Znašel si se na arhivu spletne strani Radia Študent, kjer so zaenkrat dostopni prispevki pred majem 2012. Takrat smo namreč za rojstni dan preklopili na novo spletno stran in prevetrili programsko shemo.

Povezava na novo spletno stran je tole


twitter3
majspejs3
fejsbuk 3
fejsbuk rozna

natisni
SULEIMAN JAMMUS IN TOMO KRIŽNAR (2728 bralcev)
Sobota, 5. 6. 2010
Romana Z.



S Suleimanom Jammusom in Tomom Križnarjem smo govorili o kontekstu obiska Slovenije in Evrope. Dogajanje v Sudanu se skozi pogovor zarisuje v okviru posledic z globalnimi razsežnostmi in ne zgolj kot bojišče oz. genocid arabske vlade nad domorodnimi ljudstvi. Gre za kritično področje, kjer se srečajo geostrateški in gospodarski interesi dveh velesil, zda in Kitajske. Zanju bo Sudan prvo bojno polje, na katerem bi utegnil izbruhniti spopad med njima.

Klik do poslušanja

V današnjem RŠ Intervjuju bomo govorili s Suleimanom Jammusom, darfurskim koordinatorjem humanitarne pomoči, ki je trenutno na obisku v Sloveniji, in Tomom Križnarjem, aktivistom in iniciatorjem vrste humanitarnih akcij. Križnar že leta opozarja na absurdnost ignorance tako imenovanega razvitega sveta, ki spremlja svetovni javnosti znan živeč in dihajoč genocid v Sudanu. V njegovi zadnji poti v Afriko je v Sudan odnesel špijonske kamere, da bi zavarovale ženske. Ena izmed vojnih strategij, ki jih vztrajno uporablja vlada, je posiljevanje. Učinek prisotnosti teh kamer je po poročilih iz kriznih območjih večji kot prisotnost 20.000 vojakov Afriške unije pod čeladami Organizacije Združenih narodov. To nam je v našem pogovoru potrdil naš nocojšnji sogovornik.

S Suleimanom Jammusom in Tomom Križnarjem smo govorili o kontekstu obiska Slovenije in Evrope. Dogajanje v Sudanu, srcu Afrike, kot jo imenuje vodja upornikov JEM iz Sudana, se skozi pogovor zarisuje v okviru posledic z globalnimi razsežnostmi in ne zgolj kot bojišče oz. genocid arabske vlade nad domorodnimi ljudstvi. Gre za kritično področje, kjer se srečajo geostrateški in gospodarski interesi dveh velesil, Amerike in Kitajske. Zanju, argumentira naš sogovornik, bo Sudan prvo bojno polje, na katerem bi utegnil izbruhniti spopad med njima. V začetku prihodnjega leta se bo v Sudanu zgodil referendum za odcepitev južnega Sudana. Amerika odcepitev podpira tako zaradi bogatih nahajališč nafte na teh področij kot zaradi strateške pozicije in poskusa zajezitve vpliva prisotnosti Kitajske. Slednja podpira obstoječo sudansko oblast z vojnim zločincem Omarjem al Baširjem na čelu. Več o razlogih zakaj Suleiman Jammus verjame, da se bo vojna med Ameriko in Kitajsko začela v južnem Sudanu, bomo slišali v pogovoru.

Sudan je v aprilu doživel prve tako imenovane demokratične volitve, za katere mednarodna skupnost ve, da so bile vse prej kot demokratične. V evropskem parlamentu, ki sta ga Križnar in Jammus obiskala konec maja, sta Ana Gomes, vodja parlamentarne delegacije EU in Veronique de Keyser, vodja delegacije EU, ki sta spremljali predsedniške volitve v Sudanu, prvič jasno in glasno izjavili, da volitve za svetovno skupnost niso bile samo nestandardne, kot sta zavzeli stališče ZDA in EU, ampak tudi popolnoma ponarejene.

V današnjem pogovoru smo med drugim spregovorili o tem, zakaj pred prihajajočim referendumom, kljub evidentno nedemokratičnim volitvam in podpori Združenih držav za odcepitev južnega dela, ZDA zavzema nekritično stališče do trenutnega dogajanja v Sudanu ter zakaj Evropa reagira tako zelo brezhrbtenično. Kakšno vlogo na šahovnici igra torej Kitajska, kakšno Amerika in kaj bi pri tem lahko morda storila EU? Kako daljnosežne so možne posledice tega dvoboja, se Evropa tega sploh zaveda?

O namenu obiska koordinatorja humanitarne pomoči najmočnejše uporniške frakcije JEM, o širšem kontekstu problematike in ciljih srečanj s predstavniki slovenskega in evropskega parlamenta, Suleiman Jammus in Tomo Križnar:

Intervju je opravila Romana Z.



Komentarji
komentiraj >>

Re: SULEIMAN JAMMUS IN TOMO KRIŽNAR
saš [05/06/2010]

Živjo. A bo posnetek objavljen?
odgovori >>

    Re: SULEIMAN JAMMUS IN TOMO KRIŽNAR
    boris [06/06/2010]
    Posnetek bo na voljo v ponedeljek dopoldne.
    odgovori >>