka tri leta, pri čemer volivci odločajo o skupaj 176 sedežih, 88 pa jih za šesteltni mandat imenuje predsednik države. V šuri ima večino vladajoča Narodna demokratska stranka, opozicijske skupine pa imajo le malo možnosti za večje število mest. Največja in najbolje organizirana opozicijska skupina v Egiptu – Muslimanska bratovščina – je uradno prepovedana, kakih deset njenih članov pa kljub temu kandidira kot nedvisni kandidati. Bratovščina sedaj v šuri nima predstavnikov, ima pa jih 88 v spodjem domu parlamenta. Tokratne volitve potekajo pred oktobrskimi parlamentarnimi in pred ključnimi predsedniškimi volitvami leta 2011, ko se bo odločalo o nasledniku 82-letnega Hosnija Mubaraka, ki je bil marca letos operiran v Nemčiji, sam pa se še ni odločil, ali bo vnovič kandidiral.

Po tem, ko je včeraj nepričakovano odstopil nemški predsednik Horst Köhler, je nemška koalicija že določila datum novih predsedniških volitev. Predsednik nemškega bundestaga Norbert Lammert je sporočil, da bodo te potekale 30. junija. Kot je dejala Angela Merkel, si želijo doseči čim širše soglasje glede novega predsednika, tako bodo po koalicijski uskladitvi s predlogom odšli do opozocijskih socialdemokratov. Spomnimo, da so vzrok Köhlerjevega odstopa njegove nedavne izjave o nemški misiji v Afganistanu, ki so v Nemčiji sprožile ostre kritike.

Narodni svet koroških Slovencev zahteva razkritje vseh dokumentov v zvezi s podiranjem dvojezičnih tabel na avstrijskem Koroškem in ustanovitev komisije strokovnjakov. Svet zahteva, da avstrijsko notranje ministrstvo razkrije vse dokumente, od ovadb do zapiskov zaslišanj, ki zadevajo podiranje dvojezičnih krajevnih tabel leta 1972. Zahtevajo, da deželna vlada avstrijske Koroške objavi tudi tako imenovano Simovo poročilo, ki je bilo osnova za določitev krajev z dvojezičnimi topografskimi oznakami.

Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je pred dnevi dalo v javno razpravo predlog sprememb zakona o zaposlovanju in delu tujcev. Spremembe naj bi preprečile kršitev pravic delavcev migrantov, o katerih se je v medijih zadnje mesece mnogo slišalo. Svoje mnenje na predlagane spremembe so podali tudi na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije. O njihovih prvih odzivih smo se pogovarjali s sekretarjem za zaposlovanje, socialna področja in migracije, Goranom Lukićem:



S katerimi spremembami pa se pri sindikatih ne strinjajo?



Komentarji
komentiraj >>